Den před koncem roku, 30. prosince 2015 tomu bude už 9 let, co si vedu svůj internetový deníček. I když jsem byl do nedávna přesvědčen, že kategorie "O mně" a "O blogu" nechám nejspíš zapadnout prachem, rozhodl jsem se napsat ještě jeden článek, který se tematicky hodí do obou. Deváté narozeniny – to už fakt tolik? 

I přes to, že povaha dnešní doby bohužel klasickému psaní vůbec nepřeje, přes všechny ty Facebooky a YouTube kanály válcující klasické psaní, jsem stále tu. A jsem vděčný za každého čtenáře. Pojďme si na chvíli sednout a zavzpomínat na všechny ty změny, kterými můj blog prošel. A že jich nebylo málo: 2 domény3 redakční systémy a 5 různých designů. Což je nadprůměrné číslo (vezmu-li v potaz standardní životnost jedné grafiky zhruba 8 let). Ale dost omáčky okolo a jdeme na to.

30. 12. 2006 / Založení blogu

Založení svého blogu datuji na den napsání prvního článku. Jako poskytovatele jsem zvolil server Webzdarma.cz (s jehož službami jsem byl vždy spokojen) a založil si stránky na adrese mike.webzdarma.cz. (Registrace na wz.cz proběhla už 25. 12., ale to jsem si jenom rezervoval url.) Z prvního období mám dochované přesně 2 plnohodnotné články, ostatní byly postupně smazány. Design tu ještě žádný nebyl, web používal standardní Wordpress šablonu Kubrick. Takže ano, běželo to celé na Wordpressu, ale velké věci se teprve měly stát.

_mike_design_0_wp_small.png

6. 3. 2007 / První design: šrafování bylo v módě

Asi půl roku po založení jsem nasadil první vlastní grafiku. Dalo mi trochu práce dohledat jeho podobu v zálohách, ale našel jsem alespoň otisk jednoho z článků. Když se na design zpětně dívám, tak ano, ty mezery mezi písmenkama byly fakt špatné. Kolikrát mi to vytýkali :-) Naproti tomu celkový dojem byl v pohodě: šedá s hnědou působily tak nějak uvolněně, příjemné barvy na pohled. Kombinace patkového písma s bezpatkovým je z dnešního pohledu sice nešikovná, ale je nutné si uvědomit, že tehdy to moc jinak nešlo. Protože proč? Protože Internet Explorer 6. Kdo nezná, nepochopí...

_mike_design_1_small.png

1. 10. 2007 / Vlastní redakční systém: něčím se začít musí

Další důležitá událost, která se tentokrát obešla bez změny grafiky, byl přechod na vlastní redakční systém. Toho času pojmenovaný EasyRS, byla vlastně má úplně první složitější aplikace. A na čem jiném se má člověk naučit programovat, než na systému, který sám potřebuje a používá. Za ten rok, co jsem studoval Wordpress a přizpůsoboval si ho k obrazu svému, jsem nějaké základy pochytil, a tak jsem konečně mohl své znalosti otestovat na reálném produktu. Byl čas udělat Wordpressu pápá.

8. 6. 2008 / Zapomenutý design: ani jsem nevěděl, že tu byl

Asi tak, že jsem to zjistil právě teď (při dohledávání podkladů pro článek). Přesto zpráva z uvedeného data jeho existenci dokazuje. Design první si poměrně dobře vybavuji, tento ale vůbec... I tak tu ale musel být alespoň 2 roky. Ale možná proto, že z roku 2009 tu nemám jediný článek, tato krátká pauza přispěla k jeho zapomnění. Ale možná právě důkaz existence něčeho, co si nepamatuji, je jen chyba v Matrixu. Každopádně když tak přemýšlím, co se asi mohlo v tom roce 2009 dít, vzpomněl jsem si na spoustu zakázek, spoustu vlastních projektů, další zakázky, práci do pozdních nočních hodin... A mezi tím jsem vyvíjel nový redakční systém.

_mike_design_2_small.png

13. 8. 2008 / Vlastní doména a placený hosting

Po roce a půl jsem se rozhodl opustit Webzdarma a pořídit si vlastní doménu. Chtěl jsem nějaké krátké slovo, něco, co se bude dobře pamatovat. Vybíral jsem ze dvou možností: www.velmi.cz a www.třeba.cz: obě domény byly tehdy volné, oba názvy se mi líbily. Který zvítězil, je asi jasné :-) Blog jsem samozřejmě umístil na subdoménu "mike", jelikož na hlavní adrese byla v plánu osobní prezentace a portfolio. K tomu ale nikdy nedošlo. Akorát jsem nenašel žádný článek, co by o změně domény informoval...

28. 1. 2010 / Zasněný design a nový RS: když změna, tak pořádná

Tento design byl na blogu nejdéle. (Hlavně kvůli další pauze, tentokrát čtyřleté.) Tady se musím trochu pochválit: myslím, že toto se mi povedlo. Škoda jen toho rozplizlého Cufon písma, jenže tehdy to opět moc jinak nešlo. Jenom toho bordelu pod každým článkem bylo zbytečně moc... Ale pro příště už jsem se poučil. Blog se také dočkal aktualizace redakčního systému, přesněji tedy úplně nového. Od roku 2010 už pěkně v objektech. Bohužel, reálného provozu si ani design ani systém příliš neužily, protože mě čekala čtyřletá pauza v psaní. Ani svůj rozepsaný seriál o objektech jsem nedokončil: až tak moc se mi nechtělo pokračovat.

_mike_design_3_small.png

8. 5. 2010 / Napsán nejčtenější článek na blogu: musím se pochlubit ;-)

Osm pravidel pro vkládání JavaScriptu do šablony má k dnešnímu dni 250 tisíc přečtení. Dlouho byl na prvním místě začátek seriálu o mod_rewrite, jenže tady jsem si pozice ve vyhledávačích (a tím pádem i čtenost) trochu pohnojil sám... Naprosto zbytečné množství článků o tom samém zapříčinilo skutečnost, že jiný text raketově vyskočil: a koneckonců není divu. Návodů, jak psát kód slušně a správně není moc. Zvlášť v češině. Mod_rewrite nakonec ještě stihly přeskočit další 2 články - tak si říkám, že bych některé z těch zbytečnějších dílů mohl stáhnout... Každopádně - sám nechápu, čím tento text tak šíleně vyskočil. Druhý článek v pořadí čtenosti má 50 tisíc (pro srovnání - a to zapisuji +1 nejdříve po půl hodině).

22. 6. 2014 / Depresivní design: jen aby byla změna

Po velmi dlouhé pauze jsem se vrátil zpět k psaní. Předchozí design ještě chvíli sloužil, ale už na něm začínalo být vidět, že je trochu zastaralý. A tak jsem vytvořil nový, vlastně jen proto, abych nějaký měl. Také to nedopadlo úplně nejlépe... No zase tak hrozné to nebylo, ale celé se to zdálo takové nedotažené, jakože polotovar. Ale v danou chvíli to nejlepší, co jsem byl z donucení schopen vyplodit. Naštěstí netrvalo dlouho a vytvořil jsem vzhled nový, lepší, krásnější, prostě famfárovější.

_mike_design_4_small.png

13. 1. 2015 / Moderní design: nyní už i pro telefon

To už je rok? Připadne mi to jako včera, co jsem aktualizoval grafiku na svých stránkách. Ten EMO design už mi opravdu lezl krkem, fakt už to chtělo něco příjemnějšího. Grafika (tedy spíš design) vznikla velice rychle: dostal jsem nápad a okamžitě ho realizoval. Vlastně jsem pořešil akorát barevné schéma a typografii - rozložení prvků jsem ještě průběžně ladil. Tak doufám, že mi pár let vydrží, že webové trendy nebudou vyžadovat žádnou radikální změnu.

_mike_design_5_small.png

31. 3. 2015 / Spuštění Facebook profilu: že to trvalo

Poslední akce, která ovlivnila činnost mých stránek bylo založení FB profilu. Říkáte si, proč jsem tak neučinil už dávno... Důvodem byl asi prapůvodní smysl mého blogu, což bylo oddělení čtenářské základny od reálných přátel. No nechtěl jsem v hospodě rozebírat všechny ty výlevy, kterými jsem svůj blog zaplňoval :o) Ale s mizejícím zájmem o čtení weblogů (obecně) bylo potřeba začít hledat čtenáře kdekoli, kde to jenom trochu šlo. (Když si vzpomenu, kolik blogů jsem sám sledoval, tak dnes už z těch lidí nepíše vůbec nikdo...) A samozřejmě čím víc máš Facebooků, tím víckrát jsi člověkem ^_^


To by bylo z historie asi vše. Podobný článek by byl sice lepší na narozeniny desáté, ale další rok už se mi fakt nechtělo čekat, když jsem dostal takový pěkný nápad na článek. A těším se na vaši přízeň v novém roce!