FNM decky na Modern: 2013/2014
Když začal místní obchod pořádat pravidelné úterní turnaje ve formátu Modern, stal jsem se okamžitě pravidelným návštěvníkem. Byť jsem aktivní hráč Standardu, eternal formáty mě vždy lákaly o něco víc. Budgetový balíček jsem měl ke svému štěstí hotový už asi rok, takže jsem akorát vzal krabičku z šuplíku a šel jsem si zahrát.
Aggro Elfy jsem měl už postavené, balík byl vlastně nachystaný ještě v době, kdy jsem ani nevěděl, jestli se s ním na nějaký Modern dostanu. Ale něco jsem prostě měl.
(Znaménka za názvem opět značí, zda-li měl deck větší počet výher respektive proher, vlnovka je nerozhodně.)
1. Aggro Elves -
14 Forest 4 Cavern of Souls 4 Llanowar Elves 4 Elvish Mystic 3 Heritage Druid 2 Essence Warden 4 Nettle Sentinel 4 Bramblewood Paragon 2 Viridian Zealot 4 Joraga Warcaller 4 Elvish Archdruid 2 Imperious Perfect 1 Elvish Champion 2 Ezuri, Renegade Leader 2 Garruk Wildspeaker 4 Lead the Stampede |
Sideboard 2 Beast Within 2 Spellskite 2 Creeping Corrosion 2 Leyline of Vitality 2 Relic of Progenitus 2 Torpor Orb 2 Choke 1 Elvish Champion |
Základ byl hotový, Caverny mi zbyly ještě ze Standardu a tak jediná investice, kterou bylo potřeba provést byly 2 Spellskity. Což není úplně zlé s ohledem na formát.
S balíkem jsem odehrál pár turnajů, jenže postupně začaly na světlo vycházet okolnosti, které nováček bez znalosti aktuální mety nemohl odhadnout: vysoká náchylnost na zabíjení. Wrath of God je člověk zvyklý si pohlídat, ale všechny ty kontroly s Elektrolýzama, Snapcasterama a podobnými věcmi, které elfům vadí, mi zavařily nemálo her.
Vlastně jediné pozitivní matchupy byla Fritka (ještě před vydáním Eidolona) a Afinita, se kterou to bylo buď "pláty - vyhráls" nebo "nemáš pláty - umřels". Balík sám o sobě mě opravdu bavil; syslit si manu a ve 4. kole zabít hromadou obrovských potvůrek. Jenže k tomu vždy docházelo jen první hru, druhá a třetí byla zpravidla v soupeřův prospěch.
Kombo verzi balíku jsem zkoušet ani nechtěl, protože přeci jen ve srovnání s Legacy je to o hodně slabší, navíc náchylnost na cílené zabíjení je tu ještě mnohem větší. Po uklizení stolu lízat jednoho lorda za druhým je opravdu lepší, než lízat samé manovače. Navíc v kombo verzi už nebylo místo na mou oblíbenou kartu Bramblewood Paragoon, kolem které byl vlastně celý tento deck postavený.
Balík byl zábavný, ale slabý. Bylo na čase se podívat po něčem jiném.
2. GW Death and Taxes (GW Hatebears) ~
3 Plains 1 Forest 4 Temple Garden 4 Razorverge Ticket 2 Horizon Canopy 2 Brushland 2 Gavony Township 4 Ghost Quarter 4 Noble Hierarch 4 Leonin Arbiter 3 Thalia, Guardian of Thraben 2 Knight of Meadowgrain 3 Scavenging Ooze 4 Flickerwisp 4 Blade Splicer 1 Aven Mindcensor 4 Restoration Angel 1 Linvala, Keeper of Silence 4 AEther Vial 4 Path to Exile |
Sideboard 2 Ghostly Prison 2 Kor Firewalker 2 Kataki, War's Wage 2 Stone Silence 2 Rest in Peace 2 Choke 1 Spellskite 1 Gaddock Teeg 1 Aven Mindcensor |
Mono white spolu s mono black patří mezi mé oblíbené strategie, tak jsem se rozhodl si bílou konečně trochu zahrát. Postavit bílé koně na Legacy bylo pro mě vždy dost nereálné (Karakasy, Porty...), ale modernová verze balíku je mnohem dostupnější. Tak jsem zainvestoval do Vialů a Noble Hierarchů a balíček byl na světě.
Principem tohoto balíčku je samozřejmě znepříjemňovat soupeři hru, se zaměřením na aktuální Tier 1 decky. To samozřejmě fungovalo velice dobře. Pod v pohodě, UWR matchup rozumný, Tron také. Jenže problém nastal u všech těch budgetových balíčků, které člověk na FNM také potkává - s tím jsem si tak nějak neuměl poradit. Infekt: bez šance, Fritka bez fetchek: také špatné. Když jsem kamarádovi půjčil ty svoje Elfy, dostal jsem opět neskutečný klepec...
Chtělo by to nějaký více aktivní balík.
3. BW Midrange aka Deadguy Ale aka Tom a Jerry ~
4 Godless Shrine 3 Isolated Chapel 1 Fetid Heath 4 Marsh Flats 2 Verdant Catacombs 2 Plains 2 Swamp 1 Urborg, Tomb of Yawgmoth 2 Tectonic Edge 2 Vault of the Archangel 3 Dark Confidant 3 Tidehollow Sculler 1 Kor Firewalker 1 Withered Wretch 3 Pack Rat 2 Brimaz, King of Oreskos 2 Baneslayer Angel 4 Inquisition of Kozilek 2 Thoughtseize 4 Path to Exile 1 Smother 1 Go for the Throat 1 Slaughter Pact 1 Darkblast |
4 Lingering Souls 2 Liliana of the Veil 1 Sword of Light and Shadow 1 Sword of War and Peace Sideboard 2 Wrath of God 2 Rest in Peace 2 Kataki, War's Wage 2 Stony Silence 2 Spellskite 3 Leyline of Sanctity 1 Fulminator Mage 1 Disenchant |
Prostě Tom & Jerry. Byť takhle říkám balíčku jenom já, myslím, že je to i vcelku výstižné jméno: hrajeme kočky, myši i paní domácí. Důvod, proč jsem zvolil tento balík je opět fakt, že jsem si ho vždy přál hrát na Legacy. Modernová varianta je sice chudší o Mystiky, Wastelandy a Jittu, i tak je ale strategie velice podobná a mému srdci blízká.
Další důvody pak byly jasné: mám rád balíčky, které mají odpovědi. Pokud odpovědi nemají, pak musí zabíjet rychle: což byl případ i výše uvedených elfů. Ve 3 kole se mi to sice povedlo pouze jednou, ale 4. kolo nebyl zase takový problém. Prostřední deck ale neuměl ani jedno: byl pomalý a neuměl pořádně reagovat na soupeřovu hru.
Toma a Jerryho jsem z uvedených decků hrál asi nejdéle - nejvíc mě bavil. Ale je čas zase zkusit něco jiného. Výsledky nebyly špatné: uměl jsem porazit cokoli, ale také cokoli umělo porazit mě. 40:60 v soupeřův prospěch ve většině matchupů je ale důvod, proč BW Midrange nedosahuje nějakých stálých výsledků na větších turnajích. Čím víc modré člověk potká, tím je horší celkový výsledek. Snad jediný Mono Blue Tron byl uhratelný matchup, ale všichni ti Delveři, UWR Midrange či podobné balíky těšící se velké oblibě po vydání Dig Through Time a Treasure Cruise pro mě byly hodně špatné. Na druhou stranu Fritky, Infekty, či libovolné budget decky byli soupeři, které jsem potkával rád. A mé oblíbené meče jsou v BW prostě úžasné, i když k nim chybí ten Mystik.
Na balíček mi zůstane pár pěkných vzpomínek, jako například remíza s Infektem, kde jsem mu každé kolo zabíjel Darkblastem cokoli, co vyložil a sám jsem neměl čím útočit nebo remíza s Fritkou, jelikož druhou hru jsem ho zabíjel půl dne Spellskitou právě s mečem.
Komentáře k článku:
Buďte první, kdo článek okomentuje!