Zimní sezóna je v plném proudu, takže je povinností každého seriálového fanouška na něco koukat. A nemusí to nutně být novinky. (Byť nové řady 13 Reasons Why a American Horror Story byly celkem fajn.) Stejně jako v minulém článku se podíváme na seriály úplně jiné, s jedním společným atributem: tentokrát to bude napětí. 

Dáme si nějaké horory, klasické drama či thriller, nebude chybět ani sci-fi. Mám nachystané seriály dlouhé i krátké, ukončené i právě vysílané, takže se snad někomu do vkusu trefím. A z hlediska hodnocení se opět budeme pohybovat převážně v červené.

Orphan Black

ob_x.jpg

thriller | sci-fi

Příběh začíná, když se mladá Sára vrací do svého rodného města a stane se svědkem sebevraždy sama sebe. Neznámá žena jakoby ji z oka vypadla... Rozhodne se ukrást její identitu a přijít na kloub nové záhadě. Postupně zjišťuje, že není sama, čímž se roztočí kolotoč vražd, tajemství, manipulací a postupné odhalování skutečnosti, co jsou vlastně všechny identické ženy zač.

Seriál se oštítkovaný jako sci-fi, nicméně sci-fi prvek spočívá pouze v tom klonování. To vám asi prozradit můžu, protože to si přečtete hned na prvním řádku popisu na CSFD. Sám bych seriál zařadil spíš jako akční thriller, protože něco tak neskutečně napínavého jsem už dlouho neviděl. Shlédl jsem ho téměř v tahu, čekání bych prostě nevydržel. Navíc hlavní hrdinka je neskutečně přesvědčivá, takže jí člověk opravdu věří, že je několik různých lidí. (Dostupnost: Netflix)

Seriál je ukončený.

Hodnocení CSFD: 80%
Moje hodnocení: celých 5 řad jsem od toho neodtrh oči
Profil na CSFD

Altered Carbon

ab_x.jpg

akční | sci-fi

Teď už si dáme jedno plnohodnotné sci-fi. Děj se odehrává ve 24. století, kde lidé umí zakódovat svou mysl, a tělo se stává pouhou schránkou. Bohatí si tak můžou svá těla klonovat, či prostě jen pořídit mladší model. Hlavní zápletka je stará dobrá vražda, když místní papaláš nechá oživit 250 let zmraženého kriminálníka, aby mu pomohl objasnit jeho vlastní smrt. Ta totiž nastala těsně před zálohou vědomí na Cloud, a tak si nepamatuje posledních 24 hodin svého života. Musím psát víc? Vizuálně ani příběhově není seriálu co vytknout. Nápad už tu možná byl, ale ne v takto bezchybném zpracování. (Dostupnost: Netflix)

Druhou řadu bychom mohli očekávat v únoru tohoto roku.

Hodnocení CSFD: 81%
Moje hodnocení: naprosto dokonalé sci-fi s krimi příběhem na pozadí
Profil na CSFD

The Haunting of Hill House

hhh_x.jpg

horor | drama

A máme tu další variaci na téma prokletého domu, ale jednu z mála v seriálové podobě. A protože dobré duchařiny je poskrovnu, musím hodnotit vysoko. Seriál sleduje příběh odloučené rodiny, která se po letech potkává na pohřbu. Spojují je hrozivé vzpomínky na bývalý domov, ze kterého byli vyhnáni - a někteří mají svůj strach zakopaný hlouběji, než by si přáli. Kombinací současného děje a flashbacků z dětství poznáváme jednotlivé postavy, kde se každý díl věnuje jedné z nich. Než dojde v pátém díle na nejmladší sestru, jejíž osud známe už od začátku...

Sebevražda je silné téma v jakémkoli žánru (13 reasons why, že ano), ale tady je vše ještě umocněno nadpřirozenem... Vítej doma, Nell. Tvým úkolem v dnešní epizodě je vysát z diváka i poslední zbytky štěstí a nechat ho se utopit ve vlastním strachu... A já musím říct, že se podařilo. Bez zkouknutí prvních čtyř epizod člověk atmosféru tolik nedocení, ale v opačném případě bude odměněn jedním z nejlepších dílů hororových seriálu vůbec. A "Paní s ohnutým krkem" (Bent-Neck Lady, na obrázku) tu dostane úplně nový rozměr. Seriál sice je místy pomalejší, ale jakmile se začne blížit ke konci, člověk prostě zírá s otevřenou pusou. (Dostupnost: Netflix)

Druhá řada je naplánovaná na tento rok.

Hodnocení CSFD: 84%
Moje hodnocení: luxusní duchařina, aby se vám nespalo tak dobře
Profil na CSFD

Mr. Robot

mr_x.jpg

thriller | drama

Až mě překvapilo, kolik lidí pana Robota vůbec nezná, když jsem jim o něm říkal. On thriller ze světa hackerů nemusí být pro běžného diváka atraktivní, ale říkám vám, tohle je hodně solidní. Nejen kvůli stránce příběhové, ale hlavně té dramatické. Elliot Alderson je uzavřený programátor, který je jednoho dne postaven před tajnou hackerskou organizaci. Ta se snaží zničit nadnárodní společnost, pojmenovanou výstižně Evil Corp. Jenže jeho spojka není tak úplně tím, za koho ji máte... A hlavního hrdinu možná poznáte z filmu Bohemian Rhapsody. (Dostupnost: HBO)

4. řada, nedávno odvysílaná na HBO, už je poslední.

Hodnocení CSFD: 84%
Moje hodnocení: první série nemá chybu, pak se nám to trochu zamotá
Profil na CSFD

You

you_x4.jpg

thriller | drama | psychologický

Psychopat si najde dokonalou holku. Ta bohužel nemá ani zdání, s kým se právě seznámila. Notorický stalker je pro svou lásku ochotný udělat cokoli... A my můžeme jen čekat, jak daleko je schopný zajít. Jediný seriál ze seznamu, který je čisté drama, sleduje příběh právě těchto dvou lidí. Od nevinného seznámení a zpočátku roztomilé starostlivosti až po chorobné majetnictví, které se pomalu začne měnit v násilí. Nejhorší na tom je vědomí, že to vůbec není nereálné. (Dostupnost: Netflix)

Druhá řada měla premiéru 26. prosince 2019.

Hodnocení CSFD: 78% 
Moje hodnocení: mrazí z toho víc, než z kdejakého hororu 
Profil na CSFD

Legion

leg_x.jpg

horor | thriller | superhrdinský

I když jsem měl v plánu vám seriálů představit jen 5, dáme si ještě jeden na závěr. Jako horor se určitě víc hodí sem, než do plánovaného článku o komediích... O čem přesně je, se hrozně špatně vysvětluje, protože ani popis na CSFD není úplně přesný.

David, hlavní hrdina trpí řadou psychických poruch a jeho mysl obývá více osobností. Ty mu do jisté míry tlumí nebo úplně blokují jeho schopnosti. Než se v psychiatrické léčebně seznámí s dívkou, která také není úplně obyčejná, jeho život je jedna velká tragédie. S příchodem dalších postav na scénu se pak všichni snaží se Davidovi pomoci od jeho démonů. Což se ukáže jako až podezřele trefné přirovnání...

Nechci tomu úplně dávat nálepkou hororové verze Avengners, ale asi by to tak šlo nazvat. I když seriál spíš působí, že někdo prostě zfilmoval své halucinace. Kdo má rád horory, akci, postavy se zvláštními schopnostmi, ten si tu přijde na své. A ne, není to drama, jak uvádí CSFD, je to psychotropní sci-fi horor. Jinak to asi popsat nejde. (Dostupnost: Hulu)

Seriál má 3 řady, o čtvrté zatím není zmínka. (A ta roztomilá potvůrka na obrázku je Time Demon z 3. řady.)

Hodnocení CSFD: 79%
Moje hodnocení: chci ten matroš, co bere režisér
Profil na CSFD