Nyní, když už jsem všechny decklisty konečně vysypal ven, můžu v sérii dokončit tím hlavním, co se pro mě v MTG minulý rok dělo: Modernem. Card pool mám poměrně slušný, není proto problém vyzkoušet vícero různých balíčků i strategií. I když číslo 5 zní mocně, mohl bych připomenout, jak to u mě s volbou balíku vlastně je...

1) Deck mě musí bavit. 2) Musím mít většinu karet, nechci investovat víc, než je nutné. 3) Musí se mi s balíkem tak nějak rozumně dařit. A to je vlastně všechno. Bod 1 je jasný. U bodu 2 jsem ochotný investovat do karet, které si zahraju i v jiném archetypu. No a bod 3 je takový hodně relativní. Ale asi mi rozumíte. A jakmile takový balík najdu, vydrží mi většinou tak půl roku, než se začnu dívat po něčem jiném. Nechci střídat každý týden něco jiného - chci si delší dobu v kuse užit jeden deck, abych si s ním mohl patřičně vyhrát.

4-Color Copycat -

A protože combo už jsem zase dlouho nehrál, zkusil jsem šňůru nečerných balíků ještě o něco prodloužit. Balík zabíjí kombem Šaheeli + Felidar Sovereign, kde zbytek se snaží k daným kartám akorát prokousat. Buildů, jak to postavit je samozřejmě víc, a já vyzkoušel hned dva. Ale k tomu nejstabilnějšímu, se 4 kopiemi Lotus Cobry už jsem se nedostal.

Kombo bylo hrozně náchylné a snadno narušitelné, v delších hrách jsem to zase nestíhal na value. Možná, kdybych nakonec vyzkoušel ten správný build, dařilo by se mi lépe, ale já jsem s tutím už nechtěl ztrácet další čas. Bylo potřeba se podívat po nějakém lepším kombu.

4 Windswept Heath
3 Misty Rainforest
1 Flooded Strand
1 Temple Garden
1 Breeding Pool
1 Hallowed Fountain
1 Stomping Ground
1 Sacred Foundry
1 Forest
1 Island
1 Plains
2 Botanical Sanctum
1 Razorverge Thicket
1 Stirring Wildwood
1 Gavony Township

3 Birds of Paradise
3 Noble Hierarch
2 Coiling Oracle
3 Voice of Resurgence
1 Scavenging Ooze
3 Kitchen Finks
1 Eternal Witness
1 Blade Splicer
4 Felidar Sovereign
1 Sun Titan

4 Oath of Nissa
4 Saheeli Rai
4 Path to Exile
2 Serum Vision
2 Remand

Side
1 Mark of Asylum
1 Scavenging Ooze
2 Blessed Alliance
1 Engineered Explosives
1 Negate
1 Dispel
1 Eidolon of Rhetoric
2 Qasali Pridemage
2 Gaddock Teeg
1 Tireless Tracker
2 Izzet Staticaster

Bant Vizier +

Tím byl přesně Bant Vizier, neboli Counters Company, jak se tomu správně říká. Vydržel mi asi půl roku a i jeho verzí jsem vyzkoušel hned několik. I když k té čistě abzaní, která byla populární při zrodu Vizier komba, jsem se už nedostal. Ta modrá by mi chyběla. Chord of Calling do Spell Quellera je mnohem lepší odpověď, než discard v podobě Tidehollow Scullera.

Začínal jsem na verzi se třemi Spell Quellery, jedním Reflektorem a několika Knighty v základu. Abych si uměl najít Sejiri Steppe a měl i další win kondici přes Kessig Wolf Run. Což byla vlastně win kondice už třetí, protože ze začátku jsem hrál i jednoho Boha.

Vše se nakonec ukázalo jako zbytečně obsazené sloty, na kterých mohly být mnohem užitečnější karty. Jedna Balista prostě stačí. Jednou jsem dokonce zkusil čtyřbarevnou verzi, kde černou zastupoval jediný Viscera Seer a jedna či dvě sidovky. Opět to nebylo potřeba.

Matchupy byly takové buď anebo. Proti kontrolu, Hollow One a fritce muselo jít kombo pryč, dovnitř Voicy a veškerá value, proti jiným balíkům se stačilo prostě jen vykombit. Občas jsem zvládl i některý z těch horších matchupů, jediná RG Ponza byla nevyhratelná. I když Burnu jsem také porážel, jen když proti mě stál méně zkušený hráč (nebo jsem začínal se třemi Voicy).

Níže naleznete finální podobu balíku, jak jsem ho hrál. Jak se meta vyvíjela, kombinace víc Reflektorů a méně Quellerů se nakonec ukázala jako efektivnější. Jo a Knight of Autumn ještě neexistoval. :-)

4 Windswept Heath
3 Misty Rainforest
1 Flooded Strand
2 Temple Garden
1 Hallowed Fountain
1 Breeding Pool
3 Forest
1 Plains
2 Botanical Sanctum
1 Razorverge Thicket
1 Horizon Canopy
1 Gavony Township
1 Ghost Quarter

4 Noble Hierarch
2 Birds of Paradise
4 Devoted Druid
4 Vizier of Remedies
2 Duskwatch Recruiter
1 Walking Ballista

1 Voice of Resurgence
1 Qasali Pridemage
1 Scavenging Ooze
1 Selfless Spirit
4 Kitchen Finks
3 Reflector Mage
1 Spell Queller
1 Eternal Witness

4 Collected Company
4 Chord of Calling

Sideboard
2 Geist of Saint Traft
2 Voice of Resurgence
1 True Believer
1 Reclamation Sage
2 Path to Exile
1 Lone Missionary
1 Burrenton Forge-Tender
1 Phantasmal Image
1 Scavenging Ooze
1 Linvala, Keeper of Silence
1 Negate
1 Dispel

Bloodbraid Jund ~

To by bylo, abych si nezkusil Jundíka, když nám odbanovali Bloodbraid Elfa. Tak jsem ho zkusil. Jednou, dvakrát, abych naznal, že mě to stejně nebaví. Poslední dobou mám sice trochu hříšné myšlenky směrem k BG Rocku, jenže ten má aspoň to ničení zemí. Sice slabá, ale přesto nějaká ochrana proti topdeckům, na které Jund tolik prohrává. Ale decklist si připomenout můžeme. Je to víceméně mainstream, kterých po internetech najdete hromady.

4 Verdant Catacombs
3 Bloodstained Mire
1 Wooded Foothills
2 Overgrown Tomb
1 Blood Crypt
1 Stomping Ground
2 Swamp
1 Forest
3 Blackcleave Cliffs
1 Blooming Marsh
3 Raging Ravine
1 Treetop Village
1 Twilight Mire

4 Dark Confidant
4 Tarmogoyf
3 Scavenging Ooze
4 Bloodbraid Elf

3 Inquisition of Kozilek
3 Thoughtseize
1 Collective Brutality
2 Fatal Push
3 Liliana of the Veil
1 Liliana, the Last Hope

4 Lightning Bold
2 Kolaghan's Command
1 Abrupt Decay
1 Maelstrom Pulse

Sideboard
2 Grafdigger's Cage
1 Night of Soul's Betrayal
1 Collective Brutality
1 Damnation
1 Dreadbore
3 Kitchen Finks
2 Fulminator Mage
1 Choke
1 Ancient Grudge
1 Grim Lavamancer
1 Abrupt Decay

Selesnya Value -

Mám tu poznámku, že jsem i tohle hrál. V jistý čas poměrně úspěšný balík, já s ním už tak spokojený nebyl. A proto zde zmínku o něm nechám, ale decklistem vás zdržovat nebudu. Pro představu aspoň odkážu na ukázkový decklist podobný tomu, co jsem zkoušel já: GW Valuetown.

Bant Spirits +

Abychom se konečně dostali k balíku poslednímu, který se zase vrátil na výsluní. Spiritům vyšla vlastně jediná karta, a to druhý lord. No jo, ještě Remorseful Cleric, ale kvůli němu Spiriti určitě formát nebreakli. Breakli ho díky domácímu hráči, který zkusil přidat do klasického Company shellu ještě Viály. A ono to fungovalo. A když už do něj všechny karty mám, balík je to úspěšný i zábavný, tak proč se k němu zase po roce nevrátit? Na začátku jsem chvíli koketoval i s čistou UW verzí, ale Company je prostě Company. Umí z vršku otočit hru a to vám žádná karta v UW barvách neudělá. (Myšleno samozřejmě pro UW Spirits, děkuji prosím).

4 Misty Rainforest
2 Windswept Heath
2 Flooded Strand
1 Hallowed Fountain
1 Breeding Pool
1 Temple Garden
1 Island
1 Forest
1 Plains
2 Botanical Sanctum
1 Razorverge Thicket
1 Searchrome Coast
2 Horizon Canopy
1 Cavern of Souls
1 Moorland Haunt

4 Noble Hierarch
4 Mausoleum Wanderer
4 Supreme Phantom
3 Selfless Spirit
1 Rattlechains
1 Phantasmal Image

4 Drogskol Captain
4 Spell Queller
2 Geist of Saint Traft
4 Collected Company
4 Path to Exile
3 AEther Vial

Sideboard
2 Rest in Peace
2 Remorseful Cleric
2 Reflector Mage
2 Blessed Alliance
2 Knight of Autumn
2 Damping Sphere
1 Dispel
1 Negate
1 Worship