Jeden z důvodů tohoto krátkého návodu je ten, že na něj potřebuji referovat z dalšího článku, který mám rozepsaný. Také jsem si říkal, že by bylo dobré ty své sáhodlouhé vyprávění občas proložit stručným článkem, který popíše jednu konkrétní problematiku v pár odstavcích. Aby návštěvník mého webu nemusel půl dne scrollovat, než najde uprostřed textu jednu konkrétní věc, kterou hledá... Dnes si ukážeme jednoduchý způsob, jak se dostat do nastavení vlastního modemu.

Každý modem či router má vlastní konfiguraci, ke které lze přistoupit přímo z webového prohlížeče. Není potřeba instalovat žádné ovladače, byť v originálním balení nějaké to CD vždy bývá. Jedná se o unikání IP adresu, která po zadání nabídne přihlašovací dialog, kterým se dostanete do nastavení přístroje.

Nejdřív ale musím zdůraznit, že je potřeba být připojený přes kabel. U připojení přes Wi-Fi toto fungovat nebude. 

IP Adresa modemu / routeru

Nejdříve tedy zjistíme IP adresu zařízení. Pokud není uvedena někde v manuálu, stačí otevřít příkazovou řádku a zadat příkaz "ipconfig". V systému Windows se k příkazové řádce dostaneme následovně:

Nabídka Start > Spustit > zadáme "cmd"

Nebo jednoduše klávesovou zkratkou: Tlačítko Windows + R.

Po zadání příkazu "ipconfig" vyskočí tabulka podobná následující, kde nás bude zajímat Default Gateway. Toto číslo zadáme do adresního řádku prohlížeče. (Nikoli prosím do Seznamu) :-) Dle následujícího příkladu je tedy adresa mého routeru http://10.0.0.138/.

cmd-ipconfig.jpg

Přihlašovací jméno a Heslo

Jméno a heslo bývají z výroby nastavené na nějakou výchozí hodnotu, nejčastěji admin:admin nebo admin:1234. Na této stránce si můžete najít výrobce a konkrétní model spolu s přihlašovacími údaji:

www.routerpasswords.com

Jméno: admin
Heslo: admin nebo 1234

A je hotovo. Nyní si můžete například změnit nastavení Wi-Fi nebo cokoli jiného, co rozhraní umožňuje.