I když můj blog zatím není úplně hotový, rozhodl jsem se napsat svůj první článek na téma "Tvorba stránek". Hodně teď přispívám na fórum webzdarma. Na wz již nějakou dobu nefunguje správce souborů, takže přístup na stránky je možný pouze přes FTP (file transfer protocol). 

No a jelikož opravdu spousta lidí neví jak se vlastně připojit přes FTP, rozhodl jsem se poskytnout jednoduchý obrázkový návod. Je to na popud těch stovek příspěvků a desítek témat na to stejné… Někdo je holt línej si přečíst starší témata a prostě musí založit nové, i když mnozí před ním již podobný problém vyřešili.

Já od začátku používám na aktualizace svých stránek jedině Total Commander a přístup přes FTP. V tomto článku se pokusím méně zkušeným uživatelům vysvětlit jak vlastně na to. Dopředu se omlouvám těm, pro které to bude až moc polopatě, ale tento stručný návod je určen laikům.

Tak jdem na to. Pustíme Total Commander, v menu klikneme na položku Net a FTP New connection. Klávesová zkratka Ctrl+N. (pro zvětšení klikni na obrázek)

krok1-min.gif

Vyskočí nám takovéto malé okno. Řádek vyplníme: ftp://mojestranky.wz.cz . Webzdarma má samozřejmě mnoho dalších domén, takže to samé platí i pro .xf.cz, .borec.cz a další. Je důležité NEZAŠKRTÁVAT anonymous a proxy server. Leda pokud máte zaplý Windowsovský firewall. V takovém případě ho ale doporučuji spíš vypnout, protože vám v systému nadělá jedině nepořádek.

krok2.gif

Potvrdíme, a Total Commander nás požádá o vyplnění uživatelského jména. To je stejné, jako adresa Vašich stránek bez http a www. Tzn. napíšu mojestránky.wz.cz. (V pozadí asi vidíte přistup na mou adresu djchemo.wz.cz, ale to sem se připojil jen proto, abych to mohl všechno nafotit.

krok3.gif

Dále nás to požádá už jen o heslo. Do následujícího okna vyplníte Vaše ultrahypertajné heslo :)

krok5.gif

A jsme tam. V Total Commanderu nám přibyde jakoby “nový disk” nula (0). To je domovský adresář Vašich stránek. V průběhu může připojení kdykoli selhat, například kvůli přetížení, či čemukoli jinému. V takovém případě opakujte postup. No, takže už jsme se připojili, a teď se ještě musíme odpojit :)

To učiníme velice jednoduše tlačítkem disconnect.

Total se nás zeptá, zda-li chceme sekci uložit. A protože si chceme přístup v budoucnu ulehčit, uložíme.

saved_krok2.gif

Ve formuláři vyplníme název sekce (je to fuk, ale je lepší si tam napsat adresu Vašich stránek). Je zde také možnost uložit heslo, ale to příliš nedoporučuji, protože pak by se mohl kdokoli, kdo použije Váš Total Commander připojit na Váš účet. Pokud pracujete například ve škole, tak raději neukládejte vůbec nic. Ostatní přece nemusí vědět, že si ze školy aktualizujete stránky.

Tak to by bylo asi vše a já doufám, že jsem Vám aspoň trochu pomohl.