Nedávno jsem psal článek o deseti metalových albech, které změnily můj život, kolega Jimmy psal pro změnu o deseti skladbách, které dokážou rozproudit krev. Tak jsem se rozhodl přispět dalším článkem do kategorie Hudba a vše okolo ní a podělit se s vámi o 10 videoklipů, které opravdu stojí za to. Bohužel doby, kdy jsem si každý den našel chvilku na sledování Vivy či MTV jsou nenávratně pryč, tak doufám, že jsem na "žádnej nářez" nezapomněl.

Co všechno by tedy měl splňovat "dobrej klip" ? Skladba musí zaujmout, to v prvé řadě. Musí mít děj. Nějaký příběh a originální nápad. Může i šokovat. Prostřih na vlastního interpreta je příjemné oživení, ale klip by neměl být je o autorově "machrování" Opravdu nemám rád hudební videa, kde banda vypatlaných individuí mává chaoticky rukama, snaží nám sdělit nějaké životní moudro a skutek utek. Stejně tak chabé klipy, založené na co nejvyšším rozpočtu, drahých autech a najatých striptérkách. To není pro mě. Někdy mě klip na první pohled zaujme, jindy ne. Je to o tom osobním pohledu, názoru, který se dá jen velice špatně popsat.

Ale dost řečí okolo, je načase představit první klip.

Fatboy Slim - Ya Mama (Push the tempo)

_ _

Přesně tento klip má jeden z těch dobrých nápadů, o kterých jsem se zmiňoval výše. Nasmějete se od začátku do konce %0

Visací Zámek - Známka Punku

_ _

Kvalitní hudební zpracování, vtipný text, ještě vtipnější klip. Další z řady těch, kde příběh převažuje nad klasickým videoklipovým zpracováním. U Známky Punku to ale bezpečně není na škodu.

Rammstein - Links 2,3,4

_ _

Němečtí hoši Rammstein jsou jedna z těch kapel, která prostě nemá žádnej špatnej klip. O to byl můj výběr těžší, nakonec jsem zvolil Links 2 3 4. Za shlédnutí stojí ale i Sonne či Keine Lust.

Prodigy - Smack my bitch up

_ _

Přitvrdíme ještě malinko víc, je načase se podívat na Smack my bitch up. Další z klipů nemající obdoby. Snad jen upozorním, že pokud se necítíte dostatečně zkaženi dnešní shnilou společností, raději se na klip nedívejte.

Cradle of Filth - From Cradle to Enslave

_ _

Nic pro slabé nátury, metalové video se vším všudy, necenzurovaná verze. Mohu akorát dodat, že bych nechtěl skončil jako někteří členové kapely v tomto klipu.

The Offspring - Pretty Fly (For a white guy)

_ _

Na chvíli upustíme od tvrdší muziky, je tu Pretty fly for a white guy. K tomuto klipu řeknu jediné, a to, že kdo ho neviděl má opravdovou díru ve vzdělání.

Depeche Mode - Enjoy the Silence 04

_ _

Co mě na Enjoy the Silence tolik zaujalo nevím, možná jeho mírně melancholický nádech, pěkné zpracování, možná skladba samotná, která se jako remix staré písně víc než povedla. Můžete srovnat s původním videoklipem :)

Chemical Brothers - Hey Boy, Hey Girl

_ _

A je načase trochu změnit žánr. Nemluvě o tom, že Hey Boy Hey Girl je legendou taneční hudby, i její klip patří mezi ty, kterým se jiné nemohou rovnat.

Safri Duo - Played Alive

_ _

I přesto, že Played Alive bych mohl označit za jednu ze skladeb svého mládí, klip jsem viděl až relativně nedávno. Určitě stojí za zařazení, přecejen koncert pod mikroskopem se jen tak nevidí :)

Los del Río - Macarena

_ _

Snad mi prominete, ale Macarenu jsem si odpustit nemohl. Ač klip vcelku o ničem, mám na něj i na skladbu samotnou mám spoustu vzpomínek. Čtvrtá třída základní školy, školní výlet, jedna z mých úplně prvních diskoték v životě. Určitě se nebudete divit, když řeknu, že ony specifické taneční kroky prezentované v klipu znají lidé ještě dnes.