Chytré funkce
Co jsem dnes udělal pro svůj web #7
Než udělám pro svůj web opravdu zásadní věc, bylo by dobré si připomenout změny za posledních několik měsíců. Ano, "dnes" je opět myšleno jako blízká minulost. A tou zásadní věcí nebude nic jiného, než velký redesign, ale právě grafika je věc, kterou bych rád pokryl zase až v dalším článku.
Co jsem dnes udělal pro svůj web #6
Když jsem dopisoval předchozí článek, měl už jsem podklady pomalu na jeden další. Ale první dávka úprav byla už online, a proto píšu článek další, tentokrát mnohem obsáhlejší. A "dnes" i s nějakou přidanou hodnotou - v podobě kódu, samozřejmě. Nejvíc práce bylo programování a systémové úpravy, které těžko můžete vidět. Ale díky nim vznikly nové podklady, o které se mohu podělit. Opět jsem šáhl trochu do designu, ale budu mluvit také o aktualizacích obsahu.
Správa redirectů s využitím databáze
Je tomu už příliš dlouho, co jsem naposledy psal nějaký článek z oboru, a tak je nejvyšší čas tento nedostatek napravit. Je tomu už podobně dlouho, co jsem naposledy něco skutečně programoval, a tak doufám, že můj kód nebude ostuda. Ale chtěl bych své články na téma zábava zase občas proložit něčím víc technickým. Většina mých článků je směrovaná na vývojáře začínající, dnes to bude ale spíš na ty středně pokročilé. Podíváme se na správu redirectů.
PHP Třída na detekci zařízení
V sérii předchozích článků na téma YouTube videa jsem několikrát referoval na správnou detekci zařízení. Nic totiž nelze cílit se stoprocentní přesností jenom pomocí @media query, proto je dobré nasadit na responzivní weby i silnější kalibr. Tím samozřejmě myslím PHP knihovnu, která správně určí vstupní zařízení, na kterém se momentálně uživatel nachází. A jedno takové řešení vám dnes představím.
Návštěvní kniha v PHP s reakcí na příspěvky
Také v novém roce bych rád pokračoval s články v oboru. Mám tu ještě nějaké resty u starších textů, které potřebují revizi. Návštěvní kniha v PHP a MySQL s reakcí na příspěvky byla velmi navštěvovaným článkem, a tak je více než vhodné ji malinko předělat. Začaly se mi tu množit dotazy, proč to nyní nefunguje...
JavaScriptové ekvivalenty PHP funkcí
Při studiu a práci s JavaScriptem jsem mnohokrát narazil na situace, kdy mi standardní JavaScriptové funkce nestačily. Řešení v PHP by bylo triviální, ovšem v JavaScriptu dané funkce prostě chyběly. Trochu jsem hledal a narazil na zajímavý projekt phpjs.org, kde jsem objevil rozsáhlou knihovnu PHP funkcí přepsaných do JS. Samozřejmě mi nedalo se o ně nepodělit.
JavaScript: práce s GETem jako v PHP
Tak, jako v PHP pracujeme s parametry oddělenými otazníkem a následně ampersandem (&), můžeme v JavaScriptu pracovat s kotvami. Nejčastější využití takzvané kotvy spočívá v odkazu na nadpis či odstavec dále v textu nebo přímý odkaz na aktivní záložku.
PHP: Chytré funkce - získání url
Potřeba stále psát a drobný nedostatek nápadů mě přivedl k myšlence otevření nového miniseriálu. Půjde vždy o takové chytré funkce, kterými si sám usnadňuji programování, které mi ušetří pár řádků kódu. V prvním dílu začnu něčím jednodušším, a to univerzálním zjištěním aktuální url adresy. Není to totiž tak triviální, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Veselé Vánoce a spoustu funkčních skriptů pod stromeček
Všem svým čtenářům častým i příležitostným, i náhodným poutníkům kteří zabloudili na můj blog přeji veselé Vánoce a šťastný nový rok 2008. Stejně tak mým blízkým i lidem neznámým, všem přeji pohodové svátky a vstup do nového roku tou správnou nohou.