HTML 5
Jak na responzivní web: CSS Grid Layout, stylování Widgetů
Je čas zase na nějaký článek na téma, kterému byl tento blog původně věnován. V dnešním tutoriálu ukážu krátký návod, jak vytvořit takzvané Widgety závislé na aktuální šířce okna; naučíme něco o responzivním webu.
Když klient reportuje už opravené chyby
Provádění stylových, grafických či JavaScriptových úprav na webové prezentaci a jejich následné posílání na validaci klientovi by vydalo na samostatný blog, já vám ale dnes ukážu jednoduchý tip, jak těmto situacím co nejvíce předejít. Znáte to: upravíte styl, napíšete, že je hotovo a klient vám obratem odpoví, že není.
Úvod do HTML5: nové elementy a atributy
HTML5 se mi začíná líbit čím dál tím více. V testovacím režimu ho už zkouším i na svém blogu. Pro mnohé je to ale stále ještě velká neznámá, proto jsem se rozhodl některé novinky trochu přiblížit. Na úvod se budu věnovat novým elementům a novým atributům v porovnání s HTML4 nebo xHTML1.
SEO nespočívá ve validním kódu. Prostě ne.
V následujícím článku se nedočtete, co udělat, jestliže vám najednou spadly pozice, ani rady, jak se umístit na první stránky vyhledávání. Jeho poselství je úplně jinde. Rád bych vyvedl z omylu všechny ty, kteří vehementně tvrdí, že pro dobré umístění webu je nutný validní (x)HTML kód. Tak tomu ani v nejmenším není. A o čem že to je?
Mýty a pověry okolo Box Modelu
Při hledání odpovědi co přesně se Internet Exploreru honí hlavou když se přepíná do Quirk módu a proč tomu tak činí jsem narazil na spoustu článků, popisující chování IE při pár konkrétních DTD, ale všude vždy 2, maximálně 3 příklady. Stejně tak, jako se všichni zabývají neustále jen Box Modelem a některé další důležité neshody opomíjí. Vytvořil jsem si proto 5 různých html dokumentů s pěti různými Doctype a zkoumal jejich chování v IE5, IE6 a IE7.
XHTML 2 versus HTML 5
Nedávno jsem narazil na poměrně zajímavý článek na serveru xhtml.com popisující změny v připravovaných verzích značkovacích jazyků HTML 5 a xHTML 2. Některé z nich vypadají opravdu zajímavě, jiné jsou podle mého názoru nesmyslné a spousta z nich je pouze "vata"... Článek jsem přeložil na nabídnu Vám ho k přečtení na svém blogu.
CSS layout, aneb web bez tabulek - tutoriál
Jak jsem již zmínil v poslední článku, existují 3 způsoby, kterými můžete vytvořit lay-out pro svůj web. Rámy, tabulky nebo tzv. striktní div/CSS. Rámy snad ani nemusím komentovat, ovšem horší je to s tabulkami. I dnes mnoho webů používá tento nesprávný způsob rozvržení. Tabulka je určena pro zobrazování tabulkových dat, a ne pro layout celého webu. Na popud všech těch stránek / tabulek jsem se rozhodl napsat následující tutoriál. Doufám, že Vám alespoň trochu pomůže. To by snad na úvod stačilo, pustíme se do toho.
Na co se dnes zapomíná při tvorbě webu
Vytvořit webové stránky není nic těžkého – dnes už se to umí spousta lidí, a tvorba webu se dokonce vyučuje i na středních školách. Ovšem vytvořit kvalitní internetovou prezentaci není nic jednoduchého. Nestačí jen nastavit velikost písma, texturu na pozadí a pár obrázků… Také grafika je nedílnou součástí dobrého webu, ovšem té se v tomto článku věnovat nebudu. I stránka s jednoduchou grafikou může být velice kvalitní, dodržuje-li některé zásady tzv. přístupného webu. Začínající webmasteři totiž nedodržují některé základní pravidla při tvorbě svých stránek. Dopadá to tak, že koukáte na weby s nečitelným textem, rozhozeným layoutem a spoustou animací, ze kterých Vás bolí oči.