Nový rok je v plném proudu, a tak je nejvyšší čas na nové decklisty. Opět vám nabídnu rekapitulaci FNM balíčků, která také slouží jako takový online archív všeho, co jsem kdy hrál. A možná vás i trochu inspiruje. 

Loňský rok se opět nesl ve znamení všemožných variací na černou, což se změnilo až s posledním deckem. Ten hrál naopak všechny 4 barvy, jen ne černou. Některému se dařilo, jinému méně, ale já si užil dobrou hrací sezónu, a to se počítá. A poprvé skoro po dvou letech jsem si zahrál bez Thoughtseizy či Inkvizice. A zjistil jsem, že i taková hra mě může bavit.

1. Jund +

Ale tenhle deck to nebyl. No jak jsem na konci roku slíbil, tak jsem v novém učinil. Bílou jsem vyměnil za červenou a postavil lepší verzi BGx: Jund. (Jen pro upřesnění - Grim Flayer ještě neexistoval). Pořídil jsem nějaké chybějící Terminačky, pár sidovek a balík byl na světě. Díky Fastlandům člověk neztrácel tolik životů, takže stačilo maindeckovat pár karet na nepříjemné matchupy a hrálo se mi s tím ještě lépe než s Abzanem. Je to tak, Jund byl tehdy schopnější.

V lednu došlo k zabanování Twinu, po kterém následovala temná éra Eldrazi. K mému obrovskému štěstí jsem Eldrazáky v té době ani jednou nepotkal. V dubnu pak zabanovali Oko, ale pro změnu povolili Ancestral Recall... pardon, Vizi. To zase pomohlo dalšímu balíku, který jsem příliš potkávat nechtěl: Grixis kontrolu. Oba máme to samé a on navíc ty Ancetraly a Cryptic Commandy. No aby toho nebylo málo, v Brně stoupaly na popularitě ZOOčka a Fritky. Ty jsou pro Jund sice porazitelné, ale člověk je stejně příliš potkávat nechce...

S Jundem se mi hrálo krásně, strategie mi naprosto seděla. Akorát postupem času se tak nějak ukázalo, že balík je stabilní - až příliš stabilní. Pravidelné výsledky 2:1 na FNM a 3:3 na větších turnajích mě pomalu začínaly nudit.

4 Verdant Catacombs
3 Bloodstained Mire
1 Wooded Foothills
3 Blackcleave Cliffs
2 Swamp
2 Forest
2 Overgrown Tomb
1 Blood Crypt
1 Stomping Ground
3 Raging Ravine
1 Treetop Village
1 Ghost Quarter

4 Tarmogoyf 
4 Dark Confidant
2 Scavenging Ooze
2 Kitchen Finks
2 Kalitas, Traitor of Ghet

4 Lightning Bolt
3 Abrupt Decay
3 Terminate
1 Kolaghan's Command
1 Maelstrom Pulse
1 Seal of Fire
3 Inquisition of Kozilek
3 Thoughtseize
3 Liliana of the Veil

Sideboard
2 Ancient Grudge
2 Anger of the Gods
2 Choke
2 Fulminator Mage
1 Golgari Charm
1 Slaughter Games
1 Olivia Voldaren
1 Grafdigger's Cage
1 Nihil Spellbomb
1 Feed the Clan
1 Thundermaw Hellkite

2. Mardu Tokens -

Když Tier 1 balík nenaplnil má očekávání, bylo potřeba jít o dům dál. Pořád jsme na úrovni FNM, a tak drobný experiment stál za zkoušku. Našel jsem zajímavý nápad na Mardu tokeny, který jsem hned realizoval. Balík se mi hrál dobře, jenže tak nějak to nebylo ono. Chyběl tomu Abrupt Decay, což bylo asi největší mínus, které jsem zaznamenal. Zabíjení tu byl kopec, karetní výhody v podobě produkce malých mrch také, jenže to pořád nestačilo. Mardu tokeny jsem hrál relativně chvíli, než jsem se vrátil k osvědčené trojbarvě: Abzanu.

Za zmínku možná ještě stojí synergie Soulfire Grand Mastera a Anger of the Gods - snadno jsem si nasál 15 životů, takže fritky mě opravdu neměly rády :-)

3 Blackcleave Cliffs
3 Bloodstained Mire
3 Arid Mesa
2 Marsh Flats 
1 Blood Crypt
1 Godless Shrine
2 Sacred Foundry
2 Plains
1 Swamp
1 Mountain
1 Needle Spires
2 Shambling Vent
1 Ghost Quarter

4 Dark Confidant
3 Soulfire Grand Master
3 Young Pyromancer
2 Monastery Mentor
3 Inquisition of Kozilek
3 Thoughtseize
4 Lightning Bolt
3 Lightning Helix
3 Path to Exile
2 Terminate
3 Lingering Souls
2 Painful Truths
1 Kolaghan's Command

Sideboard
2 Rest in Peace
2 Stony Silence
1 Grafdigger's Cage
1 Olivia Voldaren
1 Zealous Persecution
1 Anguished Unmaking
1 Crackling Doom
1 Slaughter Games
2 Kitchen Finks
1 Wear // Tear
2 Anger of the Gods

3. Modern Doran -

Dorana jsem chvíli hrál na Tiny Leaders, kde mi příliš nevyhovoval, ale chtěl jsem ho zkusit ještě jednou a v plné kráse. No... Opět žádná sláva. I přes všechny ty Spellskity, doraní enchantment a spoustu sekundárních hrozeb v podobě Lingering Souls byl balík strašně křehký. Asi jako když posíláte porcelán Českou poštou... Tower Defense byl krásný surprise win, ale tak nanejvýš jednou proti každému člověku. Další hry / turnaje už si to každý pohlídal. Proč já tam vlastně nehrál Company?

2 Razorverge Thicket
2 Murmuring Bosk
1 Overgrown Tomb
1 Temple Garden
1 Godless Shrine
2 Forest
1 Plains
1 Swamp
4 Windswept Heath
3 Verdant Catacombs
1 Marsh Flats
1 Ghost Quarter
1 Shambling Vent
1 Treetop VIllage

4 Birds of Paradise
2 Noble Hierarch
4 Treefolk Harbinger
4 Spellskite
2 Scavenging Ooze
2 Voice of Resurgence
3 Doran, the Siege Tower
2 Siege Rhino
2 Tower Defense
3 Assault Formation
4 Path to Exile
2 Abrupt Decay
1 Zealous Persecution
3 Lingering Souls

Sideboard
2 Kor Firewalker
2 Stony Silence
2 Rest in Peace
1 Worship
1 Grafdigger's Cage
2 Choke
2 Thoughtseize
1 Maelstrom Pulse
1 Elspeth, Knight-Errant
1 Gaddock Teeg

4. Bant Knightfall +

Po prvé po zhruba dvou letech jsem postavil něco, co nehrálo černou. Proto mi chvíli trvalo, než jsem se na balík adaptoval. Už to nebyl styl "zabít vše, co soupeř položí", ale strategie vyžadovala více rozhodnutí, co na stole ponechat a na co tu jedinou Pátku na ruce využít. I přes spoustu zbytečných chyb mě balík odměňoval už od prvních turnajů. Konečně jsem se začal dosahovat pravidelného skóre 3:0 nebo 2:1.

Původně jsem se rozmýšlel mezi Jeskai Nahiri a Kiki-Chordem, ale nakonec jsem rád, že jsem zvolil právě Knightfall. Deck umí tlačit, umí rozjet kombo ve třetím (s manovačem to jde dát až 30 damage) a co je nejdůležitější, zvládá v late gamu porazit i všechny ty blue-based kontroly. Company pěkně doplňuje vyčištěný stůl a Spell Queller prostě vyhrává sám o sobě. No a pak už jen stačilo pár úprav na Rishadí metu a začal jsem si věřit i na Fritky a ZOOčka. On ten Lone Missionary (útočník!!!) je proti nim fakt zákeřný.

V Sideboardu jsou pak tajné techy, který tam nikdo nečeká. Kdo hraje Choke v Bantu? No já. Keranos v Company balíčku? Když on fakt vyhrává, pokud se dostane na stůl.

Jediný problém pak nastal při změně mety. Jakmile jsem došel na větší turnaj do Rytíře, balíčky byly najednou úplně jiné a už se mi proti nim nehrálo tak dobře. Výsledky byly opět stejné jako u Jundu (tedy 2:2:, 3:3 atd), ale za to asi také může fakt, že jsem jen casual hráč. Nemám čas testovat matchupy, ladit každou kartu v balíčku a zlepšovat se v hraní jindy, než na malých turnajích.

S Knightfallem jsem otevřel i rok 2017. Než najednou, jako blesk z čistého nebe, vyšel Fatal Push.

4 Misty Rainforest
4 Windswept Heath
2 Flooded Strand
1 Temple Garden
1 Breeding Pool
1 Hallowed Fountain
1 Stomping Ground
3 Forest
1 Plains
2 Razorverge Thicket
1 Ghost Quarter
1 Gavony Township
1 Kessig Wolf Run

3 Birds of Paradise
3 Noble Hierarch
3 Voice of Resurgence
2 Qasali Pridemage
1 Scavenging Ooze
2 Selfless Spirit
2 Lone Missionary
1 Spellskite
3 Spell Queller
4 Knight of the Reliquary
2 Courser of Kruphix
4 Path to Exile
4 Collected Company
3 Retreat to Coralhelm

Sideboard
2 Blessed Alliance
2 Stony Silence
1 Worship
2 Negate
1 Choke
1 Scavenging Ooze
1 Loaming Shaman
1 Izzet Staticaster
1 Keranos, God of Storms
1 Sigarda, Host of Herons
1 Phyrexian Revoker
1 Engineered Explosives

Tak, a to je vše. Těšit se budu zase za rok s další fůrou decklistů.