Tipů na kvalitní filmy máte celý internet. Lidé se předhání, co lepšího vám mohou doporučit. A co takhle se na to podívat z druhé strany žebříčku? Přesně tak - dnes budu psát o béčkových hororech. Dobrý film totiž není vše. Člověk se občas musí podívat na ty špatné, aby ocenil ty skutečně dobré. 

A proč tohle všechno nespojit s trochou zábavy? Co na tom, že to má 15%, když se člověk zasměje? Některé kousky jsou až tak tragicky špatné, že jsou vlastně úžasné. Je libo pavouky plivající oheň? Není problém. Co se stane, když žralok překousne Golden Gate Bridge? 

Všechny odpovědi naleznete v produkci filmových studií Asylum SyFy - nebo v tomto článku. Nakonec možná najdete v odpadních filmech stejné zalíbení, jako jsem našel já :-) V prvním dílu se podíváme hlavně na pavouky piraně, protože pořádné monstrum je základem každého "kvalitního" scénáře. (Ano, bude pokračování. Viděl jsem toho už tolik, že by jeden článek nestačil.)

Pavouci

Začneme první klasikou béčkových hororů, a to pavouky. Klasiku Pavoučí teror a smějící se tarantule možná znáte, takže to vezmeme úplně od konce. Od těch nejhůře hodnocených.

Pavoukotřesení (Arachnoquake, 2012)

arachnoquake.jpg

Zemětřesení, z popraskané silnice vylezou obří bílí pavouci, terorizují slušné Američany a občas si je ugrilují... Umí totiž plivat oheň. A chodit po vodě. Takže je jasné, že si s nimi užijeme spoustu legrace. Z dvojice filmů o plamenometných pavoucích byl tady ten trochu slabší, ale i přes to jsem se občas zasmál. A to je přece hlavní.

Hodnocení CSFD: 19%
Moje hodnocení: jedno z těch lepších béček, máte-li rádi pavouky
Profil na CSFD

Turbotarantule: Láva poraženým (Lavalantula, 2015)

Pavoučí šikana dovedená k dokonalosti. Máme hrozící výbuch sopky, všude lávu, klasické rodinné drama a do toho obří pavouky - pozor - opět plivající oheň. Naštěstí se ale dají zabít hasicím přístrojem... No co víc si přát? Možná Steeva Guttenberga z Policejní Akademie? To zní jako plán! Já se bavil naprosto královsky.

Hodnocení CSFD: 39%
Moje hodnocení: skvělý film pro fanoušky Policejní akademie
Profil na CSFD

_ _

Monstrpavouk (Big Ass Spider, 2013)

Poslední z pavoučích příběhů už je trochu serióznější. Znatelně lepší efekty, už je vidět, že film měl alespoň minimální rozpočet. Pavouk je sice jen jeden, ale pořád roste. Hodně. A rychle. Když pak selže armáda, nastoupí hlavní hrdina dezinsektor. Koneckonců hubit monstrpavouky má v popisu práce.

Hodnocení CSFD: 47%
Moje hodnocení: lehce nadprůměrná pavoučí sranda
Profil na CSFD

_ _

Za čestnou zmínku stojí ještě filmy Sněžní pavouci (22%) a Pavouci útočí (Camel Spiders - 19%), které ovšem byly už trochu nudné. No nemůže být každý špatný film dobrý.

Piraně

Piraně bohužel nejsou u tvůrců béčkových hororů příliš oblíbené, a tak snímků s jejich tematikou nemáme tolik. Ale to málo, co jsem zatím viděl, rozhodně stojí za zmínku.

Megapiraňa (2010)

megapirana.jpg

Když má něco v názvu mega, je to zárukou kvality. Vlastně není. Je to spíš zárukou nízkorozpočtového béčka. Na druhou stranu hned víme, s čím máme tu čest - a Megapiraňa toto vše splňuje na 100%. Každou minutu filmu se rybičky 2x zvětší, 2x zrychlí a ohrožují více lidí. Snímek nám předvede neskutečné napětí; hned od první minuty má divák pocit, jakoby právě vypil 2 litry kafe a vše se odehrávalo zrychleně. Piraně rostou, zabíjí, plavou a člověk si říká, že za chvíli vyskočí z televize a sežerou mu obývák. Akce hodně, vtipu méně.

Hodnocení CSFD: 21%
Moje hodnocení: no bylo to celé takové divné
Profil na CSFD

Piraňa 3D (2010)

Volné pokračování klasiky z roku 78 nás zavede do poklidného městečka, jehož průmysl stojí na vodních radovánkách. O to nepříjemnější je potom fakt, že většinu města sežerou krvelačné potvory. Než se tak ale stane, zažijeme s nimi spoustu zábavy.

Hodnocení CSFD: 56%
Moje hodnocení: milá krvavá komedie
Profil na CSFD

Piraňa 3DD (2012)

Pokračování se odehrává rok od první tragédie, nyní mají piraně zálusk na nový aquapark. Tady musím říct, že nechápu takto nízké hodnocení oproti prvnímu dílu. Film byl naprosto famózní. O absurdní likvidaci jednotlivých postav nebyla nouze a nechyběl ani David Hasselhoff. No druhý díl byl prostě úplně jinde. U některých scén jsem umíral smíchy :-)

Hodnocení CSFD: 36%
Moje hodnocení: naprosto ultimátní krvavá komedie
Profil na CSFD

_ _

Pokud vám piraně nestačily, můžete ještě zkusit trhák Piraňaconda (24%). I když s piraňami má společné asi jen slovo v názvu.

Hadi a další obludy

Hadi ve vlaku (Snakes on a Train, 2006)

snakes.jpg

Hadi ve vlaku jsou skutečný skvost svého žánru. Sledujeme příběh mladé dívky, která se snaží nelegálně dostat do USA a mezitím z ní odpadávají hadi. Nebo tak nějak... Nápad zajímavý, ztvárnění trochu horší... Tady jsem měl už i já problém tu šílenost vůbec dokoukat. Ale zvědavost nakonec zvítězila. Za prvé jsem pořád čekal, kdy ten kretén v hlavní roli umře a za druhé jsem byl velice zvědavý, jestli se naplní scéna z plakátu... Jestli obří had tam opravdu sežere celý vlak. No hodnocení 15% je tu na místě. Určitě je za ty hady. Protože jsou ve vlaku.

Hodnocení CSFD: 15%
Moje hodnocení: co jsem to proboha viděl?
Profil na CSFD

_ _

Megakrajta versus Gatoroid (2011)

Na jedné straně eko(teroristka)ložka bojující za záchranu hadů v přírodním parku, proti ní sveřepá správkyně, které vadí, že ji krajty požírají oblíbené aligátory. A tak se rozhodne je trochu nadopovat steroidy. Jenže krajty sežerou i tyto aligátory a postupně všechny potvory narostou do obřích rozměrů. A když je omrzí vzájemné potyčky, spojí své plazí síly proti lidem. Je třeba dodávat víc? Je to snesitelné. Vše je velké, vše se navzájem požírá a tak to má být.

Hodnocení CSFD: 19%
Moje hodnocení: je tu vše, co má správný odpadní film mít - za mě dobrý
Profil na CSFD

Zombeavers (2014)

Bobři jsou poměrně novinka. Jak film, který je z roku 2014, tak nápad natočit horor okolo bobrů. Nakonec se docela podařil. Máme tu klasickou partu mladých lidí, která odjede do hor, kde je pro změnu terorizována zombie bobry. Film splňuje vše, co se od něj očekává. Vtipný, netradiční, trochu podprůměrný, ale rozhodně ne ztráta času. Zombie bobrama totiž celá švanda teprve začíná. (Co se stane, když vás kousne zombík? A co se může stát, když je ten zombík bobr?) Odpovědi samozřejmě naleznete v tomto velkolepém snímku.

Hodnocení CSFD: 45%
Moje hodnocení: sympatická bobří vyvražďovačka
Profil na CSFD

_ _


To by zatím asi stačilo. Doufám, že jsem rozšířil vaše obzory a otevřel vám oči, takže od teď už nebudete zahazovat vše, co má trochu horší hodnocení. Mnohdy by to byla škoda. A v druhém dílu se pak můžete těšit na žraloky: základní kámen všech béčkových hnojů. Přijde řeč na Žralokonáda, Megashark versus cokoli a spoustu dalších kousků, o kterých jste ani nesnili, že by mohly existovat.