Není to dlouho, co jsem psal, že do rubriky "O blogu" už toho asi moc přibývat nebude... Opak je zjevně pravdou, jelikož nápady se nerodí v hlavě každý den a já zrovna jeden takový dostal. O všemožných malých úpravách, které na mých stránkách probíhají, vždy informuji na Mikroblogu. Nový seriál článků asi bude opět pokračovat tam, ale minimálně úvodní příspěvek si zaslouží své místo mezi velkými články. A proč vlastně tohle všechno píšu?

Webové stránky jsou živý organismus. Člověk se o ně musí pravidelně starat, pokud od nich něco očekává. Každý e-shop vždy upozorní na nové zboží. Každá firemní prezentace má sekci novinek, kde informuje o drobnostech, ale také o věcech velkých. Na všech takových projektech se průběžně pracuje, aby obstály mezi konkurencí. A weblog přece není jen o psaní.

Z toho mála, co sám sleduji, bych blogy rozdělil asi na 3 hlavní kategorie:

  1. Zprávy a aktuální dění: napíšu článek, nárazově mám velký počet zobrazení i komentářů, za nějaký čas se ale text odsune stranou, protože napíšu novější na stejné téma.
  2. Referenční blog: mým cílem není primárně to, aby mě lidé pravidelně četli, ale abych prezentoval svoje schopnosti formou článků.
  3. Články s vyhlídkami do budoucna: lepší název mě nenapadl, ale tak nějak o to se snažím já. Když napíšu seriál o mod_rewrite, chci, aby v něm lidé našli své odpovědi i po několika letech.

Jenže právě bod třetí také znamená, že se o svůj web musím starat mnohem víc. A protože si rozhodně nebudu platit žádné analýzy, musím si je dělat sám. Musím si vymýšlet nástroje, které mi pomůžou v optimalizaci stránek a pak si sám implementovat potřebné úpravy.

A právě otázku, kterou vidíte v titulku článku, by si měl každý jednou za čas položit: Čím jsem v poslední době zlepšil úroveň svých stránek? Budu mít jak zjistit, jestli to k něčemu bylo? Byť nepřekypuji stovkami čtenářů denně, tak na to, jak úzká (a mezi běžnými uživateli okrajově hledaná) témata nabízím, to není vůbec zlé. Úspěch znamená, že výsledek předčil očekávání. A tak se snažím neustále ladit drobnosti, abych svůj web zlepšoval. Aby si čtenář řekl: "Nevím, co přesně se tu změnilo, ale najednou je to nějaké lepší." A vyhledávač mě posune o pár příček výš.

Tímto bych uzavřel úvahovou část článku a přešel k bodům praktickým.


1. Výraznější obrázky na homepage

Obrázek zaujme. Někdy víc než text. Tak jsem zkusil trochu zaexperimentovat a poslední článek se vždy zobrazuje s bannerem na celou šířku. Nechci to násilím dávat úplně všude, protože to bych zase odvracel oči od textů až moc. Možná toto zobrazení přesunu časem i do kategorií, archívů i tagů, ale v tuto chvíli spíš ne.

2. Hity u kategorií

Mikroblog je tu taková malá kapitola sama pro sebe a mě vždy zajímalo, jestli to lidé vůbec čtou. Nebo se tam aspoň podívají. Tak jsem začal měřit návštěvnost jednotlivých kategorií, abych si na otázku zodpověděl. Tato nová featurka mi odpověděla i na otázku, kterou jsem si ještě nepoložil: kam lidé chodí nejméně. Díky tomu vím, které kategorie nejsou tolik populární a kam nemám cpát násilím články, když jsem zrovna bez nápadů.

3. Hity u tagů

Když už jsem začal počítat zobrazení u kategorií, tak proč nepřidat to samé i k tagům? Abych vysvětlil své myšlenkové pochody: tagy / štítky jsou taková mucholapka na vyhledávače. Ta slova různě velikým písmem sice vypadají pěkně, ale pro uživatele mají hodnotu spíš druhořadou. Čas od času se na to ale někdo podívá. Proč mě to nyní začalo zajímat? Začátkem týdne jsem zaznamenal velkou návštěvnost ze seznamu.cz a vyhledávání "Manowar v Brně recenze". Jenže já tu svou recenzi ještě neměl hotovou... Seznam se chytil právě na tag "Manowar", kde jsem akorát v jiném článku lákal na nadcházející koncerty. A tak mě kontrola návštěvnosti přiměla publikovat vlastní recenzi o pár dnů dříve.

4. Revize starších článků z rubriky PHP

O této změně jsem také už na Mikroblogu informoval, takže to vezmu z jiného úhlu. PHP je technologie stále se vyvíjející a 5 let starý tutoriál už opravdu nemusí být aktuální. Hodně se toho v PHP5 změnilo, spousta funkcí už se nepoužívá. Tak jsem postupně upravil 3 nejdůležitější články z dané rubriky, aby to prostě neházelo fatal error při rozbalení. Jasně, máme už i PHP7, ale pětka je právě ta verze, která běží všude. A tímto bodem bych rekapitulaci uzavřel.


Tak. A co vy? Zkusili jste se někdy zamyslet: "Co jsem dnes udělal pro svůj web?" Je odpověď už několik měsíců negativní? Možná je právě teď vhodný čas něco změnit. A tím nemyslím okamžité přidání hromady nových funkcí - občas je lepší funkce naopak ubrat. Ale zase ne moc!

Děkuji za přečtení, sejdeme se u některého z dalších článků.