V dnešním článku se podívám na jeden ze svých nejoblíbenějších žánrů. Poslední 3 roky byly na sci-fi velice štědré, a tak si opět můžeme doporučit nějaké ty seriály na dlouhé večery. 

Než otevřu svůj seznam, rád bych zmínil vše, co jsem automaticky vyškrtnul. Tentokrát to bude bez komedií; pouze vážné příběhy. Stejně tak vynechám tituly, které sice štítek sci-fi mají, ale v mých očích se o pravé sci-fi nejedná. (Například Last of Us bude u mě vždy spíš post-apo horor.) Superhrdinové sem také nepatří. Také nebudu uvádět žádné Star Wars seriály; ten nejlepší z nich, Mandalorian, je ještě z roku 2019 a zbylé zatím netřeba zmiňovat. 

Raised by Wolves (2020)

raised.jpg

sci-fi | drama

Nejdřív jsem myslel, že půjde o další upíří / vlčí drama pro mládež. Ale hned první díl mě přesvědčil, jak moc jsem se mýlil. Seriál je všechno ostatní, jenom ne tohle. Postapokalyptický svět? Máme. Jiné planety? Máme. Vraždící androidi? Máme. Boj o přežití posledních zbytků lidské rasy? Máme. Ragnar Lothbrok? Máme. 

Příběh začíná pozvolna, během prvního dílu příliš akce nečekejte... Jenže pak přijde závěr. Masakr. Vraždící běsnění. Všude krev. Vybuchující lidé. Prostě nářez největšího kalibru. A pak závěrečné titulky: Režie, Ridley Scott. Aha. Tak jo, tohle bude solidní. (Dostupnost: HBO)

Délka: 2 série, 10 + 8 epizod, bohužel ukončeno

Hodnocení CSFD: 66%
Moje hodnocení: A bylo to solidní? Bylo.
Profil na CSFD

neXt (2020)

next.jpg

sci-fi | thriller

Jak by vypadal souboj člověka proti dokonalé umělé inteligenci? Na tuto otázku nám odpoví seriál neXt, který opět nakousne často skloňované téma. Jenže v tomto případě se AI nesnaží ovládnout svět: chce zůstat skryta. A každého, kdo se k ní jen trochu přiblíží, potká nehoda. Pokud jste totiž nejinteligentnější entita na světě, která nechce být odhalena, není problém se nabourat do semaforů. Do elektroniky letadla... Do policejní databáze, kam lze snadno přidat člověka na seznam nežádoucích osob. (Dostupnost: TV Prima)

Délka: 1 série, 10 epizod, bohužel také ukončeno

Hodnocení CSFD: 59%
Moje hodnocení: velmi povedené netradiční zpracování klasického tématu
Profil na CSFD

Alice in Borderland (Imawa no Kuni no Alice, 2020)

alice.jpg

sci-fi | thriller

V třetím seriálu se přesuneme do Asie, konkrétně do Tokia. Tři kamarádi posedlí hraním videoher se ocitnou v alternativní verzi města, kde začíná jejich boj o vlastní život. Seriál je takovou japonskou verzí Hunger Games... Ale s tím rozdílem, že hlavní hrdinové tu bojují i z beznadějí v podobě vylidněného města, kde se jim sotva dostane pomoci. Napětí by se dalo krájet, akce, osobního dramatu i krve je tu dostatek. (Dostupnost: Netflix)

Délka: 2 série, 16 epizod

Hodnocení CSFD: 75%
Moje hodnocení: luxusně napínavý příběh plný beznaděje
Profil na CSFD

Nadace (2021)

foundation-v2.jpg

sci-fi | drama

Ve čtvrtém příběhu se už konečně podíváme do hlubokého vesmíru a trochu si zacestujeme mezi planetami. Dějové linie jsou natolik složité, že bych je těžko vměstnal do jednoho odstavce. Takže ve zkratce: jedna sleduje skupinu vědců, kteří se vydají na dlouho cestu s cílem zachránit lidstvo. Druhá potom příběh galaktického císaře, který se snaží získat navrch vůči svým dvěma klonům, se kterými vládne říši. A bude toho samozřejmě mnohem víc. (Dostupnost: Apple TV+)

Délka: 1 série, 10 epizod, druhá řada právě běží

Hodnocení CSFD: 63%
Moje hodnocení: komplexní storyline, která se jen tak nevidí
Profil na CSFD 

Invaze (2021) 

invasion-2.jpg

sci-fi | horor

Naopak Invaze je mnohem komornější. Vypráví příběh několika obyčejných lidí, kteří se snaží ve zmatku během mimozemské invaze prostě neumřít. A právě tento způsob zpracování mě zaujal natolik, že i přes relativně nízké hodnocení na CSFD ho můžu doporučit všema deseti. (Dostupnost: Apple TV+)

Délka: 1 série, 10 epizod, druhá právě začala

Hodnocení CSFD: 58%
Moje hodnocení: komorní sci-fi horor, který zaujme
Profil na CSFD

Evropské kmeny (2021)

tribes.jpg

sci-fi | akční | dobrodružný

Němci už mnohokrát dokázali, že umí natočit i lepší věci, než Rosamundu Pilcher nebo její crossovery s Kobrou 11. A následující seriál jen potvrzuje pravidlo. Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, po globální katastrofě. Národy upadly do anarchie a přeživší se vrátili ke kmenovému způsobu života. Dostaneme sympatický mix kyberpunku a dobrodružně akčního road movie. (Dostupnost: Netflix)

Délka: 1 řada, 6 epizod

Hodnocení CSFD: 65%
Moje hodnocení: fajn dobrodružné post-apo
Profil na CSFD

Sisyfos: Mýtus (2021)

sisyphos.jpg

sci-fi | thriller | romantický

Další seriál bude pro změnu z Asie, tentokrát z Koreje. Musíme se trochu přenést přes typické korejské melodrama, které natahuje jednotlivé díly ze 45 minut na hodinu... Ale pokud to zvládneme, dostaneme krásně komplexní příběh s mega sympatickými postavami a spoustou dějových zvratů. Nebude chybět cestování časem, boj proti tajné vládní organizaci či snaha zastavit apokalypsu. (Dostupnost: Netflix)

Délka: 1 řada, 16 epizod

Hodnocení CSFD: 68%
Moje hodnocení: výborná akce se sympaťáky v hlavních rolích
Profil na CSFD

Halo (2022)

halo.jpg

sci-fi | akční

Tady bych měl asi začít informací, že hru jsem nehrál. Proto jsem ani neměl přehnaná očekávání a netrápilo mě, jak moc je, či není dodržena předloha. A tak jsem si užil akci, klasickou zápletku lidstvo vs. mimozemšťani i všechny doprovodné dějové linie. Akce tu bylo méně, ale příběh se mi jako celek líbil. (Dostupnost: Paramount+) 

Délka: 1 řada, 9 epizod, druhá řada nejspíš letos

Hodnocení CSFD: 70%
Moje hodnocení: konečně typické sci-fi se vším všudy
Profil na CSFD

Odloučení (2022)

severance.jpg

sci-fi | thriller

Předposlední seriál určitě nebude typické sci-fi, ale spíš příběh z alternativní současnosti, kde jsou technologie trochu víc napřed. Hlavní hrdina podstoupí chirurgický zákrok, který má oddělit jeho pracovní paměť od té soukromé. Odloučení mě zaujalo právě pro ten pocit, který příběh v divákovi vyvolává. Napětí je přítomné na každém kroku a navíc člověk pociťuje to zoufalství, které moderní forma korporátního otroctví vyvolává.  (Dostupnost: Apple TV+) 

Délka: 1 řada, 9 epizod

Hodnocení CSFD: 86%
Moje hodnocení: depresivně napínavý příběh
Profil na CSFD

Peripheral (2022)

perip.jpg

sci-fi | drama | akční

Seriál ještě neskončil a už mi bylo jasné, že bude jeden z nejlepších tohoto roku. Ve svém žánru dokonce za poslední 3-4. Možná proto, že mám slabost pro Chloë Moretz, možná proto, že mám rád cestování časem, každopádně vysoké hodnocení mi říká, že mé dojmy nejsou jen subjektivní.

Příběh sleduje mladou dívku, expertku v hraní videoher, které se dostane do ruky nový typ periferie k otestování. Jenže jak velice rychle zjistíme, nejde o žádnou herní simulaci, ale cestování časem do skutečné (a hodně depresivní) budoucnosti. A jak se oddělí nová časová linie, zlí lidé začnou zasahovat i do minulosti. (Dostupnost: Prime Video) 

Délka: 1 řada, 8 epizod

Hodnocení CSFD: 75%
Moje hodnocení: možná nejlepší sci-fi seriál posledních let
Profil na CSFD