Po premiéře druhé řady se snesl na adresu Zaklínače takový hate, že už člověka i nudilo to pořád číst. Ale já myslím, že si Witcher zaslouží i nějakou tu pozitivní recenzi od diváka, kterému se druhá řada líbila. Dokonce víc, než první. Druhá série totiž konečně upustila od zmatené kombinace časových linií a nabídla nám celistvý příběh.

V první epizodě se k povídkám na chvíli vrátíme, když se Gerald potká s Nivellenem. Ciri ho tu doprovázet ještě neměla, ale nevadí. Povídka byla zpracována hezky. 

Celkově čerpá druhá řada z Krve elfů, tedy prvního dílu románu o Geraltovi a Ciri a třetí knihy. Wild hunt tu podle mě ještě nebyl, ale ani tady nevadí. Tedy alespoň mně.

Právě nedodržení předlohy byla často vytýkaná věc. Téměř v každé recenzi, na kterou jsem klikl, si autor musel postěžovat na odlišnosti vůči knihám. Proč to ale tolik vadí? Vždyť ani Pána prstenů nedodrželi na 100 %. 

Některé části děje byly samozřejmě vynechány, jiné vymyšleny pouze a jen pro seriál. Například obelisky a ježibaba byly novinka. Zde stále nevidím problém. Vše bylo do děje zařazeno tak přirozeně, že jsem musel chvíli vzpomínat, jestli to v knihách fakt nebylo. 

Než přejdu ke konkrétním postavám, musím ale seriálu přeci jen něco vytknout. I když jinak, než majorita recenzentů. 

Divákům se samozřejmě nelíbí změna rasy u hlavních postav. V příběhu vycházejícím ze slovanské mytologie asi fakt nebudou lidé ze všech existujících kontinentů. Jenže v dnešní době to tak být musí, tak budiž. Například se změnou rasy čarodějek problém nemám. Čarodějky byly sbírány ze všech koutů světa, tak proč ne. Turecký image Vilgefortze mi k němu naopak hrozně sedl. Ale elfové... Změna rasy u elfů proboha ne. Tohle fakt ne.

dij.jpg

Neneke, jakožto jedna z nových postav byla také sympatická a problém jsem s ní neměl. (Ještě v referenci na předchozí odstavec.) Dijkstra, ten se hodně povedl. Fillippa naopak nedostala téměř žádný prostor, což byla velká škoda. V předloze je to suverénně nejzákeřnější potvora pod sluncem, takže doufám, že v dalších řadách dostane aspoň nějaký scénář. Francesca? Výborná. Císař působil trochu málo zle, ale uvidíme. Uvidíme, co přinesou další řady. 

Jisté zlepšení jsem také zaznamenal u stávajících postav. Ciri už má konečně obočí! I Triss se oproti první sezóně zlepšila: tu hrůzu na hlavě nahradil normální účes a ona začala být i sympatická. Akorát Yennefer byla taková celá utlumená. I když kladná postava, pořád je to vypočítavá svině a zasloužila by si prostoru víc. Ani Marigolda jsme si moc neužili. 

Ale celkový dojem byl víc než pozitivní. Že to celé táhl Henry Cavill, a byl výborný, snad opakovat nemusím. To víme a to je jasné. Já se těším na pokračování, které by mohlo být dřív, jak za dva roky. 

Hodnocení CSFD: 68%
Moje hodnocení: Konečně solidní fantasy, kterého je tak zoufale málo. Aspoň 80%.
Profil na CSFD

A teď hurá na Wheel of Time