Brněnská commander liga je stále jedním z několika formátů, které aktivně hraji. V uplynulých dvou letech jsem si střihnul dohromady 4 sezóny se dvěma různými balíčky. Dvakrát jsem postoupil, jednou spadl.

A pokud vás zajímá, co je to proboha za formát, doporučuji navštívit oficiální web nebo se podívat na starší články.

Tasigur, the Golden Fang ~

Tasigur byla jasná volba, když jsem se po krátké pauze vrátil zpět do ligy. Změn oproti předchozí verzi balíčku jsem udělal opravdu hodně; všechny byly směrem k většímu počtu counterů a zabíjení na úkor příšer a podpůrných nesmyslů. 

Ale tak nějak to přestávalo stačit. Meta se hodně posunula, a dokonce i generál zakázaný na normálním duelu už ztratil svoji sílu. 

Za 4 měsíce s Tasigurem jsem chybu v konstrukci odhalil jedinou, a tou byl chybějící Upheaval. Před poslední sezónou jsem ho vyndal, chyba mě dostihla až u posledních dvou soupeřů a já jsem ji už neřešil. Pro přiště: když očekávám metu plnou midrange balíků, být tam musí. A také Drown in the Loch byl zoufale špatný. 

Poslední změny jsem si poznamenal a uložil, takže se na ně v rychlosti můžeme podívat. 

Out

-1 Geier Reach Sanitarium
-1 Cavern of Souls
-1 Snow-Covered Island
-1 Cephalid Coliseum

-1 Hullbreacher
-1 Vendilion Clique

-1 Upheaval
-1 Cryptic Command
-1 Tainted Pact (ban)
-1 Search for Azcanta
-1 Go for the Throat

-1 Eternal Witness
In

+1 Dust Bowl
+1 Otawara, Soaring City
+1 Shipwreck Marsh
+1 Dreamroot Cascade

+1 Dauthi Voidwalker
+1 Brazen Borrower

+1 Drown in the Loch
+1 Censor
+1 Spell Pierce
+1 Eliminate
+1 Bloodchief's Thirst

+1 Regrowth

Lootovací země je zbytečná, stejně tak Cephalid Coliseum. Lock s Narsetou / Hullbreacherem se mi v životě nepovedl, takže byl čas se s těmito kartami rozloučit. Cavernu bych zase vracel na víc kontrolní metu, ale v tuto chvíli ji nahradila barevná fixace. Z nových zemí typu Boseiju se mi do balíčku vešla jen Otawara, která je v kombinaci s Life from the Loam naprosto broken. 

Tím pádem šel pryč i samotný Hullbreacher a jako druhá potvora Klika, kterou nahradil mnohem lepší Brazen. Od Voidwalkera jsem dostal předešlou sezónu hroznou bídu, takže toho jsem přidat musel. Úplně poslední změna byla náhrada Witnessky za Regrowth, který se dá flashbacknout a jeho nižší mana cost přišel vhod častěji, než tělo do bloku. 

Právě poslední změna mi zkazila má krásná čísla (40 zemí + 40 spellů + 10 non-creature permanentů + 10 potvor), ale co už. 

Commander (1)
1 Tasigur, the Golden Fang

Lands (40)

1 Bayou
1 Tropical Island
1 Underground Sea
1 Overgrown Tomb
1 Breeding Pool
1 Watery Grave

1 Woodland Cemetery
1 Drowned Catacomb
1 Hinterland Harbor
1 Blooming Marsh
1 Darkslick Shores
1 Botanical Sanctum

1 Dreamroot Cascade
1 Shipwreck Marsh

1 Island
1 Swamp
1 Forest

1 Flooded Strand
1 Polluted Delta
1 Bloodstained Mire
1 Wooded Foothills
1 Windswept Heath
1 Marsh Flats
1 Verdant Catacombs
1 Scalding Tarn
1 Misty Rainforest
1 Prismatic Vista

1 Command Tower
1 Reflecting Pool
1 Zagoth Triome

1 River of Tears
1 Creeping Tar Pit
1 Sunken Ruins
1 Flooded Grove
1 Waterlogged Grove

1 Urborg, Tomb of Yawgmoth
1 Otawara, Soaring City
1 Wasteland
1 Dust Bowl
1 Field of the Dead
Spells (41)

Draw (8)

1 Brainstorm
1 Ponder
1 Preordain
1 Gitaxian Probe
1 Thought Scour
1 Mental Note
1 Forbidden Alchemy
1 Fact or Fiction

Discard (4)
1 Thoughtseize
1 Inquisition of Kozilek
1 Hymn to Tourach
1 Mind Twist

Removal (9)
1 Bloodchief's Thirst
1 Fatal Push
1 Eliminate
1 Dismember
1 Abrupt Decay
1 Maelstrom Pulse
1 Toxic Deluge
1 Damnation
1 Languish

Counters (16)
1 Mental Misstep
1 Spell Snare
1 Spell Pierce
1 Wash Away
1 Stubborn Denial
1 Censor
1 Mana Leak
1 Counterspell
1 Lose Focus
1 Miscalculation
1 Tale's End
1 Logic Knot
1 Drown in the Loch
1 Force of Will
1 Force of Negation
1 Mystic Confluence

Others (4)
1 Life from the Loam
1 Demonic Tutor
1 Cyclonic Rift
1 Regrowth
Enchantments (2)
1 Sylvan Library
1 Pernicious Deed

Artifacts (2)
1 Crucible of Worlds
1 Nihil Spellbomb

Planeswalkers (6)
1 Liliana of the Veil
1 Liliana, the Last Hope
1 Oko, Thief of Crowns
1 Ashiok, Dream Render
1 Narset, Parter of Veils
1 Jace, the Mind Sculptor

Creatures (8)
1 Deathrite Shaman
1 Snapcaster Mage
1 Baleful Strix
1 Jace, Vryn's Prodigy
1 Brazen Borrower
1 Dauthi Voidwalker
1 Uro, Titan of Nature's Wrath
1 Primeval Titan

Zápasy

V nejnižší skupině nebylo co řešit. 6+1 výhra (jeden dropnul) a 1 prohra proti nejzkušenějšímu hráči skupiny (navíc s OP commandery Tymna + Esior). Z poražených soupeřů mi dal nejvíc zabrat borosový Feather, the Redeemed, ale tam šlo spíš o mou neznalost mechanik, které na mě z oponentovy ruky mohou vyskočit. Ragavana jsem překvapivě porazil 3:0 (hrajeme na 3 vítězné). Ale tam jsem měl opravdu víc štěstí jak rozumu. (A všechny Misstepy a Fatal Pushe světa vždy na úvodní ruce). 

Následující sezónu jsem tedy postoupil do vyšší skupiny, ze které jsem odešel spíš otráven, než s příjemnými zážitky. Ze 7 protihráčů dva dropnuli a třetí mi nereagoval na zprávy. Takže jsem si odehrál 4 pěkné zápasy a konec. Opět jsem umřel na Tymnu a Esiora, navíc ještě na Titanii. Ale celkové skóre 6:2 mi zajistilo další postup. 

V nejvyšší skupině jsem si chtěl od Tasigura na chvíli odpočnout a vzal si jiný deck s vědomím, že když už dostanu klepec, tak aspoň u balíku, který je má srdcovka.

Znovu jsem oprášil Tymnu + Reyhana a vydal se testovat nový build proti těm nejzkušenějším hráčům. Nápad balíku špatný nebyl, akorát jsem udělal tu stejnou chybu v konstrukci, jako kdysi: příliš mnoho 3-dropů. Těch karet, co chce člověk hrát prioritně oproti Commanderovi, zase tolik není a ostatní pak zavazí na ruce. Uhrál jsem 1:5 a poslednímu soupeři se vzdal. Decklist samozřejmě nebude, aby ode mě náhodou někdo nekopíroval build, co stojí za houby.

Tak jsem spadl do prostřední skupiny a z šuflíku vytáhl opět Tasigura. Jenže tady už se deck začal zadrhávat. Mezitím proběhla aktualizace banlistu (mě se dotkl akorát zákaz Tainted Pactu) a hlavně změna pravidel pro Partnery a podobnou chamraď. Zatímco normální duel vám povolí zahrát pouze jednoho z partnerů za hru, my jsme tehdy byli znevýhodnění -1 kartou do úvodní ruky za každou věc v command zóně navíc. Tedy partnerské balíky začínají vždy jen se šesti kartami. Za mě určitě příjemnější restrikce. (Ale nyní už je to zase jinak.)

V prostřední skupině se nám sešla skupina stálých a zkušených hráčů, takže bylo jasné, že cesta do výšin nebude na růžích ustlaná. Výsledné skóre bylo 3+1 výhra (jeden dropnul) a 4 prohry. Zhruba jednu až dvě z nich jsem mohl zvrátit zařazením Upheavalu do decklistu (který by šel zase pryč při postupu do skupiny plné kontrolů). Ale mnohem lépe by to dopadlo, kdybych si nenechával tak riskantní ruky. No jako vždy.