Je škoda, když se mi nejoblíbenější skladba netrefí do nejlepšího alba. A protože do textu můžu nacpat jen omezené množství odkazů, tak raději, než spamovat Facebook klipama, na které stejně nikdo nekliká, dám je aspoň sem. V prvních dvou dílech o folk metalu jsem měl kromě hlavní ukázky i spoustu dalších prokliků na YouTube, ale ani tak jsem nepokryl všechny skladby, které jsem chtěl. Více jich najdete právě zde. 

Tak nějak už neřeším, jestli ty moje moudra budete číst nebo si jen otevřete do nových záložek všechny vložené ukázky, ale něco málo k tomu asi napsat chci. 

Arkona - Стенка На Стенку

Arkonu si nejdřív dáme jednu kratší, ať vás hned ze začátku nevystraším čtvrt hodinovou skladbou. A tahle bude hodně chytlavá. 

_ _

Arkona - На Моей Земле

Jak jste jistě pochopili, Arkonu si dáme ještě jednu, protože Arkony (stejně jako folk metalu) není nikdy dost. Monstrózně dlouhé písničky k metalu neodmyslitelně patří, a další bude přesně taková. Jak je dlouhá, tak je výborná. A není z žádného jiného alba, než z Goi Rode Goi

_ _

Kalevala - Ти ж мене пiдманула

Když se vezme lidová (tedy folková) píseň, udělá se z ní folk ale metal, nemůže vzniknout nic jiného, než geniální dílo. Klip je divnost, očividně patří k té lidové verzi, ale proč ne. 

_ _

Kalevala - Улетай на крыльях ветра

Asi bych našel spoustu lepších skladeb, ale možná ne takto zajímavých. Následující ukázka je totiž v originálu z opery Kníže Igor. 

_ _

Fferyllt - Call of the Wild

Třetí kapela si zaslouží ukázku některé ze svých klidnějších písniček a tahle má navíc i pěkný klip. Akorát pro něj musíte na YouTube, protože semka mi ho nedovolí vložit. 

_ _

Alkonost - Сказки странствий

I když jsem psal, že Alkonost mě zaujali asi nejméně, něco by se ještě našlo. 

_ _

Ensiferum - Tumman Virran Taa / The Longest Journey

Kapely z druhého dílu už bychom měli pokryté, tak se ještě na chvíli vrátím k prvnímu. Tahle věc od Ensiferum se prostě vynechat nedá. Zde opět platí, že dlouhé skladby jsou potřeba, a když se zadaří, výsledek stojí za to. Však je to závěrečná skladba nejlepšího alba. Tedy přesněji dvě závěrečné. 

_ _

Moonsorrow - Sankaritarina

A na úplný závěr si ještě zopakujeme tuhle pecku od Moonsorrow. V prvním článku jsem ji sice nenápadně nalinkoval, ale je potřeba si ji dát znovu. 

_ _