Vytvořit webové stránky není nic těžkého – dnes už se to umí spousta lidí, a tvorba webu se dokonce vyučuje i na středních školách. Ovšem vytvořit kvalitní internetovou prezentaci není nic jednoduchého. Nestačí jen nastavit velikost písma, texturu na pozadí a pár obrázků… Také grafika je nedílnou součástí dobrého webu, ovšem té se v tomto článku věnovat nebudu. I stránka s jednoduchou grafikou může být velice kvalitní, dodržuje-li některé zásady tzv. přístupného webu. Začínající webmasteři totiž nedodržují některé základní pravidla při tvorbě svých stránek. Dopadá to tak, že koukáte na weby s nečitelným textem, rozhozeným layoutem a spoustou animací, ze kterých Vás bolí oči.

Jako první problém bych uvedl výběr layoutu. Ten může být vytvořený pomocí rámců, tabulek nebo pouze v CSS. K tomu snad není co dodat, snad jen, že pro úplné začátečníky je lepší zvolit tabulku, než se učit ještě něco navíc. Dále musíme myslet na optimalizaci pro různá rozlišení. Někteří tvůrci stránek ani neví o existenci jiného rozlišení, než je to jejich. Fóra jsou pak zaplněna dotazy typu: "Proč můj web vypadá na monitoru 15 jinak než na monitoru 17?" Já se svoje stránky snažím zpřístupnit pro rozlišení 800x600 a jakákoli vyšší, a to zadáním pevné šířky hlavního divu ne víc, než 780px a vycentrováním. Podobná chyba je také způsobena špatným použitím absolutních pozic – to jsou zase takové ty weby, které jsou umístěné "tak divně nalevo". Jakmile se začátečník dozví, že při jiném rozlišení se může stránka zobrazovat jinak, následuje volba prohlížeče. To je asi druhý největší problém. Zarputilí IEčkaři si nepřipustí možnost, že návštěvník může používat jiný prohlížeč. S Firefoxařema je to ale nemlich to samé – ti zase absolutně ignorují existenci Opery. Vezměme si třeba největší český redakční systém blog.cz. Programátoři a designéři úplně opomněli Operu – výsledkem jsou všechny ty blogy, kde Vám patička překrývá obsah, nebo v horším případě vůbec nevidíte menu. Nemluvě o absenci některých políček ve formulářích. Web by měl být optimalizovaný alespoň pro tyhle 3 nejpoužívanější prohlížeče.

To jsou pouze základy. S přibývajícími zkušenostmi přibývají i problémy. Jako další často opomíjený prvek bych zmínil vlastní chybovou stránku 404 nenalezeno. Soubor, který se zobrazí při zadání nesmyslu do url. Návštěvník, který přijde na web ze starého nefunkčního odkazu by stránky hned opustil. Pokud mu ale podstrčíme vlastní chybovou hlášku, která navíc obsahuje odkaz na úvodní stránku, popřípadě vyhledávání, většinou si to rozmyslí a hledá dál. I to by mělo být nedílnou součástí každého webu. A to nejlepší na závěr :) Fakt, kterým se dnes řídí opravdu málo lidí. Stránka musí být přístupná i bez stylů či obrázků. Opera umí obojí vypnout, a doma se to dá jednoduše vyzkoušet zkopírováním indexu do jiné složky. (x)HTML kód by měl být natolik kvalitní a jednoduchý, aby si čtenář mohl v klidu listovat stránkami bez jakéhokoli omezení. Například: vytvořím jednoduchou stránku, jejíž pozadí bude černo-šedá textura s bílým textem. Ale ejhle, textura se nenačte a mám bílé pozadí s bílým textem :)

Určitě jsem na pár věcí zapomněl, ale tyhle považuji asi za nejdůležitější. O těch blikajících bleděmodrých pozadích se zářivě žlutým textem raději ani mluvit nebudu…