Aneb to nejlepší ze žraločích béček. Pokud čekáte vážně myšlené filmy, pokud hledáte půl století staré klasiky, jste na špatném místě. V mém žebříčku je místo pouze pro béčkovou zábavu, špatné CGI a tragické dialogy. Tato zábava je ale mnohdy lepší, než vážně myšlený film. A jako správný žraločí fanoušek musím do světa internetu vypustit svůj vlastní TOP 10. 

Stejně jako u předchozích výběrů, i zde neřeším filmy víc jak 20 let staré. Žádné animáky, žádné seriózní blockbustery typu MEG. Ano, půjde o filmy ze spodní části žebříčku. (A upřímně - většina uvedených filmů mě pobavila víc, než MEG.) 

10. Běženky a kapři (2016)

sharkansas.jpg

Vybrat film na 10 místo bylo asi nejtěžší. Průměrných žraločích příběhů, které mě pobavily, bych našel spoustu. Nakonec jsem vybral takový, který není vůbec pro žraločí film typický. Žraloci tentokrát pronásledují partu uprchlých trestankyň. A pozor - umí plavat v hlíně. Film je naprosto průměrná béčková zábava, ale právě kvůli nezvyklému prostředí si zaslouží 10. pozici. (Což jsou třeba Avalanche Sharks také, ale to už byla kravina.) 

Myslím, že nás chtějí unést." To je fuk, viděls ty kozy?!"

Hodnocení CSFD: 18%
Moje hodnocení: 10. místo za žraločí zábavu na souši
Profil na CSFD

9. Vražedné jezero (Ozark Sharks, 2016)

ozark-sharks.jpg

Na deváté místo jsem zařadil film, který už vůbec není výplňková pozice v žebříčku. Tvůrci příběh nepojali smrtelně vážně, a to je naprosto klíčový aspekt dobré béčkové zábavy.

Vražedné jezero je příjemná podívaná a překvapivě tu nebyly ani tak tragické CGI. Příběh i chování hlavních hrdinů dával většinu filmu smysl, a tak se můžete uvolnit a zasmát. Není opomenuto ani epické finále se spoustou velice exotických zbraní (pádlo s přilepenou autobaterkou, kočka tam má kuši a v ní nabité srnčí parohy), kterými skonají nevítaní žraloci. Dočkáme se i žraločího ohňostroje.

Co to sakra je?" 2500 voltů trestu!"

Hodnocení CSFD: 18%
Moje hodnocení: 9. místo za 2500 voltů trestu
Profil na CSFD

8. Shark side of the Moon (2022)

shark-side.jpg

Na osmém místě máme film, který určitě musí být v mém TOP 10, a to jen kvůli své neskutečné absurditě. Shark Side of the Moon totiž nezapře svou inspirace ve filmu  Iron Sky, takže je to vlastně béčko umocněné na další béčko. 

Posádka, která se po mnoha letech vrátí zpátky na Měsíc tu nenajde nacistickou základnu, nýbrž osamělého sovětského vědce, který tam vyvezl geneticky modifikované žraloko-lidi. No přece proto, aby nezotročili lidstvo ještě za studené války, že. A protože rudí inženýři jsou vynalézaví, přišel soudruh na to, jak na Měsíci dýchat bez helmy. Takže si tam všichni pobíhají, loví je dvounozí žraloci a zároveň vedou psychologickou bitvu se žraločí císařovnou. A jak to celé dopadne, to už se musíte podívat sami. 

Hodnocení CSFD: 23%
Moje hodnocení: 8. místo za žraloka jako návratový modul na Zemi
Profil na CSFD

7. Zombie Shark (2015) 

zombie-shark.jpg

Sedmá příčka otevírá trojici filmů, které vždy sledují příběh jediného žraloka obdařeného zvláštními schopnostmi. A takový film, když se zadaří, je úplné blaho pro mou duši. Ale abych to vzal od začátku...

Žralok s anténkou. Aktivní domobrana ho loví sekačkou na trávu. Žralok nakrmený granátem si katapultuje hlavu, která ještě stihne někoho sežrat. A to byla jen část bizarností, které na vás toto mistrovské dílo chystá. Film byl opět brán dost odlehčeně, což je velké plus. Žralok kousal lidi, měnil je v zombíky. Kousal jiné žraloky, také je měnil v zombíky. Prostě kopec srandy. Na závěr výjimečně nebyla žádná romantika, ale dojemná (a otřesně zahraná) scéna. Chvíli jsem si myslel, že ten člověk ve filmu hraje, jakože to hraje. Ale nehrál. Hrál to vážně. 

Hodnocení CSFD: 18%
Moje hodnocení: 7. místo za katapultovanou žraločí hlavu
Profil na CSFD

6. Toxic Shark (2017)

toxic-shark.jpg

V podobném duchu se nese i další pozice v mém žebříčku. Ale monstrum je mnohem vyspělejší a zábavnější, takže bránice tu dostala zabrat mnohem víc. 

Žralok, který umí vyskočit z vody, sežrat slečnu na koni, zase se ve vzduchu otočit a doletět zpátky, patří mezi vrcholné kousky žánrové tvorby. Kromě toho i přes svou více než pětimetrovou délku umí lovit ve vodě po kolena, ale co je hlavní - plive zelený sliz. Pokud vás náhodou kousne a vy to přežijete, stane se z vás zombík. Zápletka neřeší žádné proč, ani kde se žralok vzal - prostě tu je, má hlad a je to ukrutná podívaná.

„Kde je pan Branton?" „Sežranej."

Hodnocení CSFD: 24%
Moje hodnocení: 6. místo za sežraného pana Brantona
Profil na CSFD

5. Super Shark (Superžralok, 2011)

supershark.jpg

Poslední z trojice filmů o jediném žralokovi si páté místo zaslouží už jen svým titulkem. Superžralok je prostě super, přesto ztělesněním naprosto učebnicového odpadního béčka.

Krátké scény, kdy se potvůrka vynoří, někoho si dá k večeři a zase zmizí. Hloupé dialogy typu "It's Super Shark". Zápletka, která tam vlastně vůbec nemusí být... Ale i za málo peněz lze vytvořit epické finále, na které divák jen tak nezapomene: Tank na nohách kope do žraloka, ten mu dává facku ploutví... A tím začíná velkolepý souboj mezi technikou a přírodou. 

Hodnocení CSFD: 16%
Moje hodnocení: 5. místo za tank na nožičkách
Profil na CSFD

_ _

4. Sharktopus vs. Pteracuda (2014)

sharktopus.jpg

Na čtvrté místo jsem vybral prostřední díl trilogie Sharktopus. Je z nich nejlepší a nejvtipnější. Klasických žraloků už jsme měli spoustu, ale co třeba kombo žralokobotnice? Však proč ne!

Na CSFD jsme dokonce už v modrém hodnocení. A právem. Útoky jednotlivých příšer jsou naprosto famózní, nechybí modelka v hlavní roli (protože dát tam průměrně vypadající lidi, nikdo jim na to nebude koukat, že), fackování žraloka křídly a příběh, který občas dával i smysl. Druhá půlka filmu a samotný lov na monstra se sice trochu táhne, ale i tak si užijeme spoustu vtipných scén. 

Hodnocení CSFD: 37%
Moje hodnocení: 4. místo za flákanec křídlem
Profil na CSFD

_ _

3. Sky Sharks (2020)

sky-sharks.jpg

Co bude na prvním místě už asi tak nějak začínáte tušit, takže vám ještě představím skvosty na třetím a druhém místě. 

Dead Snow se potkává s Iron Sky a Sharknadem. K tomu scény ve stylu fantasy halucinací Sucker Punche a hudební doprovod osmdesátkových videoher. Potenciál obrovský. Ale jak už to bývá, úvodní tempo fakt nešlo vydržet celý film. Dočkáme se tak i spousty výplňkové vaty, která dokresluje příběh na pozadí... Nebo pokus o příběh. Ovšem útok létajících žraloků na dopravní letadlo je nejvíc moc scéna za posledních 10 let, akorát ji ve filmu uvidíme jen dvakrát. Ale i kvůli tomu málu si Sky Sharks pusťte. 

Hodnocení CSFD: 48%
Moje hodnocení: 3. místo za nejvíc epickou scénu posledních deseti let
Profil na CSFD

_ _

2. Sharkenstein (2016)

sharkenstein.jpg

Od slušnějších a lépe hodnocených filmů naposledy odbočíme k opravdové hrůze, která snad nemá v historii kinematografie obdoby. Ale právě tento fakt spolu se žraločí tematikou mi jasně říká, že tohle musím mít v TOP 3. 

Nenechte se totiž zmást atraktivním plakátem - ten byl asi nejdražší položkou celého rozpočtu. Já mám k filmu jediné slovo: proč. Proč to mělo rozpočet tak 20 korun? Proč animují hořící pochodeň a prostě nenatočí zapálený klacek? Proč? Tohle už není ani béčko. A obávám se, že na správné zařazení nemáme dostatek písmen v abecedě. 

Hodnocení CSFD: 20%
Moje hodnocení: 2. místo, že jsem z toho nedostal rakovinu očí
Profil na CSFD

_ _

1. Žraločí tornádo 4 (The 4th Awakens, 2016)

sharknado-4.jpg

Nejlepší film nejlepší série o žralocích. Sharknado má celkem 6 filmů a v mém žebříčku by se klidně našlo místo pro víc. Ale to bych vás potom ochudil o všechny ostatní libůstky. Pro fanoušky žraloků je celá série povinností, pro menší fanoušky žraloků doporučuji sérii od 3. dílu dál. 

Ochutnávku naprosté dokonalosti čtvrtého filmu můžete vidět v traileru níže. Z Tary Reid už se stal úplný Robocop, žralokonáda se mění na pískonáda, roponáda, radioaktivní žraločí bleskonáda, to vše za doprovodu spousty zubů, motorových pil a světelných mečů. Být tu ještě Megashark, je to film století.

Hodnocení CSFD: 34%
Moje hodnocení: 1. místo za dokonalost ve své nejčistší podobě
Profil na CSFD

_ _