Béčková monstra se tak nějak stala mým oblíbeným žánrem, proto jsem připravil další výběr chuťovek s průměrným hodnocením 20%. Od napsání žraločího speciálu jsem měl tu čest vidět spoustu dalších šíleně ujetých filmů, a tak je nejvyšší čas se o ně podělit. Pokud žralokům zrovna neholdujete, nebojte - mám připraveny články další, které se budou věnovat zase jiným zvířátkům. 

Ale zrovna teď je vhodný okamžik na žraločí speciál číslo 2, v pořadí 4. článek na téma nízkorozpočtové odpadní filmy. A pokud by vám filmy nestačili nebo jste si nevybrali, na konci článku najdete odkazy na předchozí díly seriálu - grafické i textové. Nebojte, není to reklama - tady jste před reklamou v bezpečí. Nezačne tu na vás řvát Alzák.

Přeskočit Sharknada Přeskočit na NEJ film seznamu

Sharknado 5: Global Swarming (2017)

Světe div se, veleúspěšné Žralokonádo už má pátý díl! Pokud jste neviděli ty předchozí, doporučuji napravit. (Ať znáte celý příběh, neasi.) Úvod a první půlka filmu jsou super, pak se to začne ale trochu kazit a děj se stáčí k nudě... Konec je otevřený, tedy chybí nějaké to ultimátní finále. Ale i tak jsem první půlku filmu brečel smíchy, při scéně ze zimního střediska, kde hráli The Offspring mi málem praskla bránice.

Hodnocení CSFD: 39%
Moje hodnocení: 2. nejlepší film série
Profil na CSFD

_ _

The Last Sharknado: It's About Time (2018)

Všechno krásné musí jednou skončit, Sharknáda nevyjímaje. Děj navazuje na pátý díl, naši hrdinové bojují se žraloky napříč historií. Ano, cestování v čase tu ještě nebylo. Nápad super, zpracování už trochu slabší (čti: smál jsem se méně). Celkový dojem z filmu ale spraví naprosto nejvíc epické finále.

Hodnocení CSFD: 38%
Moje hodnocení: závěr, jaký si Sharknado zaslouží
Profil na CSFD

Seznam všech dílů na CSFD

Útok pětihlavého žraloka (2017)

6-headed.jpg

Ani n-hlavý žralok nezůstal pozadu - protože fráze "čím víc ..., tím víc Adidas" neplatí jen o žralocích, ale i o hlavách. Tady se mi líbilo, jak do sebe vše nakonec zapadlo a scénáristé nám objasnili, proč film o čtyřhlavém žraloku vlastně chybí. Pátá hlava totiž doroste až v průběhu filmu, samozřejmě na místě, které by vás v životě nenapadlo.

Hodnocení CSFD: 21%
Moje hodnocení: průměrná vyvražďovačka se zajímavým monstrem
Profil na CSFD

Útok šestihlavého žraloka (2018)

Zrovna ode mě to bude znít fakt divně, ale tady to relativně vysoké hodnocení už nějak nechápu. Je pravda, že monstrum bylo naprosto ultimátní, skutečný vrchol tvorby Asylum. Ale ten zbytek... Vážně - partu takhle nesympatických, protivných a hysterických lidí už jsem dlouho neviděl. Opravdu jsem se nemohl dočkat, až bude po nich.

Hodnocení CSFD: 30%
Moje hodnocení: monstrum za 100%, zbytek za 0
Profil na CSFD

Seznam všech dílů na CSFD (Tady mě trochu zaráží, že první dva díly nejsou označené jako TV film - ono to běželo v kině tohle?)

_ _

Toxic Shark (2017)

Po maratonu odpadních filmů, které jsem si naposledy dal, už jsem ani nedoufal v něco koukatelného. Ale tohle bylo naprosto boží! Dokonalé monstrum, které umí vyskočit z vody, sežrat slečnu na koni, zase se ve vzduchu otočit a doletět zpátky, patří mezi vrcholné kousky žánrové tvorby. Kromě toho i přes svou více než pětimetrovou délku umí lovit ve vodě po kolena, ale co je hlavní - plive zelený sliz. Pokud vás náhodou kousne a vy to přežijete, stane se z vás zombík. (Dobře, ne úplně zombík, ale tak berme to s rezervou.) Zápletka neřeší žádné proč, ani kde se žralok vzal - prostě tu je, má hlad a je to ukrutná podívaná.

Hodnocení CSFD: 24% (následně 26% po mých čtyřech hvězdičkách)
Moje hodnocení: tento film definuje dokonalé béčko
Profil na CSFD

_ _

Žraločí lidožrouti (Shark Week, 2012)

Dále tu mám připravený jeden film s nálepkou zajímavý. Zpracování musí brát člověk s rezervou, ale nápad, ten se povedl. Znáte Saw? Určitě jste o něm aspoň slyšeli. Máte rádi Saw? Já ano. A o to víc mě zaujalo dílo, kde vytvořili nízkorozpočtovou verzi Saw: Hra o přežití, ale se žraloky. Ano prosím, chci další díl!

Hodnocení CSFD: 16%
Moje hodnocení: mé srdce žádá pokračování
Profil na CSFD

Boj o pevninu (Planet of the Sharks, 2016)

planet-sharks.jpg

Po dlouhé době jsou žraloci zasazeni do jejich přirozeného prostředí - a věřte mi, tohle se tu neděje často. Děj ani činy jednotlivých postav bohužel nedávají žádný smysl, ale žraloci žerou lidi, takže je to vlastně v pořádku. Mimochodem... pamatujete si film Vodní svět s Kevinem Costnerem? Ten nekonečně dlouhý, nudný, dle popisku prý dobrodružný film? Tak tohle je kratší verze. Se žraloky.

"Vy chcete tu raketu nastartovat energií ze žraloka?"

Hodnocení CSFD: 16%
Moje hodnocení: raději 2x toto, než Vodní svět s Costnerem
Profil na CSFD

Žraločí impérium (Empire of the Sharks, 2017)

empire-sharks.jpg

Ono to má druhý díl! Takže musím potvrdit své předchozí hodnocení, že 2x Vodní svět se žraloky je pořád lepší, než ten s Costnerem. Chování hlavních hrdinů dává ještě menší smysl než předtím, zbytečně se dohadují a žraloků je méně... Ale nevadí, sexy blondýnka nechybí, a tak se dá dívat aspoň na ni, když tam zrovna nikoho nic nežere.

Hodnocení CSFD: 16%
Moje hodnocení: jedna hvězdička za absurditu, druhá za vrčící žraloky
Profil na CSFD

Jurassic Shark (2012)

Netuším, kdo tohle produkoval, ale SyFy / Asylum tu mají solidní konkurenci. Dějová linie je sice podle šablony (holky v plavkách vs. zlí vojáko-vědci vs. náhodná potvora), zpracování je ovšem v rámci možností dostatečné. Chvílemi se ve filmu nic neděje, ale tento nedostatek je naštěstí vykompenzován zajímavými útoky v-každém-záběru-jinak-velkého žraloka. Naštěstí to má jen hodinu.

A jak jeden komentující na CSFD trefně upozornil, film má i hlubší ekologickou myšlenku: Budete-li nadměrnou těžbou devastovat přírodu, sežere vás Megalodon. V kolika filmech už to bylo? Že by minimálně ve třech z tohoto seznamu?

Hodnocení CSFD: 9%
Moje hodnocení: těžko hledat slov
Profil na CSFD

Polární žraloci (2016)

Tak tohle nebylo vůbec zlé. Hlavní hrdinové sympatičtí, výjimečně to nebyla banda kreténů a hysterek, takže jim člověk dokonce i fandil. A právě to jsem ocenil nejvíc, protože krátce před tím jsem viděl právě šestihlavého žraloka... Něco tam řešili v Antarktidě nebo kde, útočili na ně žraloci, snažili se vymyslet nějaké schůdné řešení jak neumřít... Prostě klasický děj.

Hodnocení CSFD: 21%
Moje hodnocení: oddychová žraločí podívaná
Profil na CSFD

Sharkansas Women's Prison Massacre (2016)

sharkansas.jpg

Český překlad uvádět nebudu, prosím zkuste ho nehledat nebo vám vykrvácí oči. (I když tomu možná neujdete ani tak, když na vás sypu taková kvanta béčkového braku.)

Samotné to ale není tak hrozné. Tentokrát žraloci pronásledují partu uprchlých trestankyň. A pozor - umí plavat v hlíně. Bohužel slečna, co má největší přednosti, umře jako první... To se moc nepovedlo, ale jinak to byl relativně v pohodě film.

"Myslím, že nás chtějí unést. To je fuk, viděls ty kozy?!"

Hodnocení CSFD: 17%
Moje hodnocení: jeden z lepších žraločích filmů, co se neodehrává ve vodě
Profil na CSFD

Meg: Monstrum z hlubin (2018)

Film jsem si pustil v očekávání, že půjde o další Asylum klasiku. Najednou koukám... Jason Statham! Aha, to asi nebude ono. Nakonec to zase tak hrozné nebylo: děj poutavý, žralok pěkně zpracován, až jsem mu fandil a bylo mi ho líto. Hodnotím průměrem, jenže podobně jako mnohem horší kousky od Asylum... Protože když si odmyslím Stathama, budget a vezmu v potaz celkový dojem a zábavnost, je to zhruba na stejno. Dost mě zklamalo, že jak je člověk zvyklý na nezničitelné Megažraloky, tak tady ho chudáka zabili hrozně trapně.

Hodnocení CSFD: 55%
Moje hodnocení: raději žraločí béčko, než seriózní film
Profil na CSFD

Megalodon (2018)

Tak tohle už je ten správný Megalodon! Ale bohužel musím říct, že ani ten se moc nepovedl. Kdyby tam půl filmu nelovili miniponorku, kterou žralůček spolknul, mohlo to být zajímavější. Úplně chyběly náhodné scény, kdy se zvířátko vynoří, někoho posnídá a zase je v tahu. (Byla tam jediná.) Byla to vlastně horší verze filmu 2010: Moby Dick. Aspoň, že žraloka zabili důstojně.

Hodnocení CSFD: 16%
Moje hodnocení: Asylum umí i lepší
Profil na CSFD


Tímto jsem vyčerpal seznam filmů, které stály za zmínku. Tedy těch žraločích. Ale už se mi tu pomalu rozrůstá seznam dalších monster (krokodýlů a dinosaurů převážně) a nesmím vynechat ani hlavní pilíř všeho braku: filmy katastrofické. I těm jsem docela přišel na chuť, takže zase příště!