Ale jen ty špatné. Když si totiž na Googlu vyhledáte nejlepší dinosauří filmy, vyskočí na vás všechny ty Jurské parky, Doby ledové a podobně věci. To ale nechci. Když si vyhledáte nejlepší dinosauří béčka, dostanete šílenosti ze 70. a 80. let; ani ty nejsou žádané. Já raději filmy novější, byť s CGI na úrovni právě těch osmdesátek. A protože dinosauři jsou hned po žralocích má nejmilejší monstra, připravil jsem si výběr vlastní. 

Čím vyšší umístění v mém seznamu, tím "lepší", tu rozhodně neplatí. Každý další film bude šílenější, absurdnější a zvráceněji zábavnější. Dnes zase doporučím přesně takové kousky, jaké byste ode mě čekali. Některé zopakuji, ale pár doposud nezmíněných tu také nejdete. 

10. Jurassic Galaxy (2018)

jurassic-galaxy.jpg

Když šli do kin Strážci Galaxie a rok po té další Jurský Svět, člověk by ani nehádal, že to někoho napadne spojit. Ovšem ve světě béčkových hororů je možné naprosto vše, a tak jsme se dočkali toho velkolepého díla. No... Velkolepého úplně ne, protože tam všeho všudy hraje asi 8 herců. Úplně špatní ale nejsou, a tak si můžeme užít survival horor na písečné planetě, kde žijí očividně jen masožravci. Ale celkově to bylo fajn.

Hodnocení CSFD: 33%
Moje hodnocení: 10. místo za dojemnou smrt disko-koule
Profil na CSFD

9. Jurassic Games (2018)

jurassic-games.jpg

Jurassic Games jsou další z "průměrných" béček, tentokrát tu máme mix Jurského parku a Hunger Games. Čekal jsem nízkorozpočtový hnůj, u kterého se pobavím nad jeho špatností. Dostal jsem vcelku fajn příběh a jen trochu špatné CGI. Skupina trestanců odsouzených na smrt je umístěna do virtuální reality, ve které si mohou vybojovat vlastní svobodu. Jak to dopadne, bylo jasné už od začátku, nicméně cesta k finále byla příjemná.

Hodnocení CSFD: 34%
Moje hodnocení: 9. místo za tři T-Rexe, které produkce ještě nikdy neměla pohromadě
Profil na CSFD

8. Lovci dinosaurů (2005)

lovci.jpg

Další film je opět takové to "lepší" béčko, protože ani tady se nejedná o čistokrevný Asylum. Tak trochu tam totiž hraje Ben Kingsley. Scénář je tedy opět malinko serióznější. Sledujeme v něm novou zábavu adrenalinu chtivých zbohatlíků, kteří cestují do minulosti, aby se podívali mezi dinosaury. Jenže jak u to u efektu motýlích křídel bývá, něco se někde pokazí. 

Hodnocení CSFD: 31%
Moje hodnocení: 8. místo za týpka co se změní v mloka
Profil na CSFD

7. Věk dinosaurů (2013)

vek.jpg

Představení nové senzace pro místní papaláše dopadne katastrofou. Neprůstřelní dinosauři utečou ze svých klecí a začnou terorizovat město. Na pozadí sledujeme příběh odloučení otce s dcerou, kteří k sobě hledají cestu mezi hromadou sežraných kamarádů. 

Hodnocení CSFD: 22%
Moje hodnocení: 7. místo za neprůstřelné dinosaury
Profil na CSFD

6. Jurský masakr (The Dinosaur Project, 2013)

masakr.jpg

Ale tady se opět vracíme do modrých čísel. A to docela oprávněně. Film má vcelku poutavý i napínavý děj, dočkáme se i nějakého zvratu. Nízký rozpočet a špatné CGI je poznat i přes formu pseudo-dokumentu, ale na odpadní film naprosto dostačující. Téma je sice už stokrát ohraná cesta do džungle za tvory z bájí, ale tentokrát mi byl výsledek sympatický. 

Hodnocení CSFD: 36%
Moje hodnocení: 6. místo za nápaditý pseudo-dokument
Profil na CSFD

5. Země plná příšer (2008)

journey.jpg

Bandu modelek s kvérama omylem teleportují 600 km pod povrch Země. Pár z nich okamžitě sežere T-Rex. Následuje dlouhý útěk přes podzemní říši prokládaný snahou tyto vojandy zachránit. Monster tu příliš není, ale skrz celkový počet asi deseti herců a přesvícené expozici mohli tvůrci ušetřit trochu peněz. Ty nejspíš padly na tupé dialogy a sekundární dějovou linii (záchrana), která ve výsledku tolik baví, že člověk nemá potřebu film hned vypnout. Na závěr potkáme i žížaly v sopce, ale nakonec vše dobře dopadne a divák nepřijde ani o závěrečnou romantiku. 

Hodnocení CSFD: 16%
Moje hodnocení: 5. místo za modelky bojující s dinosaury
Profil na CSFD

_ _

4. Tyranosaurus: Zhouba Aztéků (2007)

aztec-rex.jpg

Tohle bylo tak neskutečně hloupé, špatně natočené a tragicky zahrané, až jsem se královsky bavil. Náčelník Matlal je za první hvězdičku, Ian Ziering v záporné roli za druhou a celkový pozitivní dojem za třetí. Ale vážně - ty dialogy byly opravdu hrozné. Ale právě díky nim jsem se pořád smál, takže Aztec Rex svůj účel splnil.

Hodnocení CSFD: 12%
Moje hodnocení: 4. místo za vysvětlení, jak to s Aztéky skutečně bylo
Profil na CSFD

_ _

3. Invaze Terordaktylů (2016)

terrordactyl.jpg

A dostáváme se do top trojky. "Invaze" je další z těch magických slov, které značí "kvalitní" podívanou. Chvílemi film obsahoval zbytečně moc trapných dialogů a málo terordaktylů... Ale je to vtipné, akce dostatek a finále s megaterordaktylem je naprosto boží. Dabing se velice povedl, hlavně tedy proto, že hlavní postavu mluví hlas Richarda Hammonda z Top Gearu (Filip Švarc)... A jenom představa Hammonda bojujícího s terordaktyly je natolik naplňující, že film nelze ohodnotit špatně.

Hodnocení CSFD: 28%
Moje hodnocení: 3. místo za vtipnou akci a spoustu terordaktylů
Profil na CSFD

_ _

2. The VelociPastor (2017)

velocipastor.jpg

Předposlední film je další z těch, kde je plakát nejdražší položkou rozpočtu. To je jasné po prvních pár minutách, kdy koukáme na prázdnou ulici s nápisem "VFX: Car on fire". Že by? No jo, fakt že jo! Tady je opravdu poznat, že režisér natočil film sám sobě pro radost. Nehledě na to, co si pomyslí ostatní a s tím, že se třeba někomu do vkusu trefí. A rozhodně trefil! Film si na nic nehraje, je to neskutečná jízda od začátku do konce. Těšit se můžeme na kněze, co se mění v dinosaura a bojuje proti zločinu. A ninjům. Ve vedlejší dějové linii prožívá love story s prostitutkou. Nebudu jediný, kdo tohle megadílo přirovnal ke kultovnímu snímku Kung Fury

Hodnocení CSFD: 51%
Moje hodnocení: 2. místo za ultimátní zápletku
Profil na CSFD

_ _

1. Kovbojové a dinosauři (2015)

cowboys-dinosaurs.jpg

Na první místo jsem se rozhodl dát nejvíc béčkový film, jak film vůbec béčkový být může. VelociPastor byl sice objektivně lepší zábava, ale nemá takový ten typický monster scénář. Naproti tomu Kovbojové versus dinosauři (v originálním názvu) mají vše, co do monster béčka patří a po čem odpadu chtivý divák touží. Naprosto tupé dialogy hned od první minuty. Chytání raptorů do lasa, lov T-Rexe na koni a spoustu vystřílených zásobníků.

A protože jsme v Americe, kde všechno vybuchuje, vybuchují tu i dinosauři. Zdánlivě bezvýchodnou situaci nakonec zachrání militantní vlastenec, který má doma všechny zbraně včetně RPG, což je asi na americkém venkově běžné.

Hodnocení CDFD: 20%
Moje hodnocení: 1. místo za mega epickou dokonalost
Profil na CSFD

_ _

Článek jsem poprvé publikoval 11. 11. 2020. Nyní jsem doplnil desátou a devátou pozici, ať je z toho hezký TOP 10.