Facebook

Desátý rok blogování bez reklam

_

Letos otevírám desátý rok blogování a musím sám sebe pochválit: zvládl jsem to bez reklam. Když jsem začínal a psal si s lidmi podobného zaměření, téměř všichni neustále řešili, jak efektivně využít Google AdsenseAdwords pro generování alespoň minimálního zisku z vlastních stránek. Já velice rychle pochopil, že návratnost z reklamy je minimální a jejich násilné cpaní na každou stránku nadělá víc škody, než užitku. A tak jsem sám sobě slíbil, že svým čtenářům budu vždy nabízet ničím nerušený zážitek. Píšu přece pro radost. A koníčky nejsou od toho, aby na nich člověk vydělával. Od toho chodím do práce. Svému slibu jsem dodržel a na mém webu nikdy žádná reklama nebyla. Tedy nepočítám banner od webzdarma.cz, který byl povinný, když jsem ještě využíval služeb hostingu zdarma.

Celý článek

Pohled do historie k devátému výročí

_

Den před koncem roku, 30. prosince 2015 tomu bude už 9 let, co si vedu svůj internetový deníček. I když jsem byl do nedávna přesvědčen, že kategorie "O mně" a "O blogu" nechám nejspíš zapadnout prachem, rozhodl jsem se napsat ještě jeden článek, který se tematicky hodí do obou. Deváté narozeniny – to už fakt tolik? I přes to, že povaha dnešní doby bohužel klasickému psaní vůbec nepřeje, přes všechny ty Facebooky a YouTube kanály válcující klasické psaní, jsem stále tu. A jsem vděčný za každého čtenáře. Pojďme si na chvíli sednout a zavzpomínat na všechny ty změny, kterými můj blog prošel. A že jich nebylo málo: 2 domény, 3 redakční systémy5 různých designů. Což je nadprůměrné číslo (vezmu-li v potaz standardní životnost jedné grafiky zhruba 8 let). Ale dost omáčky okolo a jdeme na to.

Celý článek

Ze zákulisí Facebooku: 30 tisíc serverů, miliardy fotek každý měsíc

Nedávno jsem narazil na poměrně zajímavý článek o největší světové sociální síti Facebook. Vývojáři zveřejnili pár čísel, která pouze dokazují monstróznost celé aplikace.

  • 570 miliard zobrazení stránek každý měsíc.
  • V loňském roce běžel Facebook na 30 000 serverech.
  • Každý měsíc uživatelé nahrají více jak 3 miliardy fotek.
  • Uživatelé každý měsíc nasdílí zhruba 25 miliard položek.

Krásná čísla, že ano? Běží Facebook stále pouze na PHP+MySQL+Apache, nebo je na pozadí něco silnějšího? Samozřejmě je to tak. Více informací nám poskytne originál článku zveřejněný na portálu pingdom.com.

Celý článek

Už se nemohu stát fanouškem... Proč asi?

Není to dlouho, co z Facebooku zmizelo tlačítko "Become a fan". Důvody ale chápu - nikdo jistě nechce, aby se mu z uživatelů stávaly větráky... Bylo to dílo temné strany sociálních sítí :o)

fan.jpg

Celý článek

Elden stiger upp mot skyn, Dräpta krigare i dyn, Se Muspels flammor sprider sig, I allt som en gång var