Článek o nejzajímavějších baladách už jsem jednou psal, ale myslím, že je na čase přidat další typy na kvalitní skladby k poslechu. Spousta z nich v době, kdy jsem článek psal ještě ani neexistovala, některé jsem dokonce z nepochopitelného důvodu úplně přehlédl. 

A protože pěkných skladeb v pomalejším rytmu není nikdy dost, přidávám další tipy na kousky, které vás nenechají chladnými. Oproti prvnímu článku se je ale pokusím jistým způsobem seřadit.

1. Linkin Park - My December

Začneme trochu rockověji. Linkin Park byla jedna z těch kapel, která se snažila do komerční popové scény přinést alespoň trochu rockovější prvky a každý, kdo se okolo roku 2000 alespoň trochu zajímal o populární hudbu je musí znát. Skladba My December je jedna z mála pomalejších, možná snad jediná (Na to, abych si byl jistý je ale nemám dostatečně naposlouchané.) Pomalé klávesy, smutná melodie, výrazné beaty, co víc dodat. Své místo zde si zaslouží víc než dost.

_ _

2. BSP - Země Vzdálená

U rocku ještě chvíli zůstaneme, jen se přesuneme o pár let zpátky do rodné vlasti. V prvním článku mi zástupce české či slovenské hudební scény chyběl, tak bych to rád napravil druhou skladbou v dnešním TOP 10. Dlouho jsem zvažoval Aleše Brichtu a Dívkou s perlami ve vlasech, jenže to je další z těch balad, které mám neskutečně oposlouchané. Kamila Střihavku sice běžně neposlouchám, ale hlas má úžasný a bez Země vzdálené by to nebylo ono.

_ _

3. Liquido - Narcotic

Narcotic od kapely Liquido patří k jedné z mých nej. Do prvního výběru jsem ji nezařadil snad proto, že se na rychlý poslech natolik smutná nezdá. Ale existují okolnosti, kvůli kterým ji sem z čistě osobních důvodů uvést musím.

_ _

4. Crematory - Perils of the wind LIVE (verze z alba Remand)

Kapela Crematory není příliš známá širšímu publiku, i když v Německu, odkud pochází má celkem velkou fanouškovskou základnu. Stylově totiž hrají melodic death metal, kde pod heslem melodic se skrývají pouze kytarová sóla - nikoli zpěv, který by neznalý posluchač mohl nazvat "zvracením do mikrofonu"... I taková kapela ale dokáže nahrát procítěnou skladbu, což můžete zjistit v následujícím klipu. Za poskakující logo ve videu se omlouvám, ale to bylo jediné video s tou správnou LIVE verzí z alba Remand, která je prostě o fous lepší než ta albová.

A pro porovnání přidávám odkaz na jednu z jejich známějších skladeb, Tears of Time.

_ _

5. Queen - The Show Must Go On

Protože show musí pokračovat. Tato naprosto geniální skladba je mimo jiné známá i z muzikálu Moulin Rouge, ale originál je prostě originál. Bohužel pro nás pro všechny, show už dál nepokračovala, protože se jednalo o poslední vydaný singl před smrtí Freddieho.

_ _

6. Depeche Mode - Enjoy the Silence 2006

Po pětici rockových / metalových skladeb změním žánr do trochu víc elektronického. Remix Enjoy the Silence už jsem uváděl mezi videoklipy, které musíte vidět, ale zde ho musím zmínit ještě jednou. Skladba má výbornou atmosféru velice povedené předělávky a mě určitě klidným nenechává.

_ _

7. Beverly Craven - Promise Me

A dostáváme se do finále, ke kouskům, kvůli kterým jsem vlastně tento výběr tvořil. Promise Me od zpěvačky Beverly Craven je jeden z nich. Zajímavé spíš je, jak jsem k této baladě přišel. Úplně první verze, co jsem slyšel byl trance mix od Lazard, v němž mě vokály natolik zaujaly, že jsem začal pátrat po originálu. Pátrání bylo úspěšné a já se seznámil s Promise Me.

_ _

8. Lana Del Rey - Summertime Sadness

Tato sympatická slečna s ještě sympatičtějším hlasem mi zde také nesmí chybět. Víc netřeba dodávat, snad jen, že i název skladby se mi trefil do doby publikace článku.

_ _

9. Craig Armstrong - This Love

Soundtrack k filmu Velmi nebezpečné známosti je nadupaný jednou peckou vedle druhé. V minulém výběru jsem uvedl Colorblind od Counting Crowns, dnes jsem chvíli rozmýšlel nad This Love a Bitter Sweet Symphony od The Verve. Ale protože písničky, které nejsou vyloženě smutné tu už mám alespoň 3, zvolil jsem takto.

_ _

10. Emeli Sandé - Read All About It

Jak je "Read All About It" kvalitní a nepřekonatelná skladba bych tu mohl rozepsat v několika odstavcích, ale zjednoduším to na pouhé "pusťte si to". Přišel jsem k ní úplnou náhodou: díky jednomu z těch videí z talent show, které je super a ty ho musíš vidět a všichni ho sdílí... Tak jsem ho viděl a opravdu bylo super :o)

_ _

Britain's Got Talent 2013 - Attraction Black Light Theatre

_ _

Bonus: William Orbit - Ravel's Pavane Pour Une Infante Defunte (Ferry Corsten Remix)

Smutně laděné skladby nemusí být vždy pomalé. Jako důkaz přidávám jedenáctou skladbu v žánru trance, která sem rozhodně patří, i když do TOP 10 to nezvládla. Originál je víc jak 100 let starý, což jen dokazuje, že tehdy to prostě uměli. Já samozřejmě referuji na aktuální žánry, takže uvádím předělávku od Williama Orbita.

PS.: název znamená ve volném překladu "Tanec pro mrtvou princeznu", což samo volá po zařazení do tohoto článku.

_ _