Stalo se už tradicí, že každý podzim připomenu, které zajímavé seriály mají nové řady a přidám k tomu i pár vlastních dojmů. Jen jsem tuto tradici poslední 2 roky trochu zazdil. A tak píšu článek nový, ve kterém se podívám na zub všemu, o čem jsem napsat nestihl. Spousta seriálů také byla ukončena; některé bohužel, jiné bohudík. 

Jenže jak už tomu bývá, čím víc řad seriál má, tím nudnějším se stává. I moje divácká náročnost se zvýšila. A tím teď nemyslím žraločí béčka s průměrným hodnocením 15%, ale skutečně kvalitní nové kousky, jejichž úroveň jde také průběžně nahoru. (Příkladem budiž Altered Carbon, to je neskutečný nářez). Ale ještě jednou sepíšu své dojmy z nových řad starých seriálů a hodně z nich ze svého seznamu sledovaných také škrtnu.

South Park (21. a 22. řada)

animovaný | komedie

V satiře a parodii na události aktuální si stále tvůrci drží úroveň, nicméně ve srovnání s řadou 20. je mnohem slabší. Ale ono se už těžko něco vyrovná americké prezidentské volbě a vytrollení celého státu v režii South Parku.

22. řada 

Svět spěje do záhuby, když už i South Park začíná být politicky korektní. A tím nemyslím nové a staro-nové postavy, ale nenápadné hlášky z Cartmanových úst, kde není ani stopa po sebemenší satiře. Přesto se tu našlo pár ultimátních dílů, kde člověk brečel smíchy od začátku do konce. Například epizody s22e01 (Střelba ve škole) nebo s22e02 (Chlapec a kněz).

Hodnocení CSFD: 82% / 85%
Doporučuji sledovat? Zatím stále ano. (70% / 60%)
Profil na CSFD

Červený trpaslík (12. řada)

komedie | sci-fi

Stejné hodnocení jako u minulé sezóny si Trpaslík určitě zaslouží. Když má každá série jen po 6 epizodách, není tam prostor na nudné scénáře a nezáživné díly. Určitě doporučuji u seriálu zůstat. Na další řadu se teď bohužel čeká 2 roky, naplánovaná je nejdřív na letošní podzim - jestli vůbec.

Hodnocení CSFD: 87%
Doporučuji sledovat? Pokud se vám líbily původní řady, budou i ty nové. (70%)
Profil na CSFD

Big Bang Theory (11. řada)

sitcom

Sestupnou tendencí se z Big Bangu pomalu stává řadový sitcom bez konce. I tak ale pořád patří k těm lepším, čas od času se některý díl hodně povede, jako například ten s Markem Hamillem. Řada č. 12 už má být úplně poslední a musím říct, že bylo víc jak načase.

Hodnocení CSFD: 80%
Doporučuji sledovat? Těžko říct, spíš už ne. (60%)
Profil na CSFD

iZombie (4. a málem poslední řada)

izombie.jpg

horor | komedie | krimi

Jak jsem si iZombie pochvaloval ve své první zmínce tady na blogu, pochvaluji si ji stále. Jak tam začne být přehnaně komplexní děj napříč celou sérií, není to úplně ono, ale jednotlivé epizody jsou stále úžasné, hlavní hrdinka je pořád kouzelná. iZombie měl být původně zrušený, ale já už vidím na IMDB rozpis nových epizod na květen letošního roku, a tak pevně doufám, že se předpověď naplní.

Hodnocení CSFD: 75%
Doporučuji sledovat? Denodenně, nutnopádně, rozhodopádně! (80%)
Profil na CSFD

Ash vs. Evil Dead (3. a poslední řada)

horor | komedie

Ve srovnání s jinými seriály je to pořád za 100%, ale relativně k první a druhé sérii musím dát hodnocení nižší. Ale díl s oživlým porno časopisem nebo boj s démonickým miminem nám připomenou, jak moc nevhodným věcem se člověk dokáže smát.

Hodnocení CSFD: 85%
Doporučuji sledovat? Máte rádi, když lidé vtipně umírají? Pak ano. (85%)
Profil na CSFD

American Horror Story (7. a 8. řada)

ahs-cult.jpg

horor | thriller

Cult

Proboha co tohle je ze nechutnou politickou slátaninu!? Vydržel jsem 2 díly, dál už ani minutu. Co? Proč? Raději ne... Pak jsem dal sérii druhou šanci a hodnocení zvyšuji z 0 na 30%. Nakonec se to zlepší a bude to relativně koukatelné. Ale jen díky starému známému psychopatovi jménem Evan Peters, který aspoň dostal roli ušitou na míru.

Apocalypse

Tak tohle už je jiná! Spolu s Covenem asi nejlepší řada seriálu. Něco podobného jsem sice psal už k Roanoke, ale to je dávná minulost. Apokalypsa se neskutečně povedla: jak první díl, který je opět jedním z nejsilnějších pilotů, tak i celý příběh včetně zvratů a retrospektivy do řad minulých. Ano, jedná se pokračování již odvysílané řady. (Nebo dvou, tří?) Víc vám ale neřeknu, protože právě to je jeden ze zvratů.

Hodnocení CSFD: 68% / 74%
Doporučuji sledovat? Kult ne. Apokalypsu tisíckrát ano! (20% / 95%)
Profil na CSFD

The Walking Dead (8. a 9 řada)

horor | thriller

Když předchozí řada dopadla, tak jak dopadla, bylo jasné, že celá osmá se bude točit okolo posledního boje se Spasiteli. Nějak to dopadnout musí a my se konečně dozvíme jak. Celkové zpracování špatné nebylo, škoda jen těch zbytečně natažených dílů, kde se moc neděje. Na druhou stranu jsou některé okamžiky silné, jako například Ezekielův rozkošně depresivní motivační projev. Je to jedna z takových těch scén, kdy člověk jen čeká, že tam pak všichni hrozně moc umřou.

9. řada

Boj se Spasiteli skončil a naši hrdinové přežívají každodenní útrapy se zombíkama. V první půlce se toho moc neděje, až se v druhé konečně objeví pořádně nenáviděníhodný padouch. Ale i tak je řada zbytečně roztahaná a místy nudná. Mimochodem - pochopil někdo, proč se Michonne nebaví s Maggie? A kde vlastně sakra ta Maggie je? Kam zmizely všechny zbraně? A proč se z toho stává Ulice? Samé otázky, samé otázky...

Hodnocení CSFD: 66% / 83%
Doporučuji sledovat? 8. řadu ano, ovšem 9. je tak nějak zbytečná. (70% / 60%)
Profil na CSFD

Fear the Walking Dead (moctá řada)

horor | drama

Druhý seriál z Walking Dead univerza uvádím vlastně jen ze slušnosti. Je to jeden z mála, který jsem po dvou řadách přestal sledovat úplně - většinou totiž po prvním / druhém dílu vím, jestli se mi to líbit bude nebo ne. Proč jsem to vydržel tak dlouho? Zombie seriálů je málo. A proč jsem to nevydržel? Kvůli hlavním postavám... Protivná kráva a neschopný idiot jsou fakt špatná kombinace pro hlavní role. Idiot je neschopný a kráva je na něj za to protivná a to fakt kazí veškerý dojem z příběhu. První řada byla super. Druhou už jsem nedokoukal - a to bude letos už pátá.

Hodnocení CSFD: 66%
Doporučuji sledovat? První série v pohodě. Jak vlastně nákaza vypukla, je zajímavé, pak už je to nuda.
Profil na CSFD

The Originals (4. a poslední, 5. řada)

originals.jpg

fantasy | horor | akční

Téma je na jednu stranu ohrané a trochu kýčovité (upíři, vlkodlaci, čarodějky), na druhou stranu máme něco, co v ostatních více mainstreamových produkcích chybí: bezostyšné vraždění. Hlavní hrdinové jsou všichni jak kladní, tak záporní, neřeší žádné morální principy, jakože "teď ho necháme žít, protože jsme lepší"... Ne. Prostě kdokoli se bratrům Mikaelsonovým znelíbí, je zamordován. Je to docela příjemná změna oproti všem těm superhrdinským pohádkám. Velké plus je také ukončený děj, takže se z toho nestanou žádné upírské "vékávéčka". A pokud jste někde viděli upoutávku na Legacies (Odkaz), tak to je volné pokračování The Originals. (Jenom méně drastické a víc pro holky). Legacies momentálně běží na HBO.

Hodnocení CSFD: 76% / 76%
Doporučuji sledovat? Jasněže jo. (70% / 70%)
Profil na CSFD

Doctor Who (11. řada)

sci-fi | dobrodružný

Tak. A teď do světa vykřičím všechnu svou frustraci, protože je to největší zklamání z tohoto seznamu i ze všech změn v samotném Doktorovi.

Poprvé v historii nemáme doktora, ale doktorku. Říkal jsem si - však proč ne - bude zajímavá jinak, seriálu to prospěje. Ale tak špatně zahranou roli jsem už dlouho neviděl. Začal bych otřesným britským (londýnským?) přízvukem - hercům prostě není rozumět. Ano, seriál je anglický, ale proč jsem neměl problém rozumět přechozím hercům a najednou prostě netuším, co to tam žvaní? Dále - je prostě taková nemastná neslaná. Člověk si ji nezprotiví, ale ani neoblíbí. Ke Capaldimu a té jeho střapaté medúze jsem aspoň nějaký vztah měl - byť nebyl úplně kladný. Ale Jodie a celý ten její zájezd je mi prostě úplně fuk.

A teď úmyslně opomenu často vytýkaný fakt, kterým je přehnané tahání politiky do sci-fi seriálu. Ne, politika tam fakt nepatří... Ale nejde jen o to. Epizody jsou nudně napsané, máme 3 společníky namísto jednoho, kteří jsou všichni ještě nudnější než Doktorka... Z jedenácti epizod se mi líbily snad jen 3... Některé aspoň trochu připomínaly starší série: s11e09 (Odnese tě pryč) a s11e07 (Kerblam!) a pak s11e02 (The Ghost Monument), ale to byl už trochu podprůměr.

Hodnocení CSFD: 52%
Doporučuji sledovat? Teď už ne. 2 roky jsme na to čekali a taký hnůj z toho vznikl. (20%)
Profil na CSFD

Supernatural (13. a 14. řada)

fantasy | horor | komedie

Co by to byl za přehled bez dalšího z věčných seriálů. Už po několikáté píšu, že Lovce duchů sleduji spíš jen ze setrvačnosti... Ale proč ne. Máme tu monstra, nesmrtelné bratry, sem tam nějakou vtipnou scénu a kopec mrtvol. Jako nelepší scéna za posledních několik řad byl psycho-Castiel z alternativního vesmíru, který ale z neznámého důvodu dostal jen pár minut na plátně... Škoda no.

Hodnocení CSFD: 83% / 83%
Doporučuji sledovat? Ale jo, ale ne, ale jo... No jen pokud jste velkými fanoušky. (60%)
Profil na CSFD

The 100 (5. řada)

sci-fi | drama

I naše parta mladistvých delikventů vyslaných na Zemi umřít si drží snesitelnou úroveň. Staré spory jsou urovnány, na scénu nastoupí noví zloduši, jen občas to zavání zbytečným natahováním. Možná by tam nemuseli všichni všechny zradit asi 4x po sobě, ale i tak to šlo. Zasazení do post-apokalyptické budoucnosti naštěstí drží seriál stále nad vodou.

Hodnocení CSFD: 78%
Doporučuji sledovat? Jsou seriály lepší, jsou i horší. Tohle je průměr z těch lepších. (65%)
Profil na CSFD

The Shannara Chronicles (2. řada)

shannara-wide.jpg

dobrodružný | fantasy

Lehce oddychové fantasy pokračuje další řadou, potkáme nové hrdiny a střetneme se s novými padouchy. A protože slušného fantasy je zoufale málo, dávám hodnocení vysoké - protože chci. Kdo nezná, měl by napravit. Má to 2 řady po deseti dílech, nejde o nic extra dlouhého.

Hodnocení CSFD: 66%
Doporučuji sledovat? Máte rádi čaroděje, démony a sexy princezny? Pak ano. (70%)
Profil na CSFD