Vítám vás u třetího pokračování tipů na trháky z těch nejtemnějších koutů kinematografie. Pokud jste skuteční labužníci a jdete po hlavě do každého odpadního hororu, který vás zaujme, je tenhle článek právě pro vás. 

Ten "správný" film se dá často poznat hned podle názvu. Musíte hledat klíčová slova jako například "mega", "versus" nebo "útok". Proč také používat nudná jména jako Armageddon, když můžeme využít krásu jazyka a vytvořit Asteroid vs. Země? Aneb vítejte na samotném dně filmové produkce. Než se od něj odrazíte, dovolte mi, abych vás po něm znovu provedl. Dnes hlavně za dinosaury.

Dinosauři

Dinosauři jsou jedním z opomíjených témat béčkových bijáků. Žraloci, hadi a pavouci jim silně konkurují, přesto jsem ale našel pár zajímavých filmů, které mohu doporučit.

Invaze Terordaktylů (2016)

terrordactyl.jpg

"Invaze" je další z těch magických slov, které značí "kvalitní" podívanou. Chvílemi film obsahoval zbytečně moc trapných dialogů a málo terordaktylů... Ale je to vtipné, akce dostatek a finále s megaterordaktylem je naprosto boží. Dabing se velice povedl, hlavně tedy proto, že hlavní postavu mluví hlas Richarda Hammonda z Top Gearu (Filip Švarc)... A jenom představa Hammonda bojujícího s terordaktyly je natolik naplňující, že film nelze ohodnotit špatně.

Hodnocení CSFD: 27%
Moje hodnocení: vtipná oddechová akce - těch 27% si rozhodně nezaslouží, je to super
Profil na CSFD

Tyranosaurus: Zhouba Aztéků (Aztec Rex, 2007)

Tohle bylo tak neskutečně hloupé, špatně natočené a tragicky zahrané, až jsem se královsky bavil. Náčelník Matlal je za první hvězdičku, Ian Ziering v záporné roli za druhou a celkový pozitivní dojem za třetí. Ale vážně - ty dialogy byly opravdu hrozné. Ale právě díky nim jsem se pořád smál, takže Aztec Rex svůj účel splnil.

Hodnocení CSFD: 13%
Moje hodnocení: i když to budete chtít vypnout, dejte tomu šanci
Profil na CSFD

_ _

Jurský masakr (The Dinosaur Project, 2012)

A tady už se dostáváme do modrých čísel! A to docela oprávněně. Film má vcelku poutavý i napínavý děj, dočkáme se i nějakého zvratu. Nízký rozpočet a špatné CGI je poznat i přes formu pseudo-dokumentu, ale na béčkový film naprosto dostačující.

Hodnocení CSFD: 37%
Moje hodnocení: scénář překvapivě dobrý
Profil na CSFD

Jurský útok (2013)

Proč Jurský Park, když můžeme mít Jurský útok? Aneb to správné slovo v názvu definuje celý film. Tentokrát nám v džungli uvízla jednotka vojáků, která objevuje krásy i hrůzy ztraceného světa a snaží se z něj dostat ven. No nebylo to úplně zlé.

Hodnocení CSFD: 17%
Moje hodnocení: aspoň je tu hodně sežraných lidí
Profil na CSFD

Krokodýl vs. aligátor (Dinocroc vs. Supergator, 2010)

dinocroc-supergator.jpg

Český překlad názvu pokulhává, protože až ten anglický nám napoví, co nás v tomhle snímku čeká. Máme klasický (a zjevně osvědčený) scénář Monstrum A vs. Monstrum B vs. holky v plavkách. A ono to funguje. Ale nic víc od filmu nečekejte, nic víc tam není.

Hodnocení CSFD: 18%
Moje hodnocení: místy až nudně podprůměrné
Profil na CSFD

Věk dinosaurů (2013)

Neprůstřelní dinosauři terorizují město. Na pozadí sledujeme příběh odloučení otce s dcerou, kteří k sobě hledají cestu mezi hromadou sežraných kamarádů. Ono to nebylo zase tak špatné, když hodně přimhouřím oči. Těch dinosauřích filmů moc není a v moři odpadních béček tohle vyčnívá.

Hodnocení CSFD: 21%
Moje hodnocení: v žánru béčkové dinosauří akce je jedním z těch lepších
Profil na CSFD

Monstrum z hlubin (Poseidon Rex, 2013)

Další z řadových monster béček se zažitou zápletkou. Hlavní hrdina rozkmotří místní gangstery, ti se ho snaží zabít a do toho je dosazeno libovolné monstrum. V závěru zasáhne ruka shůry (t. j. letecký útok) a vše je vyřešeno. Na druhou stranu... Lepší osvědčená klasika, než nic.

Hodnocení CSFD: 12%
Moje hodnocení: víc průměrné už to být nemůže
Profil na CSFD

Monstra - pokračování

A zase budou žraloci, pavouci, ale i hadi či vosy. Vražedná příšera se dá udělat z čehokoli. Hlavně máme první pokračování oblíbeného snímku Lavalantula, který se dočkal i české premiéry na Prima COOL a tím pádem i překladu názvu. A teď prosím pozor (raději dojezte sousto, ať vám nezaskočí) - on už ten název je prostě za 5 hvězdiček - Turbotarantule: Láva poraženým.

Turbotarantule 2: Druhá láva (2 Lava 2 Lantula, 2016)

lavalantula-2.jpg

Na podruhé už to nebyl takový zážitek, i když objektivně je druhý díl asi lepší. Doufám i v další pokračování, a že si série udrží stejnou vzestupnou tendenci jako Sharknado.

Hodnocení CSFD: 21%
Moje hodnocení: chci třetí díl, protože druhý mě tolik neoslovil
Profil na CSFD

Sharkenstein (2016)

Nenechte se zmást atraktivním plakátem - ten byl asi nejdražší položkou celého rozpočtu. Já mám k filmu jediné slovo: proč. Proč to mělo rozpočet tak 20 korun? Proč animují hořící pochodeň a prostě nenatočí zapálený klacek? Proč? Tohle už není ani béčko. A obávám se, že na správné zařazení nemáme dostatek písmen v abecedě. Také vám nebudu pouštět oficiální trailer. Raději si užijte tenhle krátký sestřih, protože přesně takový je celý film.

Hodnocení CSFD: 25%
Moje hodnocení: chci se odstěhovat na jinou planetu (Ale jinak plný počet hvězdiček) :-)
Profil na CSFD

_ _

Obří vosy útočí (2012)

Krvelačné vosy se ukázaly být koukatelné. Jako další film z kategorie potvory v džungli dostál svému žánru. Střílí se tam, umírá spousta lidí a tím pádem to člověk nemusí vypínat po deseti minutách.

Hodnocení CSFD: 13%
Moje hodnocení: děj podle šablony, akce průměrná, vosy pěkné
Profil na CSFD

Pavučina hrůzy (2007)

Arachnofobici z toho nebudou měsíc spát. Scény s pavouky jsou příjemně hrozivé, ale jistá drobnost mě donutila film vypnout v půlce. Roztřepané záběry, jakoby měl kameraman ranní absťák... Ne, to se fakt nedalo, jak se každá scéna klepala.

Hodnocení CSFD: 14%
Moje hodnocení: děj tam nějaký byl, z pavouků šel strach, ale prostě ne
Profil na CSFD

Pomsta mravenců (2008)

Už název filmu mě rozesmál. Ale film už tolik ne... Bohužel tu bylo hrozně poznat, že si tvůrci hrají na něco, co tam nikdy nebude. Hledají vědecké vysvětlení, které je stejně kravina, všechno je bráno příliš vážně, takže se ani není čemu smát. Jen tomu názvu. Jediná vtipná pasáž byla s mravencem, co vlezl borcovi do hlavy a tam mu přepínal obvody nebo co...

Hodnocení CSFD: 13%
Moje hodnocení: jedna hvězdička za mravence v hlavě
Profil na CSFD

 

Na závěr monster si dáme ještě pár hadích filmů. Těm bohužel není přáno, protože ani já v nich zatím nenašel zalíbení. Ty dobré jsou špatné a ty špatné jsou ještě horší. Film Král hadů (Mega Snake) nezachránilo ani slovo "mega" v názvu (holt to není Asylum) a Boa vs. Python byla jedna velká nuda... I když druhá půlka filmu to trochu vylepšila.

Z dalších žraločích filmů stojí za zmínku Dinoshark, i když za ten strávený čas už ne. Zase je to stokrát ohraná pohádka o monstru proti poklidnému pobřeží. Ve vodě zůstaneme i s filmem Frankenfish (Predátor z hlubin). Patří mezi ty průměrné - tedy mezi béčky. Nic nového nám neukáže, ale má jedno velké plus za potvoru, která není nesmrtelná i za otevřený konec. 2010: Moby Dick je klasický Asylum, kde dali dohromady Hon na ponorku s Mega Sharkem. Takže dostaneme přesně to, co od takového filmu očekáváme. Kapitána s dřevěnou nohou, co jde velrybu lovit pistolí namísto torpédem.

Bonus: Jde to i bez monster?

Avengers Grimm (2015)

avengers-grimm.jpg

Avengers složení z Disney princezen vypadali jako vtipný nápad. Ovšem jejich realizace byla už tragická. Teď nepočítám špatné herecké výkony, efekty jako z malování, nelogičnost zápletky... Ale jeden úplně elementární jev, který u mě film dost shodil. Prostě nebylo poznat, která princezna je která. Jmény se začaly oslovovat až tak od půlky a teprve tehdy mi došlo, že ta zrzka je Locika, blondýna co všechny zmrazuje je vlastně Růženka, a jenom je uspává, takže na modrovlasou slečnu zbyla popelka... Takový zahozený potenciál. Aspoň, že Casper van Dien dostál svému jménu.

Hodnocení CSFD: 19%
Moje hodnocení: Asylum zjevně umí jen monster béčka
Profil na CSFD

Invaze zombie nácků (2012)

Když parodujete filmy, které už jsou samy o sobě parodie, těžko z toho vznikne něco rozumného. Hlavně proč něco takového dělat... Na druhou stranu, když je autorem vaše oblíbené studio, dáte filmu šanci. A vlastně na poměry Asylum to zase tak hrozné není. O absurdní scénky určitě není nouze. Iron Sky a Dead Snow budou sice vždycky lepší, ale i tady bylo na co koukat. Takže oprava. Asylum občas umí i ne-monster béčka.

Hodnocení CSFD: 25%
Moje hodnocení: Robo Hitler for the win
Profil na CSFD

_ _