Také v novém roce bych rád pokračoval s články v oboru. Mám tu ještě nějaké resty u starších textů, které potřebují revizi. Návštěvní kniha v PHP a MySQL s reakcí na příspěvky byla velmi navštěvovaným článkem, a tak je více než vhodné ji malinko předělat. Začaly se mi tu množit dotazy, proč to nyní nefunguje... 

Knížku jsem totiž psal v době, kdy PHP5 rozhodně nebylo samozřejmostí. Bylo potřeba dodržovat nějakou zpětnou kompatibilitu, která už je ale v tuto chvíli bezpředmětná. Celou miniaplikaci jsem tedy aktualizoval a stejně jako naposledy si i dnes ukážeme, jak ji rozběhnout na vlastním webu. Také si projdeme některé nové funkce a vychytávky, které jsem zachoval, přidal či zrušil.

Prosím berte v potaz, že původní článek je z roku 2007. Hodně se za tu dobu změnilo, a tak návod nemusí odpovídat dnešním standardům. Ukázka ale funguje na PHP5 a můžete ji využít jako první krok k lepšímu porozumnění PHP.

1. Co všechno návštěvní kniha umí

Než si ukážeme, jak knížku nainstalovat, projdeme si, co všechno vlastně umí. Aplikace se skládá ze dvou skriptů (frontend a backend), instalačního souboru, configu, souboru s funkcemi a tří knihoven. Části kódu jsem se snažil okomentovat tak, aby bylo jasné, k čemu přesně slouží. Co vás tedy zajímá, jsou souboru "guestbook.php", "guestbook-admin.php", "config.php" a případně i "functions.php".

Funkce:

  • jednoúrovňová reakce na příspěvky: žádná složitá strukturovaná diskuse, pouze první úroveň odpovědí
  • základní formátování písma, smajlíci
  • několik vrstev antispamu
  • administrace
  • notifikace na e-mail
  • ošetření dlouhých řetězců

2. Přístup do databáze

Tímto začneme. Po rozbalení zipky, ještě před samotnou instalací musíme nastavit přístupové údaje do databáze. Otevřeme soubor "config.php" a hned na začátku upravíme:

$config['db']['host'] = 'localhost';	// db server
$config['db']['user'] = 'root';		// uzivatel
$config['db']['pass'] = '';		// heslo
$config['db']['name'] = 'mysql';	// jmeno databaze

3. Instalace: vytvoření tabulky v databázi

Tabulku můžeme vytvořit buď manuálně nebo spuštěním skriptu "guestbook-install.php". Na první pohled se možná zarazíte, proč se datum ukládá do varcharu namísto jiného, přijatelnějšího formátu: je to pouze kvůli zpětné kompatibilitě. Tak, aby to stále fungovalo, když si vezmete čistě skripty a přepíšete ty původní.

CREATE TABLE `knizka_2` (
	`id` int(10) unsigned NOT NULL auto_increment,
	`jmeno` varchar(255),
	`text` text,
	`datum` varchar(255),
	`email` varchar(255),
	`web` varchar(255),
	`addr` varchar(255),
	`r` int(11) DEFAULT '0',
	PRIMARY KEY  (`id`)
) ENGINE=MyISAM DEFAULT CHARSET=utf8;

4. Nastavení

Tabulka byla úspěšně vytvořena, nyní se můžeme pustit do rozšířeného nastavení guestbooku a podívat se, co všechno umí. Vrátíme se do souboru "config.php", kde je uvedeno další nastavení.

// vase IP adresa, pro odliseni komentaru (jmeno bude jinou barvou)
$config['guestbook']['myip'] = '127.0.0.1'; 

// po kolika budeme strankovat (reakce nejsou zapocitany)
$config['guestbook']['per_page'] = 10; 

// po kolika budeme strankovat v administraci
$config['guestbook']['per_page_admin'] = 20; 

// heslo do administrace - NEZAPOMENTE ZMENIT
$config['guestbook']['admin_password'] = '123'; 

// IP adresy, z nichz nebude povoleno zanechavat vzkazy
$config['guestbook']['blacklist'] = array(
    '127.0.0.2',
    '127.0.0.3',
);

// dalsi ochrana proti spamu - pokud bude v poli zprava nektere ze zadanych slov, 
// prispevek se neodesle. (piste malymi pismeny)
$config['guestbook']['spamwords'] = 'anatrim website [url] [/url]';

Takto jsou jednotlivé direktivy okomentovány přímo v souboru. Pokud máte pevnou IP adresu, můžete odlišit vlastní příspěvky jinou barvou. Následuje limit stránkování pro frontend i administraci spolu s heslem do administrace. Poslední 2 proměnné jsou pro vlastní ochranu knížky: můžeme zabanovat otravné spammery a definovat seznam slov, které zamezí uložení příspěvku.

Notifikace na e-mail

// budou chodit notifikace na email
$config['notif']['enable'] = true;

// kam budou chodit notifikace, mozno vice oddeleno strednikem
$config['notif']['to'] = 'vas@email.cz';

// odesilatel
$config['notif']['from_name'] = 'Guestbook - nový komentář';

// vzor predmetu
$config['notif']['subject'] = 'Nový komentář od %s';

// vzor pro telo emailu
$config['notif']['body'] = "
	Od: %s
	
	Zpráva: %s 
	
	Odkaz: %s
";

Nová verze knížky vám nyní pošle e-mail s každou novou zprávou. Nastavení je poměrně intuitivní, jediné, co stačí nastavit, je vaše e-mailová adresa. Pokud notifikace nechcete, stačí řádky zakomentovat. Nebo nastavit první proměnnou na false. Nebo prázdný řetězec do adresy. Testování probíhá přes konstrukt !empty, takže blok kódu se pak prostě přeskočí. Pro posílání e-mailu používám vlastní jednoduchou knihovnu, její náhradu za PHPMailera by měl zvládnout každý začátečník.

5. Změny oproti předchozí verzi

Celou knížku jsem dost překopal. Tabulka ale zůstala nezměněna, takže když starý guestbook smažete a nahradíte novým, o uloženou diskusi nepřijdete. Jak už jsem zmiňoval na začátku, hlavní důvod k nové verzi byla zpětná kompatibilita, která v nových verzích PHP už vyhazuje chyby. Co se tedy změnilo dále?

  • Třídy ve stylech jsou trochu rozumněji pojmenované, aby to případně nic nepřebíjelo.
  • Nasazena databázová třída a stránkovací knihovna - přesně ty, o kterých už jsem psal. Odkazy na články najdete znovu níže jako "Související". Až totiž soudruzi z NDR jednoho dne zakážou mysql_ funkce, změna bude pohodlnější.
  • Změnilo se ukládání data, nyní už ve formátu datetime: 2016-01-12. Kvůli zpětné kompatibilitě se ale stále ukládá do sloupce varchar. Každopádně není problém sloupec přetypovat.
  • Diskuse už nepřevádí odkazy, protože toto chování považuji za nevyžádané. Stejně tak už se nezobrazuje email - ten uvidíme pouze v administraci.
  • Chybové hlášky jsou méně "nasí*ací"
  • Systém reakcí je trochu upraven: už nesměruje na novou url, při reakci na reakci se akorát do příspěvku vloží jméno.
  • JavaScriptové funkce jsou psány na frameworku jQuery.
  • Formátovací značky už se vkládají na pozici vybraného textu (není-li vybraný, pak nakonec).

6. Ukázka a link ke stažení

Ukázka v tuto chvíli není k dispozici. Skript je psaný pro PHP5 a na webu mám nasazené PHP7. Ale ZIPku si stáhnout můžete.