Folk metalu není nikdy dost. Tímto heslem jsem uzavřel první díl, s ním bych také rád otevřel druhý. V tom vás zavedu do Ruska, kde se zdržíme na několik kapel. Zpívaná ruština zní překvapivě dobře, ať už melodická nebo uřvaná. Co jsem si blíž poslechl první dvě skupiny, které za chvíli představím, věděl jsem, že chci víc. A když došly songy k poslechu, hledal jsem podobné. 

Postupně jsem objevil několik velice zajímavých kapel, které si mají dvě, tři alba, ale právě takové má největší smysl představit. Tentokrát budou seřazené od nejlepší po "nejméně nejlepší", v mých uších samozřejmě. 

Arkona

Když jsem slyšel Arkonu poprvé, bylo to v Brně, kde dělali předskokana Therionům. Akorát si pamatuji, jak tam kočka pobíhala na pódiu v kožešině, a také, že spoustu melodií měli hrozně chytlavých. I když tehdy jsem nové interprety k poslechu nehledal, na Arkonu jsem nezapomněl. A velice rád jsem si vzpomněl. 

Nejlepší alba: Lepta (2004), Goi, Rode, Goi! (2009)

Tady byl výběr opravdu těžký. Recenze říkají, že Goi Rode Goi, ale mě se hodně líbily i první 2 alba. Hned na prvním je třeba tahle pecka, jenže druhé je lepší jako celek - a výborných skladeb má také požehnaně. Libí se mi ten ještě syrový zvuk, ale už na úrovni, na rozdíl od demo nahrávek. Naproti tomu Goi Rode Goi už je dokonale vymazlené, prostě klenot od první do poslední skladby. Což ale bohužel znamená, že všechna následující alba nejsou tak silná. Ukázka je asi docela jasná, to prostě nemohlo být nic jiného. 

_ _

Kalevala

Tuto kapelu jsem musel vidět naživo, abych ji začal poslouchat. I když mi při poslechu Arkony pořád skákalo jako podobné video tohle, nějak jsem na něj pořád nechtěl kliknout, asi kvůli naprosto otřesnému make-upu zpěvačky. Která je ve skutečnosti i hezká, když nemá zrovna na obličeji podobnou hrůzu. Na video jsem stejně neklikl, ale živý koncert mě víc než přesvědčil o kvalitách skupiny. 

Nejlepší album: Луна и грош (Luna i Grosh, 2013)

Nej album je jednoznačně z roku 2013, kde je prostě každá skladba dobrá. Tam nejsou špatné písničky. Vybrat z něho nějakou ukázku je docela nadlidský úkol, tak vám sem dám jednu náhodnou, co mi zrovna padla do ucha. 

_ _

Fferyllt 

Další z kapel, na které jsem přišel čistou náhodou. Na první poslech mi zněli jako mix Eluveitie a Nigtwishů, jakože spíš sympho-death, než folk. Přirovnání to asi nebudou úplně dokonalá, ale však si udělejte názor sami. 

Nejlepší album: Прорицание (The Prediction, 2012)

Tady je do opět dobré úplně vše a úplně neskutečně. Ostatní alba jsou dobrá jen normálně. Celkem mají tři, kvalitou dost vyrovnané. Tady už se bavíme o rozdílu jedné chytlavé melodie na album, takže já nakonec vybral to prostřední, ze kterého je i následující pecka. I když to není jejich úplně typická tvorba; než vyměnili zpěvačku, jejich skladby byly spíš takové. Což je taky velice kvalitní tvorba. (Kluci tam vypadají, že si o přestávce po matice skočili za kotelnu nahrát metálek, ale jako dobrý.) 

_ _

Ruyan (РУЯН)

Dále se podíváme na mladou kapelu Ruyan. Opět mi vyskočila jako doporučené video, a tak jsem poslechl vše, na co jsem narazil. Alba mají dvě. Hudebně jsou obě dobrá. Jenže to první zní dost garážově... Špatný a nevybalancovaný zvuk kazí dojem ze slušné hudby. Ovšem album druhé už má úroveň lepší a patří k těm, které mohu doporučit. Slečna i když se nezdá, umí to rozjet solidně. 

Lepší album ze dvou: Лебедь белая (Lebed' Belaya, 2014)

_ _

Alkonost

Alkonost mají alb naopak požehnaně, fakt hrozně moc. A to je také důvod, proč mě jejich pozdější produkce už začala nudit. Hudba je to dobrá, ale tak nějak pořád to samé dokola. Ale úplně to samé. Mají snad ještě větší diskografii než Arkona, ale uvádím je poslední, právě z tohoto důvodu. 

Nejméně nudné album: Mezhmirje (2006)

Úmyslně neříkám nejlepší, protože kapela byť zajímavá, nedokázala mě tolik oslovit. Takže to asi nedokážu posoudit. Ale jejich počáteční tvorba je ještě trochu různorodá. Ukázku, kterou jsem chtěl, jsem bohužel na YouTube nenašel, takže tady je nová verze skladby ze singlu Rusalka. Jako song je to velice schopný. Tak třeba vás osloví víc, než mě. 

_ _

 

A protože folk metalu stále nebylo dost, při projíždění "Similar artists" na YouTube to vidím ještě na třetí díl