An American Haunting - Americká kletba

 |  Filmy a seriály  |  4 412x
An American Haunting - Americká kletba

Děj postavený na skutečné události, atmosféra tak hustá, že by se nožem dala krájet, na míru padlé role, a nakonec vyvrcholení děje a odhalení skutečnosti, jenž se celou dobu skrývala za nadpřirozeno... I tak nemohu v pár odstavcích popsat, jaké ve mně Americká kletba nechala dojmy. Spolu s uvědoměním si té tvrdé reality, když se v očích mladé dívky změní lidé z masa a kosti v nadpřirozené bytosti - zlé duchy, kteří ji nenechají klidně spát, si najednou uvědomíte, že i takový může být život.

I když se nejedná o žádnou žhavou novinku, mám mnoho důvodů, proč píšu tento článek, ve kterém se vás tak trochu pokusím přesvědčit, že "to" opravdu stojí za to.

am-1695.jpgPřeskočím krátký, poněkud nudný úvod, a vrátím se rovnou do 18. století, ve kterém se náš příběh odehrává. V Red River ve státě Tenesee žije pokojně John Bell (Donald Sutherland) se svojí rodinou. Hlavní zápletka je divákovi ukázána hned na začátku - John se prohřeší proti církevnímu právu požadováním nemalého úroku za půdu po jedné ženě. Po prohře soudního sporu prokleje Johna i jeho dceru... Díky své přezdívce čarodějnice si okamžitě získá respekt a celá rodina je mnohem opatrnější... Teror začíná zjevením černého vlka, pokračuje přízraky postav obcházejících dům a skončí až u samotné dívky. Ta je každou noc napadána, bita a nakonec i znásilněna. Útoky se neustále opakují, ovšem rodina s tím nedokáže nic udělat. Pohled na bezvládné tělo visící jen tak ve vzduchu, zvuky dlaně dopadající na tvář, je natolik hrůzná podívaná, že se nikdo není schopen ani pohnout z místa.

am-94.pngHlavní hrdinka, která se během filmu stává čím dál více uzavřenější, si s gradací dějové linie získávala stále více mých sympatií, a tak jsem doslova hltal každá drobný zvrat s očekáváním, "jak to vlastně dopadne". Vy už se na film podívejte, protože tentokrát už pointu "nevykecám" :) Každý z nadpřirozených jevů je totiž na konci vysvětlen, a také díky tomu ze sebe film shodí zástěrku všech podobných příběhů.

Americké kletbě dávám 95%, kde 5% strhávám za začátek a konec filmu, které na jednu stranu hezky uvozují a ukončují děj, ovšem na tu druhou zde pozoruji až přehnanou snahu oddělit současnost od minulosti, a nedostatek času pro herce, kteří by mohli lépe uplatnit svůj talent... "Šak se na to mrkněte." ;-)

Facebook Twitter Google+

Komentáře k článku "An American Haunting - Americká kletba"

Gravatar
Petr "Pe3ček" Loukota 8. 9 2007, 06:35
1/4 Sobota 8. Září 2007, 06:35  |  Firefox, Windows Vista

Dobré ráno preji! Ano tak tenhle film jsem také viděl. Dostal jsem na něj tip od bratrance a musím uznat, že to vážně stálo za to. Ta atmosféra mi fakt naháněla hrůzu a pak jsem si ještě přečetl, že je to podle skutečné události... Opravdu cool film. 8-)

Gravatar
Mike 8. 9 2007, 11:49
2/4 Sobota 8. Září 2007, 11:49  |  Opera, Windows XP

zdarec :smile: naprosto souhlasím. žádný hektolitry krve netečou z hlavních hrdinů, ale přesto má člověk občas strach. prostě horror jak má být.

Gravatar
Lucik 2. 8 2009, 02:27
3/4 Neděle 2. Srpna 2009, 02:27  |  Chrome, Windows XP

no tak upřímně obsazení dobrý námět dobrej je to hezky natočený ale má to 2 velký chyby a to: vůbec jsem se nebála snažili se navodit strašidelnou atmosféru ale asi se to nepovedlo (píše to kromě mě víc lidí na netu) a ta druhá že jsem to nepochopila chtěla jsem si to přečíst tady ale no nev ykecal jste to autore což mě docela mrzí mám ten film chápat jako že tam strašila kletba od tý čarodějnice nebo že ten otec byl nějakej násilník a oběť se chtěla pomstít? protože ten duch řiká že chce pomoct a když otec umře je to najednou v poho tak tomu trochu nerozumím

Gravatar
Lucik 2. 8 2009, 02:39
4/4 Neděle 2. Srpna 2009, 02:39  |  Chrome, Windows XP

hm no tak jsem se dočetla že ta čarodějnice to nebyla takže kdo tam vlastně strašil nebo jak to mám pojmenovat? nemohl by mi to autor prosím poslat na e-mail? zajímá mě kdo to teda byl díky moc

Přidat komentářNevím, kolik to je
Parak simati, Muballit mitte, Nergal allatu mellamu mesaru, La tapallah Annuaki, Kettu Puluthu qillatua