Studio Warner Bros nedávno oznámilo, že má v plánu natočit nové filmy podle Tolkienových knih. Ale to už jste asi většinou zaznamenali. Všichni začali okamžitě spekulovat, co by mohlo být natočeno a co ne. A to je i můj čas. 

Jako první se samozřejmě nabízí Silmarillion. Jenže ten je vytvořen takovým stylem, že by se do filmové podoby převáděl velice špatně. Ale když si vzpomenu na prolog filmového Pána prstenů, tak například Hudba Ainur a stvoření světa by byl naprosto majestátní úvod jakéhokoli filmu. 

Nicméně Silmarillion nabízí i spoustu detailních příběhů, které by samy o sobě stačily na film. Akorát všechny končí tak nějak špatně. Nejznámější z nich, které mají i vlastní knihu s prodlouženou verzí, jsou O Berenovi a Lúthien, O Túrinu Turambarovi (Húrinovy děti) a Pád Gondolinu. Všechny spolu souvisí, ať už přímo či nepřímo, a právě takovou trilogii bych si představit dokázal.

Romantika, tragédie, epické bitvy, draci, balrogové... Prostě vše, co do pořádného fantasy patří. Nebo pavouci? Útok Morgotha s Ungoliant na valinorské stromy bych si také nechal líbit.

ancalagon.jpg

Válka Hněvu, závěr Quenty Silmarillion, by mohl být další kandidát. Asi každý chceme nejepičtější bitvu v historii. Jenže seskládat příběh tak, aby končil právě Válkou hněvu, asi nebude úplně snadný úkol. Nebo z toho vznikne totální hnůj.  

A dál?

Příběh Númenoru už zbastlil Amazon. Nějaká "oprava" v podání Warner Bros by mohla být fajn, ale témat ke zpracování je nesčetně. O východních zemích a modrých Istari toho moc nevíme. Co přesně dělali, jak to dělali... Víme jen, že jim to moc nešlo. Ani takovému filmu bych se nebránil. Ale musel by být opravdu zpracovaný jako fan-fikce, ne jako vydělej-mi-peníze-fikce

Herecké obsazení

Když na chvíli zapomenu na svou předchozí úvahu a vzpomenu si na nejdůležitější / nejzajímavější postavy, co třeba takhle: Alexander Skarsgård jako FingolfinTom Hardy jako Túrin a Henry Cavill jako Beren. Vysokých, nakorbených a charismatických herců máme v současné době požehnaně. A tato trojce jmen by si mohla zmíněné tři postavy libovolně rozebrat. 

Antony Starr jako Fëanor, některý z jeho synů nebo Maeglin. Prostě jeden z těch magorů. John Noble by si mohl dát Gondolinského krále Turgona, protože to je víceméně identická role, co ztvárnil už v Pánovi prstenů. Coby Saurona všichni vidí Benedicta Cumberbatche; jenže ten by měl opět namluvit draka. Navíc mě by Sauron víc sedl v podání Jeffreyho Deana Morgana. A samozřejmě Willem Dafoe jako Melkor / Morgoth.  

Nad božskými Valar jsem moc nepřemýšlel, nicméně Jason Momoa v roli Ulma je asi jasná volba; ten už navždy zůstane Aquaman. Dále tedy Benedict Cumberbatch jako hlas Glaurunga a rozhodně Morgan Freeman jako Eru Ilúvatar. Protože upřímně, je to nejlepší filmový bůh, kterého můžeme mít. 

Krásných hereček Hollywood má, že by je mohl přehazovat vidlema. Ale takových, co také umí hrát, už je mnohem méně. Lúthien v podání Margot Robbie nebo Chloë Grace Moretz? To by šlo. Do některé z menších rolí by mohla být obsazena i Camilla Mendes. Vypadá dobře, hrát neumí, takže jako Niënor s vymytým mozkem by tam mohla jenom stát a čumět. 


Ale to už jsem se nechal trochu unést. Zatím můžeme jen doufat, že se připravované filmy povedou; ať už budou o čemkoli.