Když si na Googlu vyhledáte nejlepší dinosauří filmy, vyskočí na vás všechny ty Jurské parky, Doby ledové a podobně věci. To ale nechci. Když si vyhledáte nejlepší dinosauří béčka, dostanete šílenosti ze 70. a 80. let, ale ani ty nejsou žádané. Já raději filmy novější, byť s CGI na úrovni právě těch osmdesátek... A protože dinosauři jsou hned po žralocích má nejmilejší monstra, připravil jsem si výběr vlastní. 

Čím vyšší umístění v mém seznamu, tím "lepší", tu rozhodně neplatí. Každý další film bude šílenější, absurdnější a zvráceněji zábavnější. Dnes zase doporučím přesně takové kousky, jaké byste ode mě čekali. Některé zopakuji, ale pár doposud nezmíněných tu také nejdete. 

8. Lovci dinosaurů

První film na seznamu je takové to "lepší" béčko, protože se nejedná o čistokrevný Asylum. Tak trochu tam totiž hraje Ben Kingsley. Scénář je malinko serióznější, ale pořád je to béčko. V něm sledujeme novou zábavu adrenalinu chtivých zbohatlíků, kteří cestují do minulosti, aby se podívali mezi dinosaury. Jenže jak u to u efektu motýlích křídel bývá, něco se někde pokazí. 

Hodnocení CSFD: 31%
Moje hodnocení: zábavně napínavá kravina
Profil na CSFD

7. Věk dinosaurů

Představení nové senzace pro místní papaláše dopadne katastrofou. Neprůstřelní dinosauři utečou ze svých klecí a začnou terorizovat město. Na pozadí sledujeme příběh odloučení otce s dcerou, kteří k sobě hledají cestu mezi hromadou sežraných kamarádů. 

Hodnocení CSFD: 21%
Moje hodnocení: v žánru béčkové dinosauří akce jedním z těch lepších
Profil na CSFD

6. Jurský masakr (The Dinosaur Project)

A tady už opět dostáváme do skutečných modrých čísel! A to docela oprávněně. Film má vcelku poutavý i napínavý děj, dočkáme se i nějakého zvratu. Nízký rozpočet a špatné CGI je poznat i přes formu pseudo-dokumentu, ale na odpadní film naprosto dostačující. Téma je sice už stokrát ohraná cesta do džungle za tvory z bájí, ale tentokrát mi byl výsledek sympatický. 

Hodnocení CSFD: 37%
Moje hodnocení: překvapivě zajímavý pseudo-dokument
Profil na CSFD

5. Země plná příšer

Bandu modelek s kvérama omylem teleportují 600 km pod povrch Země. Pár z nich okamžitě sežere T-Rex. Následuje dlouhý útěk přes podzemní říši prokládaný snahou tyto vojandy zachránit. Monster tu příliš není, ale díky celkovému počtu asi deseti herců a přesvícené expozici mohli tvůrci ušetřit trochu rozpočtu. Ten nejspíš padl na tupé dialogy a sekundární dějovou linii (záchrana), která ve výsledku tolik baví, že člověk nemá potřebu film hned vypnout. Na závěr potkáme i žížaly v sopce, ale nakonec vše dobře dopadne a divák nepřijde ani o závěrečnou romantiku. 

Hodnocení CSFD: 16%
Moje hodnocení: modelky bojující s dinosaury jsou vždycky fajn
Profil na CSFD

_ _

4. Tyranosaurus: Zhouba Aztéků (Aztec Rex)

Tohle bylo tak neskutečně hloupé, špatně natočené a tragicky zahrané, až jsem se královsky bavil. Náčelník Matlal je za první hvězdičku, Ian Ziering v záporné roli za druhou a celkový pozitivní dojem za třetí. Ale vážně - ty dialogy byly opravdu hrozné. Ale právě díky nim jsem se pořád smál, takže Aztec Rex svůj účel splnil.

Hodnocení CSFD: 12%
Moje hodnocení: i když to budete chtít vypnout, dejte tomu šanci
Profil na CSFD

_ _

3. Invaze Terordaktylů

A dostáváme se do top trojky. "Invaze" je další z těch magických slov, které značí "kvalitní" podívanou. Chvílemi film obsahoval zbytečně moc trapných dialogů a málo terordaktylů... Ale je to vtipné, akce dostatek a finále s megaterordaktylem je naprosto boží. Dabing se velice povedl, hlavně tedy proto, že hlavní postavu mluví hlas Richarda Hammonda z Top Gearu (Filip Švarc)... A jenom představa Hammonda bojujícího s terordaktyly je natolik naplňující, že film nelze ohodnotit špatně.

Hodnocení CSFD: 29%
Moje hodnocení: vtipná akce se spoustou terordaktylů
Profil na CSFD

2. The VelociPastor

vfx.jpg

Předposlední film je další z těch, kde plakát (na úvodním banneru) je nejdražší položka rozpočtu. To je jasné po prvních pár minutách, kdy koukáme na prázdnou ulici s nápisem "VFX: Car on fire". Že by? No jo, fakt že jo! Tady je opravdu poznat, že režisér natočil film sám sobě pro radost. Nehledě na to, co si pomyslí ostatní a s tím, že se třeba někomu do vkusu trefí. A rozhodně trefil! Film si na nic nehraje, je to neskutečná jízda od začátku do konce. Těšit se můžeme na kněze, co se mění v dinosaura a bojuje proti zločinu. A ninjům. Ve vedlejší dějové linii prožívá love story s prostitutkou... Nebudu jediný, kdo tohle megadílo přirovnal ke kultovnímu snímku Kung Fury. Když si člověk říká, že po Sharkensteinovi ho už nemůže nic překvapit, přijde VelociPastor. 

Hodnocení CSFD: 49%
Moje hodnocení: ujetá šílenost, ale za pět hvězdiček
Profil na CSFD

_ _

1. Kovbojové a dinosauři

cowboys-dinosaurs.jpg

Na první místo jsem se rozhodl dát nejvíc béčkový film, jak vůbec film béčkový být může. VelociPastor byl sice objektivně lepší zábava, ale nemá takový ten typický monster scénář. Naproti tomu Kovbojové versus dinosauři mají vše, co do monster béčka patří a po čem odpadu chtivý divák touží. Naprosto tupé dialogy hned od první minuty. Chytání raptorů do lasa, lov T-Rexe na koni a spoustu vystřílených zásobníků.

A protože jsme v Americe, kde všechno vybuchuje, vybuchují tu i dinosauři. Zdánlivě bezvýchodnou situaci nakonec zachrání militantní vlastenec, který má doma všechny zbraně včetně RPG, což je asi na americkém venkově běžné.

Hodnocení CDFD: 22%
Moje hodnocení: mega epická dokonalost
Profil na CSFD

_ _