Poslední formát, jehož historii jsem se z pohledu vlastních balíčků nevěnoval, byla Legacy. Když jsem se k MTG po dlouhé době vracel, tak právě Legacy byl formát, na který jsem se zaměřil jako první. Standard se mi ještě řešit nechtělo, žádný Modern neexistoval a Extended už byl nějakou dobu na cestě k záhubě. Hlavně jsem si chtěl zahrát všechny ty staré karty, co jsem znal. A protože ani s počáteční investicí jsem to přehánět nechtěl, rozhodl jsem se jít cestou jednobarevných balíčků. Jenom pro zajímavost: Legacy před pěti lety stála asi stejně, jako dnes Modern. Možná i míň, vezmu-li v potaz průměrnou Tier 1 trojbarvu.

1. The Gate 2012 -

Mono black byla u mě vždy srdcová záležitost. Černá nikdy neměla na růžích ustláno, takže bylo potřeba jisté nadšení pro to, aby člověk tento balík seriózně hrál. Po různých pokusech a shánění naprosto zbytečných karet jsem našel na netu decklist, který jsem si hned zamiloval. Midrange byl tehdy pro mě úplně nový archetyp, ale hned mi bylo jasné, jak to celé bude fungovat. Bohužel, už tehdy jsem věděl, že na Tier 1 balíčky budu krátký. Jediná karta, která se dala sidovat proti modré, byla Chains of Mephistopheles, jenže její dostupnost byla odjakživa dost špatná. A jak už to tak chodí, s postupem času byl deck čím dál tím horší. Zatímco ostatním vycházely super nové karty, mně vyšla vlastně jen Liliana a Infest v sidu se zlepšil na Drown in Sorrow, následně na Toxic Deluge. Ale i tak jsem si s deckem užil spoustu dobrých her.

17 Swamp
1 Urborg, Tomb of Yawgmoth
3 Wasteland
1 Mishra's Factory

4 Dark Confidant
4 Gatekeeper of Malakir
4 Vampire Nighthawk
4 Abyssal Persecutor

2 Duress
2 Inquisition of Kozilek
3 Cabal Therapy
4 Hymn to Tourach
3 Innocent Blood
2 Go for the Throat
1 Smother
2 Bitterblossom
3 Umezawa's Jitte

Sideboard
2 Perish
2 Infest
2 Null Rod
3 Vampire Hexmage
3 Extirpate
2 Dystopia
1 Mishra's Factory

Když se na chvíli zamyslím nad sideboardem a balíkům, se kterými jsem zápasil, konstrukce byla následující: Perish na Elfy a UGx tempo balíčky. Pěkná odpověď na Progenituse. Infest opět na Elfy a případně Affinitu. Null Rod také na Affinitu a MUD Stompy, což byly opravdu hodně špatné matchupy. Hexmág pak sloužil jako removal na Jace, případně takové to "cokoli" za Dark Confidanta proti Fritce. Na Fritku jsem měl připravený i Zuran Orb, který pak šel pryč za Extirpačku, jelikož fritku už moc dalších lidí nehrálo a grave hate byl důležitější. Na závěr pak dva kousky Dystopie proti bílé Leylině a jednu Mishrovku, co se měnila za Wasteland proti jednobarvám, které nehrály žádné země ke zbourání.

Ale marně vzpomínám na nějaké dobré matchupy... Ty Elfy se čtyřma slotama v sidu jsem opravdu porážel, Death and Taxes byl také dobrý matchup (nebyla Thalia), možná ještě BW Midrange (podle starého legendary rule Jitta zabíjela Jittu) plus Goblini byli porazitelní. Ale tohle všechno bylo maximálně 20% fieldu.

2. Burn 2012 ~

Druhý deck, který jsem začal stavět paralelně s černou, nemohlo být nic jiného, než Fritka. Mono White jsem v oblibě ještě neměl, Merfolky už vůbec ne a Elfy se mi také moc stavět nechtělo. Fritka byla nenáročná a velice efektivní. Hry byly vždy buď anebo, tudíž jsem měl mnohem vyšší potenciál něco vyhrát než s černou. Deathrite Shaman byl teprve v myslích designérů, tudíž největší nepřítel, kterým byla Batterskull, se dal efektivně řešit Vortexem. Leylina byla nepříjemná, ale Flame Rift spolu s Price of Progress (která je mimochodem nechutně silná dodnes), měly občas šanci ji udolat. No pak ještě protekční kruh, ale to už byl opravdu game loss.

8 Mountain
4 Wooded Foothills
4 Bloodstained Mire
4 Arid Mesa

4 Goblin Guide
4 Vexing Devil
3 Grim Lavamancer
3 Keldon Marauders

4 Lightning Bolt
4 Chain Lightning
4 Lava Spike
4 Rift Bolt
4 Fireblast
3 Price of Progress
3 Sulfuric Vortex

Sideboard
3 Smash to Smithereens
3 Leyline of Sanctity
3 Red Elemental Blast
3 Volcanic Fallout
2 Pithing Needle
1 Price of Progress

Sideboard byl opět meta call. Smash na meče a Batterskull, bez toho hrát nešlo. Leylina na discard-heavy balíky a mirror, červený Blast byl dobrý vždycky. Fallout pak na Elfy a podobné potvorové šílenosti a jehla primárně na protekční kruh. Čtvrtá Price of Progress nebyla v základu z toho důvodu, že jsem velice často potkával soupeře, proti kterým byla úplně mrtvá. Takže podobný důvod jako ta jedna Mishrovka v předchozím sidu.

3. Burn 2014 -

Od Legačky jsem si dal pár let pauzu, abych se k ní ještě jednou na chvíli vrátil v nové herně. Černého Rytíře jsem navštěvovat přestal, jelikož turnaje začínající o půl 5 jsem dost dobře nestíhal a Rishada tomuto formátu příliš nakloněná nebyla. To se na chvíli změnilo na podzim roku 2014, kdy jsem oprášil svoji Fritku a vyrazil si s ní znovu do boje. No... Výsledky byly tragické. Opět se ukázalo, že všem ostatním balíkům toho vyšlo mnohem víc, než červené. Ano, dostal jsem Eidolona, následně i Monastery Swiftspeara, jenže to tak nějak nestačilo. Zahrál jsem si pěkně, ale kladný výsledek se nedostavil.

10 Mountain
3 Wooded Foothills
3 Bloodstained Mire
4 Scalding Tarn

4 Goblin Guide
4 Eidolon of the Great Revel
2 Grim Lavamancer

4 Lightning Bolt
4 Chain Lightning
4 Lava Spike
4 Rift Bolt
4 Fireblast
4 Price of Progress
3 Sulfuric Vortex
3 Searing Blaze

Sideboard
3 Leyline of Sanctity
2 Pithing Needle
2 Relic of Progenitus
2 Ashen Rider
2 Smash to Smithereens
2 Pyroblast
2 Volcanic Fallout

Ten Ashen Rider v sideboardu samozřejmě není chyba, ale hate na Show and Tell. Ne, že by se mi to někdy povedlo, ale když člověk zná dopředu všechny balíky, které může potkat, je vhodné mít konkrétní odpovědi.

 

A tímto bych okénko do minulosti uzavřel. Aktuálně mám postavený nový balík, ale zatím spíš čekám, než si ho budu moct trochu zahrát. Legačka prostě není FNM formát. Možná se vše změní v létě s příchodem nového eternal formátu, ale to je nyní spíš ve hvězdách.