Poslední dobou často přispívám do diskuze jaknaweb.com, kritika webu. Je to fórum, kde jak úplní začátečníci, tak profesionální tvůrci stránek předkládají ke kritice své výtvory. Jistou dobu velice častá hláška "tohle sem ke kritice nepatří" mě inspirovala k napsání této krátké úvahy. Otázka zní: Co sem ke kritice patří?

Jak už napsal Martin Šteigl ve svém článku, je to fórum, kde se setkávají úplní začátečníci s profíky, a společně pak píší hodnocení a komentáře k ostatním webům. Každá taková připomínka pak může být prospěšná, protože obě skupiny se na věc dívají z trochu jiného úhlu... A právě zkušenější webmasteři vypouštějí takového výroky na adresu začátečníků... A právem? Každý si na to asi uděláme svůj názor, ale já už mám jasno: do kritiky patří jakýkoli web, zařaditelný do kategorie vlastní tvorba. Žádné blogy.cz, sblogy, estranky či podobné - pouze vlastní výtvory. Dále také musím zmínit ty věčně se opakující šablony... Chlubit se cizím peřím? Tady už se nejedná jen o fórum JNW, ale prostě o slušnost...

Nakonec bych rád napsal pár slov k onu základnímu problému, což je "míra profesionality webu" která si tu kritiku zaslouží. Na to mám také svůj názor, a doufám, že většina z Vás mi dá za pravdu. Word, aneb 20k zdrojové kódy které mají s html pramálo společného... Takové weby jsou podle mě výsměch všem těm začátečníkům, kteří to s tvorbou webu myslí vážně... Weby ve Wordu jsou dílo Satanovo, a takový web si snad nezaslouží ani to nelíbí... Trochu sporné téma je pak Frontpage, či jiné WYSIWYG editory, které rozhodně nepatří na disk profesionálních webdesignerů. Nikomu se totiž nechce komentovat výtvory těchto programů, proto raději napíšou onu hlášku, o které tu teď píšu svůj článek.

Po takovém nebo podobném komentáři si položím další otázku - zaslouží si kritiku takový člověk, který předkládá výtvor Frontpage? Ano, zaslouží. I z výtvoru Frontpage může nakonec vzniknout průměrný web. Mnohem důležitější je ale pro něj odkaz na nějaké to chytlavé čtení o html - tím bývá zpravidla jakpsaweb, takže jsme vlastně v takovém začarovaném kruhu. Výtvory Frontpage patří tak napůl do kategorie vlastní výtvor, proto i u mě občas dochází k nejistotě, zda-li to autor myslí s tvorbou stránek vážně, a bude rád za každou radu, nebo je to jen další výkřik do tmy, kdy zakladatel tématu se ani neobtěžuje si komentáře přečíst... Co myslíte vy?