"Pane Kolego, víte co je to velké hůlkové písmo? Tak proč jste se podepsal malým?" Takto pokárán jsem odcházel v březnu letošního roku z půlsemestrální písemky. Správný podpis byla asi ta nejtěžší věc - i když cvičící několikrát zdůrazňovali, abychom se podepsali velkým hůlkovým písmem, spousta studentů včetně mě na to prostě zapomněla. Po závěrečném zápočtovém testu byly ale mé pocity trochu smíšené - opět jsem narazil kvůli své nedostatečné znalosti JavaScriptu...

Vrátím se ale na chvíli do ledna letošního roku, v den, kdy byla otevřena registrace volitelných předmětů pro letní semestr... My, prváci jsme měli na výběr z pěti předmětů - Jazyk C, Typografie a publikování, Skriptovací jazyky, a předmět Tvorba webových stránek. Moje volba tedy byla jasná. Registrace byla zahájena ve čtvrtek v 20:00 (datum už přesně nevím), a já již 30 minut před začátkem seděl u počítače a zavíral vše, co by mi mohlo zpomalovat internet: ICQ, Avast, Kerio + všechny další nepotřebné procesy včetně Exploreru. Až zůstala puštěná jen opera, kde jsem si vypnul styly i obrázky, a 1 minutu před osmou jsem začal opakovaně mačkat refresh. Ano, F5 neboli refresh, stále dokola, a až hodinách odbilo 20:00:00, klikl jsem "uložit změny". Okolo 20:00:30 byl již předmět plně obsazen, ale já měl to štěstí, že můj požadavek server zpracoval dřív, než požadavek některých ostatních spolužáků... (na naší fakultě je tento sport známý jako Refresh War) :)

Plný očekávání jsem druhý týden u únoru došel na první přednášku. I když vše, co bylo řečeno jsem již znal, tak přednášející měl velice příjemný způsob výkladu, takže se i známá látka pěkně poslouchala. Problém ale začal s přednáškou druhou... Byl zde totiž jeden problém, který mi výrazně bránil v navštěvování přednášek tohoto slibného předmětu - a byl to čas. 7:00 to je opravdu brzo, a tak nade mnou nakonec zvítězila má skromná potřeba spánku. Možná toho zpětně lituji, ale přece jen: 7 ráno je prostě 7 ráno :-D A tak jsem si předminulý týden akorát došel napsat zápočtový test. A co tam vlastně bylo? Od všeho trochu... Během prvních šesti přednášek se probralo kompletní HTML a CSS, v dalších dvou pak základy JavaScriptu. Poslední 3 už se týkaly xHTML, přístupnosti webu a SEO optimalizace. V zápočtovém testu bylo tak od každého něco, náhodně sestavené otázky, ale i tak si dovolím říct, že jeho obtížnost nebyla nějak velká.

Předmět mám úspěšně za sebou, a teď už akorát přemýšlím, zda-li má nějaké pokračování. Hádám, že nemá a je to škoda - i tak jsem se ale v tomto jednoduchém kurzu zase něčemu přiučil.