Opera 9.50 - udiv či zklamání?

 |  Tvorba WWW  |  2 490x
Opera 9.50 - udiv či zklamání?

Za těch pár dnů, co používám nejnovější release Opery zažívám spíš zklamání, než uznání nad novými funkcemi. Tu narazím na drobnost, tady na nedostatek, jinde na úplnou absenci funkce, která se mi předchozích verzích líbila.

Z čeho mám také špatný pocit je, že s každou další verzí jak Opery tak Firefoxu se zobrazení stránek liší čím dál víc. Nejedná se o fatální rozdíly, jsou to jen drobnosti. Ale právě drobnosti, které se nejhůř ladí. Spousta brouků, nová Opera mi surfování napříč internetem spíš ztěžuje, nežli ulehčuje.

Začal bych tím, co je od pohledu viditelné nejvíc: lišta se záložkami. Design je pěkný, o tom žádná, ale opravdu bylo nutné provést takové razantní změny? Ikonku pro novou záložku vývojáři posunuli za poslední otevřenou záložku, namísto aby ji ponechali hned na začátku. Poprvé s tím přišel IE7 a já četl článek, kde se právě nad tímto počínáním autor pozastavoval. Já s ním plně souhlasím, proč nahrazovat odkaz na novou záložku ikonkou s klíčem, která otevře nabídku jenž lze jednoduše otevřít F4-kou nebo ve starší verzi klikem do levého okraje okna prohlížeče? Ano, existuje ctrl+T, existuje klik kolečkem na lištu (což z nepochopitelného důvodu neumí zase FF3), ale nic to nemění na zaběhlém standardu, a to nechávat věci na svých místech.

Jako druhý nedostatek bych zmínil panely. Tím, že jsem neustále pouze upgradoval, zůstalo mi nastavení někdy z dob 9.12. A ejhle, personal bar najednou není pod address barem, ale nad ním. Nemluvě o samotném address baru, do kterého již nadále nejdou přidávat ikonky s rychlým odkazem. Měl jsem jich vždy z každé strany alespoň 6, jenže možnost dalších odkazů již nebyla nikam přesunuta, byla znemožněna nadobro. Přesně do míst mezi kouzelnou hůlkou a url šly přidávat. Stejně tak z druhé stany panelu…

Co dál? No málo toho nebude. Nyní už se dostávám pravděpodobně k bugům. Jedním z nich může být nefunkčnost ctrl+F5, jenž zpravidla obnoví takzvaným tvrdým refreshem všechny záložky. S transférama si kluci ušatí z vývoje také moc nepolepšili, pokud během stahování většího souboru prohlížeč restartuji, nemůžu už jeho stahování obnovit.

Rozdíly v zobrazování stránek už jsem krátce zmínil, i zde je znatelná změna. Starší verze (9.2x) chybně vykreslovaly tučnost u nadpisů, což je rozhodně krok kupředu, stejně tak slušná podpora CSS3 (kterou už ale měla 9.50 beta). Ovšem formulářové prvky se znatelně změnily, což pohřbilo všechny mé vychytávky jak sjednotit vzhled formulářových prvků pro IE/FF/Operu. Zdrojový kód mezi tagy

se zobrazuje stejně jako u starších verzí, bylo upuštěno od stylu kterým ho vykreslovala 9.50 beta, podobně jako například Safari či IE7.

 

A nějaké moudro na konec? Řeknu snad jen: "Tož co, svět se kvůli tomu nezboří".

Facebook Twitter Google+

Komentáře k článku "Opera 9.50 - udiv či zklamání?"

Gravatar
mibrt 25. 6 2008, 02:31
1/7 Středa 25. Června 2008, 02:31  |  Opera, Linux

To s těmi tlačítky: vše jde určitě vrátit do normálu a je to jen díky novému defaultnímu vzhledu, vše jde v nastavení vrátit do starého nastavení 9.2 včetně klávesových zkratek. Podle mě opera uspěchala uvedení nové verze na úkor kvality. I tak tento prohlížeč budu preferovat %0

Gravatar
Mazlík 25. 6 2008, 11:57
2/7 Středa 25. Června 2008, 11:57  |  Opera, Windows 2000

Ad "problémy" s lištama a panelama: Je přeci otázka pár minut (a to doslova :-)) přeházet tlačítka či celé panely (nástroje - přizpůsobení vzhledu).

Vyzkoušel jsem ctrl+F5 (poprvé v životě, nikdy jsem to nepoužil) - a obnovily se všechny taby.

Co se týče pokračování ve stahování souboru, tak to není tak problém Opery, jako spíše serverů, kde se toto dá povolit/zakázat.

A co se týče formulářů, tak to záleží jen a jen na skinu.

Gravatar
n3tman 25. 6 2008, 17:15
3/7 Středa 25. Června 2008, 17:15  |  Opera, Windows XP

No mně při přidávání ikonky na adress bar vyběhne nápověda, že mám podržet Shift %0...ale musím souhlasit s tím, že bylo vydání nové Opery trochu uspěchané. Ani ta některá přenastavení po aktualizaci se mi moc nelíbila, mohli to nechat jen jako defaultní nastavení při čisté instalaci. Naštěstí je Opera pořád silně konfigurovatelná a je opravdu otázkou okamžiku, než si ji člověk dobře vyladí.

Gravatar
Mike 25. 6 2008, 22:40
4/7 Středa 25. Června 2008, 22:40  |  Opera, Windows XP

[1] mibrt: no máš pravdu, tohle mě třeba vůbec nenapadlo %0

[2] Mazlík: ad lišta a panely : na opeře se mi vždy líbilo, že jsem ji hned po instalaci mohl okamžitě používat, aniž bych musel cokoli kdekoli nastavovat.

je to asi lenost, ale opravdu nemám rád, když musím po instalaci každého programu nastavovat každej druhej nesmysl - i to je zbytečné zkomplikování.

ad stahování - šlo o stejný server, dvě různé verze opery %1 ono těch chyb bylo víc, hned v den, kdy vyšla nová aktualizace se mě dva kamarádi ptali, jestli nevím co je blbě že jím něco nefunguje...

co se týče formulářových prvků, komplikacema mám na mysli složitější optimalizaci při použití hvězdičkového resetu. ať už mám skin jakýkoli, právě po resetu bych měl začínát od nuly.

[3] n3tman: no fakt, s shifem to funguje %2

Gravatar
Bobes 6. 7 2008, 21:16
5/7 Neděle 6. Července 2008, 21:16  |  Opera, Windows XP

No mě to připadá, jako by rychle vydali Operu 9.5, aby měli trumf na nový Firefox.
Po instalaci jsem prvně nahrál starý klasický skin, vrátil klávesové zkratky a nastavil panely. No a příští den už jsem ji ani nezapínal a fungoval pouze na Firefoxu %2. S těma bugama se to nedalo vydržet %2.
S verzí 9.51 je Opera opět simply the best internet experience %2

Gravatar
Mike 8. 7 2008, 18:00
6/7 Úterý 8. Července 2008, 18:00  |  Opera, Windows XP

[5] Bobes: teď si nejsem jistý, jestli firefox 3 vypustili dřív než operu 9.5, ani nevím jak přesně to bylo s těma beta verzema...

musím ti ale asi dát za pravdu s tím, že vývojáři opery spěchali za firefoxem a vydání nové verze dost bylo možná trochu předčasné...

Gravatar
trancemaniac 25. 7 2008, 15:31
7/7 Pátek 25. Července 2008, 15:31  |  Opera, Windows Vista

No já si vzhled přeházel během chvíle, štvou mě zatím jen dvě věci.
1. Přetahování ikonek stlačením SHIFTU.
2. Rychlí menu, když poklepám 2x na text. Jde hlavně o označování odkazů, např. když na určitým fóru jsou linky pod sebou, vždycky jsem 2x klikl na něj a označil se mi a já ho zkopíroval, nyní při dvojkliku se mi označí je kousek linku, 3x tak se mi označí všechyn linky co jsou pod sebou. Tohle mě dost štve a proto sem zůstal u 9.27. Teda v práci mám 9.51 protože tam nestahuju %0
Nevíte někdo jestli to označování textu jde vrátit, aby bylo jako u starší verze? dík

Přidat komentářNevím, kolik to je
Parak simati, Muballit mitte, Nergal allatu mellamu mesaru, La tapallah Annuaki, Kettu Puluthu qillatua