Aneb Tipy na filmový hnůj, díl VI - Filmy katastrofické. Od monster si dám na chvíli pauzu a podívám se na kobylku všem katastrofám, globálním i lokálním. Ty jsou zpravidla dost nedoceněný žánr, svým způsobem i oprávněně. Protože ty dobré jsou špatné a ty špatné jsou ještě horší.

Už samotný princip katastrofických filmů je totiž v jádru nesmysl: takže pokud nemáme realistický snímek typu Nic nás nerozdělí, nemůžeme očekávat příliš logiky a smysluplného příběhu. Pak už je úplně fuk, jestli sled událostí způsobí zemětřesení nebo třeba aztécká kletba. Aby se vám žánr líbil, musíte se od logiky oprostit. A právě proto zde mají nízkorozpočtové filmy šanci; kravina je to pokaždé, jde jenom o budget. Pokud máte levné bijáky rádi, vítám vás u dalšího pokračování tipů na filmový průjem. 

Australská apokalypsa

aust-apo.jpg

Hned první nemám úplně v živé paměti, ale vím, že se mi líbil. Snad proto, že Michael Shanks tu byl opravdu přesvědčivý, snad proto, že konec světa tu byl detailně ukázán v měřítku místním i celosvětovém. Ano, ty efekty byly příšerné, ale nad tím se musíme povznést. Jak jsem říkal na začátku. Pokud to zvládnete, užijete si poměrně napínavý film. 

Hodnocení CSFD: 28%
Moje hodnocení: tato variace na konec světa se mi upřímně líbila 
Profil na CSFD

Stonehenge apokalypsa

stonehenge-apo.jpg

Castiel (Supernatural) a šéfová Atlantidy (Stargate Atlantis) se potkávají v dalším z filmů o konci světa. Ten je nyní rozpoután starověkou stavbou Stonehenge, která vysílá paprsky po celém světě a odpaluje pyramidy jako sopky. Ano, přesně tak. Kravina? Neskutečná. Ale když já se tak bavil. Napětí se navodit povedlo i v takto nízkorozpočtovém filmu. A všechny tyto faktory dohromady mi stačily, aby se mi taková šílenost líbila. Žádné celosvětové katastrofy tu ale nečekejte, málo peněz zapříčinilo jejich prezentaci jen v podobě zpráv, které hlavní hrdinové sledují. Ale sranda to byla. 

Hodnocení CSFD: 25%
Moje hodnocení: film je stejně tupý i zábavný, jako jeho název
Profil na CSFD

Ledová zkáza (Christmas Icetastrophe)

icetastro.jpg

Tuhle šílenost jsem si pustil jenom díky geniální upoutávce na Prima COOL. Lidé tam chodí po ulici, z ničeho nich zmrznou, a do toho hraje Hanka Zagorová. Musíte uznat, že tohle jsem si nemohl nechat ujít. Dostal jsem přesně takový film, jaký jsem očekával: lidé chodili po ulici, z ničeho nic umrzli, a byla to legrace. Jen škoda, že Hanka hrála jen v upoutávce. 

Hodnocení CSFD: 19%
Moje hodnocení: vtipná kravina
Profil na CSFD

Airplane vs Volcano (Sopka - místo přistání)

airplane-volc.jpg

Letí letadlo. Někde nad mořem. Z ničeho nic se zjeví oblak dýmu a pod letadlem vyroste pevnina plná sopek. A pak je tam celý film. (A letadlo pořád letí.) Tento film má úplně vše: drama, pokus o únos, love story, armádu a v neposlední řadě hrozně moc sopek. Fakt moc. Je to něco tak šíleného, že na to prostě neexistují slova. 

Hodnocení CSFD: 10%
Moje hodnocení: Tak tohle bylo mega. Ale úplně nejvíc. 
Profil na CSFD

Po druhém zhlédnutí přemýšlím, že bych tomu zvedl hvězdičky na 4, čistě z principu. Ale zase "tak" dobré to nebylo. I když v době vytváření seznamu měl film 8% a teď už stoupl na 10%. A to je známka kvality!  

Titanic II

tita2.jpg

Titanic má pokračování! Ale už ne od Jamese Camerona, ale od králů filmového béčka, studia Asylum. (To jsou ti, co dělali Žraločí tornáda, pokud nevíte - nebo jste tu poprvé.) Film se ovšem chytře odehrává v noci, aby nebylo poznat, jak špatné ty speciální efekty jsou. A protože v pokračování musí být všeho víc a vše má být intenzivnější, utopí se tu úplně všichni, kromě hlavní hrdinky. A to se počítá! 

Hodnocení CSFD: 9%
Moje hodnocení: aspoň to není tříhodinová nuda, jako jednička
Profil na CSFD

Asteroid vs. Země

aster-earth.jpg

Další takový, jehož název hovoří za vše. Mně se ale vcelku líbil. Děj odsejpal jako po másle: vše bylo vždy okamžitě vyřešeno. Žádný mladý génius, kterému nikdo nevěřil, žádná sveřepá admiralita, která odmítala čelit realitě. Žádné zbytečné hádky ani taškařice, prostě okamžitá odpověď na danou situaci. Kdyby šla každá krize zažehnat takto svižně... No jinak je to klasické Asylum. Špatné CGI, podprůměrní herci, borec tam nosí atomovku normálně v náručí... A svět je nakonec zachráněn jedním z  pochybných způsobů, který můžou vymyslet jenom v Asylum. (Spoiler alert: tu atomovku zahodí do sopky, jak jinak.)

"Kde se nacházíme? Netuším, souřadnice jsou blábol."

Hodnocení CSFD: 20%
Moje hodnocení: velké plus za všechna katastrofická klišé, která tu nejsou
Profil na CSFD

San Andreas Quake

san-andreas-quake.jpg

Takhle má vypadat správný odpadní katastrofák, dámy a pánové. Země se třese od začátku do konce, pořád se něco děje. Není tu ani moc nesouvislé vaty okolo. Tedy v rámci možností. Nicméně všechny běžné "nasírací" prvky tu chybí, a tak film dokáže zabavit.  

Hodnocení CSFD: 11%
Moje hodnocení: průměrně špatné, ale pobaví
Profil na CSFD


A to je tak asi vše, o čem jsem schopný se trochu rozepsat. Katastrofických šíleností jsem viděl mnohem víc, jenže už si nějak nejsem schopný vzpomenout, o čem to sakra bylo. Rád bych zmínil i několik filmů, které doporučit nemůžu ani já; ale sepsal jsem si k nim pár trefných poznámek, a byla by škoda se o ně nepodělit. 

Pokračování článku proto najdete na MikrobloguPokud máte nezadržitelnou potřebu zkusit více podobných filmů, čtěte dál. A nechť vám Stonehenge neodpálí sopku za zadkem.