Připravil jsem si pro vás seznam zajímavých filmů svého nejoblíbenějšího žánru, kterým není nic jiného, než hororová komedie. Dnes výjimečně nebudeme mluvit o filmech z dolní části žebříčku, ale začneme zhruba v půlce: všechny se pohybují v modrých až červených číslech. Jenže abych dospěl k následujícímu seznamu, musel jsem nejdřív provést menší filtraci. 

Tím vypadla všechna monster béčka, byť zrovna sem by se hodila. Ale mám tu důležitější snímky. Také jsem se snažil omezit filmy 20 a více let staré. Jako mohl bych sem zařadit věci typu Gremlins, ale na takové už dnes nechce nikdo koukat.

Raději uvedu filmy novější, u kterých je šance, že zaujmou. Poslední kritérium, podle kterého jsem vybíral, je žádná Troma. Byť Toxíka či Atomové Gymnázium bych zmínil rád, není to úplně klasický černý humor. A většina z vás bude nejspíš ráda, že jsem tak učinil. Ale dost řečí okolo, jdeme na to.

10. Všechno nejhorší (2017)

happy.jpg

Osobně by mi víc seděl název "Všechno nejzlejší", ale nevadí. Film je vtipnou kombinací Vřískotu a Na hromnice o den více. Slečna prožívá pořád dokola ten samý den, kde ji na konci neznámá osoba zavraždí. No... Slečna... Protivná kráva je spíš vhodnější označení. Je prostě takovým tím ztělesněním namyšlené roztleskávačky, které na nás sype americká produkce z každého filmu. Jenže jak už to tak bývá, protivná kráva je čím dál tím víc sympatičtější, a i když se člověk těší na každou její smrt, začne jí pomalu fandit. Na závěr si užijeme i trochu toho klasického napětí, (humorné prvky budou stále převládat), nebude chybět ani klasický dějový zvrat, v podobných filmech žádaný. 

Ale máme i pokračování. Druhý díl je více směrem k bláznivému sci-fi, ale jakmile si jednou oblíbíte hlavní hrdinku, musíte si pustit i dvojku. Neříkal jsem náhodou na začátku "protivná kráva"? Kočka je naprosto výborná a já se bavil u obou filmů. 

Hodnocení CSFD: 67%
Moje hodnocení: sympatická alternativa teenager slasheru
Profil na CSFD

9. Krvavá nevěsta (2019)

nevesta.jpg

Křehká blondýnka se provdá do excentrické rodiny zbohatlíků, ale vůbec netuší, jak náročný první večer s novou rodinou bude. Krvavá nevěsta začíná jako klasický survival, který ale plynule přejde do slasher komedie. Protože v jednu chvíli přijde okamžik, kdy se křehká blondýnka nas*re. A začnou padat hlavy. A jiné části těl. A je to boží. Neteř Elronda (a taky Agenta Smithe) si hlavní roli skvěle dává, a tak nějak se v krvácích našla; má vícero filmů podobného ražení. 

Hodnocení CSFD: 66%
Moje hodnocení: skvělý mix napěti i hororu s fajn slečnou
Profil na CSFD

8. Nezvratný osud 1 - 5 (2000 - 2011)

osud.jpg

Další film na seznamu není jeden a také není úplně komedie. Ale když u toho se nedá nesmát... První díl (letadlo) je čistě thriller: nové zajímavé téma, napínavé zpracování. U druhého (dálnice) už se člověk pomalu začíná smát. Třetí (zábavní park) je takový slabší, ale ve čtvrtém (závodní dráha) už se to prostě nedá brát vážně. Pátý díl je takový už průměrný, ale úvodní scéna (zřícený most) je fajn a na konci filmu přijde zajímavý zvrat. A proč mám tedy zařazené Nezvratné osudy v komediích? Asi takhle: Záběr na kapající vodu. Záběr na jiskřící zásuvku. Člověk cvičí. Záběr na hřebík, co spadne špičkou nahoru... To už se prostě smějete dopředu, protože víte úplně přesně, co bude následovat. 

Hodnocení CSFD: 75% až 46%
Moje hodnocení: je potřeba se smát věcem, které k tomu nejsou určeny
Profil na CSFD

7. Zombieland (2009)

zombieland.jpg

Ale teď už si dáme jednu skutečnou komedii, dnes už klasiku. Podobných zombie komedií je víc, ale já vybral právě Zombieland, protože za mě je ve svém žánru nej. Asi hlavně kvůli hercům: protože Einsenebrg, Woody, protože Emma Stone. Akorát nedávno odvysílaná dvojka se jim bohužel dost nepovedla. Alespoň v mých očích. 

Hodnocení CSFD: 76%
Moje hodnocení: jedna z nejlepších zombie komedií
Profil na CSFD

6. Tucker & Dale vs. Zlo (2010)

tucker.jpg

Tucker a Dale je úžasná parodie na všechny teenager slashery. Banda výrostků odjede na dovolenou, kde se klasicky dostane do sporu s místními vidláky. Jenže... Vidláci jsou vlastně ti hodní a teenageři jsou klasičtí kreténi, na což je kladen větší důraz, než standardně. Snaží se zachránit svoji kamarádku ze spárů "zlých" venkovanů a mezitím se tak nějak zabijou sami. Dokonalá parodie na všechny Texaské masakry, Pachy krve a podobné věci. 

Hodnocení CSFD: 74%
Moje hodnocení: ultimátní slasher v obrácené podobě
Profil na CSFD

 

A na druhou půlku se můžete těšit v příštím článku: 

Pokračování