Třetí díl seriálu Top tenů se přesune žánrově na úplně jinou půdu. Žádné pomalé melodie, zvukomalebné klávesy či ženské vokály s akustikou. Přišel čas na opravdové metalové nářezy. Připravil jsem si pro vás deset ukázek brutálních skladeb, jenž vám zaručeně zvednou adrenalin. 

Ač byl výběr místy opravdu náročný, myslím, že zvolené kousky jsou ty pravé, co ocení ucho každého metalisty.

Amon Amarth - Dead in Fire

Začneme něčím trochu klidnějším. Kapela Amon Amarth mi ve výběru rozhodně nesmí chybět - a jakou lepší skladbu zvolit, než Death in Fire. Přiznám se, že zase tolik je naposlouchané nemám, ale i tak si myslím, že mou volbu schválíte. Výborné bicí, skvělý kytarový doprovod, krásné sólo v mezičase... co více si přát.

_ _

Dimmu Borgir - Kings of the Carnival Creation

Dimmu Borgir byla jedna z kapel, kde mi dal výběr pořádně zabrat. Rozhodoval jsem se mezi Puritanií, Eradication Instinct Defined a skladbou Kings of the Carnival Creation, která nakonec zvítězila. A to díky pekelně nadupanému začátku, melodické prostřední části a výbornému závěru.

_ _

Moonspell - Tenebrarum Oratorium I

Aby to nebylo celé jen o black a death metalu, zařadil jsem i jeden kousek od portugalských Moonspell. Jestliže to má být nářez, pak jedině Tenebrarum Oratorium I. Opium je sice také úžasná skladba, ale je příliš klidná... A pokud se náhodou dostanete k verzi z roku 1994 z mini alba Under the Moonspell, určitě poslechněte. Drobné zvukové nedostatky jsou plně nahrazeny pravou syrovostí začínající gothic metalové kapely. Skladbu navíc ukončí pochmurné akustické sólo, které bohužel v předělávce nenajdeme.

_ _

Cradle of Filth - Twisted Nails of Faith

Tento výběr byl pro mě asi nejtěžší. Starší desky od Cradle of Filth (rozuměj Bitter Suites a dále) znám téměř nazpaměť a s klidným svědomím mohu říci, že ze tří nejsilnějších alb lze uvést kterýkoli neinstrumentální track. Tak jsem nejdříve vybral album, pak až skladbu. Zvítězil úžasný konec a atmosféra celkově, jak se od sóla začínajícího ve čtvrté minutě začíná rozjíždět a už se nezastaví: to je Twisted Nails of Faith.

_ _

Old Man's Child - My Kingdom Will Come

Od atmosférického black metalu na chvíli odbočím a uvedu jednu poněkud syrovější skladbu tohoto stylu. Old Man's Child není moc známá kapela, do obecného povědomí vešla hlavně díky split albu s tehdy velice úspěšnými Dimmu Borgir. Přesto mi tu ale jejich pecka My Kingdom Will Come nesmí chybět.

_ _

Therion - Cult of the Shadows

Kapela Therion má spoustu výborných songů, pokud mám ale vybrat něco trochu tvrdšího a zároveň melodického, výběr se poněkud rapidně zúží. Theli je kritiky právem nazýváno jedním z nejúspěšnějších alb, takže má volba byla jasná. Cult of the Shadows skladba, u které mi poprvé došlo, jak výborně může znít flétna v doprovodu elektrických kytar.

_ _

Kataklysm - Road to Devastation

A jsme zase zpět u death metalu. Co by to bylo za výběr, kdyby mi tu chyběli kanadští Kataklysm. Road to Devastation je od nich má nejoblíbenější skladba, takže se akorát pochlubím, že mi ji v lednu ve Zlíně zahráli :o) Lepším kouskem prostě koncert zavřít nešel.

_ _

Cannibal Corpse - A Skull full of Maggots Live Cannibalism, 2000

Těžko budu popisovat tuto skladbu. A Skull full of Maggots je výborná deathová vypalovačka, které ve své živé verzi mnohonásobně předčí albovou. Změna zpěváka kapele neuškodila, čehož jsou červi v lebce "živým" důkazem.

_ _

Children of Bodom - Silent Night, Bodom Night

Předposlední track jsem vybral od speed-black metalové kapely Children of Bodom. Hatebreeder je prostě úžasné album a skladba Silent Night, Bodom Night hovoří za vše.

_ _

Therion - Midgard

Proč tu mám Theriony dvakrát je zbytečné vysvětlovat; po kliknutí na play pochopíte. Jedná se o trochu jiný typ "nářezu", než byly předchozí, i tak má ale své místo zaslouženě. Troufnu říct, že by se mohla líbit i posluchačům, kteří metalu příliš neholdují.

_ _