.htaccess
Revize článků o mod_rewrite
Při psaní posledního článku jsem si konečně nahlas uvědomil jednu věc: je tu pře-mod_rewritováno. První díl seriálu byl užitečný, druhý přidal více teorie a třetí zase praxe. Pak tu bylo dynamické generování subdomén v htaccessu: krásná věc, když je člověk na freehostingu nebo chce generovat vtipná url typu "petr.jevul.cz", ale v reálu nepoužitelné. A tak jsem napsal díl čtvrtý, kterým jsem zase uvedl na pravou míru díl třetí... No článek nalepený přes článek, zbytečné informace a zbytečné pitvání problematiky. Tak jsem se rozhodl tady ty články trochu zredukovat. Jediná užitečná informace z dílů III, příznaky, byly přesunuty do dvojky a tento článek byl úplně zrušen. Tím pádem jsem čtvrtý přečísloval na třetí. A ty dynamické subdomény už jsou také pryč. Takže jsem skončil se třemi pěknými díly seriálu, teď už to snad bude akorát.
mod_rewrite a hezké url díl III
Články o mod_rewrite pro hezké url mi dlouhodobě zaznamenávají velkou návštěvnost, což ale není ten důvod, proč jsem se rozhodl napsat díl už asi osmistý padesátý prvý. Některé věci je totiž nutné uvést po letech na pravou míru: předchozí díly měly v prvé řadě ukázat, že pomocí mod_rewrite lze dosáhnout cokoli, co si člověk jenom zamane. Každá aplikace, byť je sebehůř napsaná, má šanci na přátelská url.
Stránka 404 - důležitá součást každého webu
Stránka 404: dokument nenalezen je důležitá součást každého webu o více než jedné stránce, přesto na ni spousta vývojářů zapomíná nebo ji nemá vyřešenou správně. Dnes vám představím, jak takovou chybovou stránku vůbec vytvořit, pohovořím něco o základních komponentách, ze kterých by se měla skládat a v závěru zkusím na pár příkladech demonstrovat správně a nesprávně vytvořené 404ky.
Formuláře v PHP - ošetření odesílaných dat: díl II
Další z článků, který po letech potřebuje oprášit jsou Formuláře v PHP - ošetření odesílaných dat. Byť samotné kontroly zůstávají pořád stejné, způsob jejich realizace se po letech vyvinul. Dříve jsme zobrazovali chybová hlášení všechna po kupě někde nad formulářem, pomocí JavaScriptového alertu nebo v případě začátečnické realizace samostatně na externí stránce.
mod_rewrite a hezké url díl II
V minulém dílu článku mod_rewrite a hezké url jsem Vám ukázal pár jednoduchých přepisů pro domény nižších řádů, přesměrování na url s / bez www, zpětné přesměrování ze subdomény na doménu a na konec samotný přepis hezkých url pro jednu a dvě proměnné. V druhém dílu seriálu se pokusím popsat základní problémy, které mohou nastat s použitím mod_rewrite a uvedu některé další příklady.
mod_rewrite a hezké url
Často vyhledávané slovní spojení na internetu - "Jak na hezké url?" Vyhledávače Vám najdou spoustu hesel, ale jak dojít k opravdu funkčnímu řešení? Sám jsem odpovědi na tohle téma mnohokrát vyhledával, ale málokdy jsem našel skutečné řešení. Odpovědi se mi vždy dostalo až na diskusních fórech: diskuse.jakpsatweb.cz, jaknaweb.com, webzdarma.cz/forum Většina článků se totiž věnuje buď základní syntaxi .htaccessu, nebo 100x omílanému tématu vlastních chybovek.