JavaScript
Až do října hotovo
Následující článek pojednává, o čem budou pojednávat články budoucí. Protože takové pojednání se jednou za čas hodí. A když ten čas přijde, vy víte. Víte, o čem bude článek příští, protože o tom už byl článek minulý.
CSS transition a vytvoření jednoduchého JS carouselu
V minulém článku jsem sliboval, že bude další, ve kterém najdete návod na jednoduchý carousel vytvořený za pomoci JavaScriptu a CSS transition. Tak tady je. Pokud si na stránce zascrollujete trochu níž a vyhledáte v pravém sloupci "Mikroblog" a "Nejnovější články", tak přesně to bude výsledek.
CSS transition: animace přes změnu třídy - základy
CSS vlastnost transition je taková kouzelná formule, kterou můžeme využít nesčetnými způsoby. Zjednodušeně řečeno je to animace. Provede to, co bychom za jiných okolností poslali do jQuery metodě animate. Použití je velice jednoduché, vše si lze pohodlně testovat ve Firebugu.
Když klient reportuje už opravené chyby
Provádění stylových, grafických či JavaScriptových úprav na webové prezentaci a jejich následné posílání na validaci klientovi by vydalo na samostatný blog, já vám ale dnes ukážu jednoduchý tip, jak těmto situacím co nejvíce předejít. Znáte to: upravíte styl, napíšete, že je hotovo a klient vám obratem odpoví, že není.
JavaScript: Vertikální zarovnání na střed prohlížeče
Spousta webů využívá zobrazení informací v malých pop up oknech. V takovém případě vždy chceme vypsat uživateli zprávu na jasném a viditelném místě. Zarovnání absolutně napozicovaného divu na střed obrazovky může znít jako poměrně jednoduchý úkol, ovšem pokud chceme docílit univerzálního řešení, situace se může trochu zkomplikovat. V dnešním článku bych rád ukázal jednoduchý návod jak na to.
Osm pravidel pro vkládání JavaScriptu do šablony
V dnešním článku se budu věnovat JavaScriptu úplně od začátku. Spousta začínajících vývojářů často chybuje v poměrně základních věcech, a tak bych rád uvedl některé z nich na pravou míru. Dodržování těchto pravidel vám pomůže dosáhnout čistého kódu, správné implementace složitých funkcí a naučí vás udržovat si pořádek v šablonách. Kromě tipů na nasazování vlastních či cizích knihoven uvedu i některé rady, jak předejít nepochopitelnému chování, na jehož řešení už bývá většinou pozdě, pokud nastane.
JavaScriptové ekvivalenty PHP funkcí
Při studiu a práci s JavaScriptem jsem mnohokrát narazil na situace, kdy mi standardní JavaScriptové funkce nestačily. Řešení v PHP by bylo triviální, ovšem v JavaScriptu dané funkce prostě chyběly. Trochu jsem hledal a narazil na zajímavý projekt phpjs.org, kde jsem objevil rozsáhlou knihovnu PHP funkcí přepsaných do JS. Samozřejmě mi nedalo se o ně nepodělit.
JavaScript: práce s GETem jako v PHP
Tak, jako v PHP pracujeme s parametry oddělenými otazníkem a následně ampersandem (&), můžeme v JavaScriptu pracovat s kotvami. Nejčastější využití takzvané kotvy spočívá v odkazu na nadpis či odstavec dále v textu nebo přímý odkaz na aktivní záložku.