Článek o internetových rádiích a elektronické hudbě již plánuji napsat dlouho. Když jsem psal o taneční hudbě naposledy, věnoval jsem se konkrétnímu rádiu. O tom samozřejmě zmínka ještě padne, ovšem nyní bych rád upřednostnil další ze svých objevů. Po hledání, procházení seznamů rádií, následnému poslechu a vyfiltrování méně zábavných stanic jsem zúžil počet na 5. Jedná se tedy pouze o taneční hudbutrance, takže pokud tyto žánry nepatří mezi vaše oblíbené, asi vám tímto článkem moc nepřinesu. Pokud ale máte chuť poznat něco nového, mohu vám nabídnou dávku komerční i exotické hudby včetně ukázek toho nejlepšího.

Dance Radio

O Dance Radiu jsem vám již jednou říkal, musím se teď ale přiznat, že jeho poslech jsem už před nějakou dobou omezil. I přes to ho mohu doporučit všem, kteří našli alespoň částečné zalíbení v moderní taneční hudbě. Hitovky, ale žádný pop. Navíc rubrika s devadesátkami a sety světových trance DJů dělají z Dance Radia stanici, kterou si posluchač snadno oblíbí. Na ochutnání tu mám jeden starší kousek, ale jak jsem se již zmiňoval, s poslechem jsem zavítal opět o dům dál.

_ _

Radio 4u

U taneční hudby ještě chvíli zůstaneme, zabrousíme ale trochu dál do minulosti, do zlatých let Eurodancu. V playlistu Radia 4u byste těžko hledali skladbu novějšího vydání než je rok 2000, stejně tak nezaslechnete hity let osmdesátých. Ano, jedná se o pravé devadesátky. DJ Bobo, Captain Jack, Fun Factory, Twenty 4 Seven a jiné vypalovačky od těchto hit makerů minulého desetiletí. Perfektní relaxační hudba určena pro široké obecenstvo - koneckonců tento styl těžko někoho urazí. Jako ukázku jsem si připravil jednu ze svých oblíbených - sestava St. Etienne, rok 1996 a krásná skladba He's on the phone.

_ _

Trance.fm

Teď už se můžu klidným svědomím přesunout dál, na německou stanici Trance.fm. Samotné rádio vysílá na dvou stanicích, a to Trance Channel a DJ Channel. Styl je na obou stejný: převážně melodický Uplifting či klasický trance. Rozdíl je ten, že na Trance kanálu se skladby střídají "normálně", po deseti až patnácti minutách, kdežto DJ kanál vysílá hodinové až dvouhodinové sety. Nepřetržitě, celý den, bez reklam. To byl také jeden z důvodů, proč jsem na výše uvedená česká rádia po čase zanevřel. Přecijen rádio poslouchám kvůli hudbě, nikoli kvůli reklamám či vstupům moderátora.

Trance.fm je výborná oddechová hudba plná melodií, vokálů a kláves doprovázených basy. Žádné přehnané beaty, prostě čistokrevný trance. Následující ukázka myslím dostatečně vystihne jeho podstatu.

_ _

TranceRadio.ch

Je na čase trochu přitvrdit, za dalších rádiem se přesuneme do Švýcarska. Švýcaři se vždy museli něčím lišit, a tato stanice to jen dokazuje. TranceRadio má asi největší žánrové výkyvy v rámci elektronické hudby, což ji činí v mém výběru jedinečnou. Převážně zde hrají tedy Progressive trance až Rave, můžete ale také narazit na sety okořeněné Psychedelic trancem či Housem. Čím rychlejší, čím naspeedovanější, tím lepší. Pravidelné radio show vybraných interpretů - například Solarstone (jestli vám to něco říká), živé vysílání z párty a vybraní švýcarští DJs. V playlistu jsou opět hodinové až dvouhodinové sety, které se ale během svého vysílání dokážou tolikrát převléci, že jednotlivé pasáže spojuje opravdu jen podobné BPM. V mixech lze často rozeznat známé zahraniční interprety, například Tiësto, Cosmic Gate či Quicksilver.

Ukázka sice není přesně vystřižená z vysílání, ale asi nejlépe vystihne atmosféru švýcarských borců. Je to již zmíněný Quicksilver a předělávka od Jeanna Michela Jarreho (moje oblíbená) ;o)

_ _

Radio Schizoid

Říkáte si, že už vás nemohu ničím překvapit? Chyba! Opravdovou perličku, indické rádio Schizoid jsem si nechal nakonec - ano, opravdu indické. Pokud se ale bojíte komentářů v řeči, které těžko porozumíte, mohu vás uklidnit. Opět se totiž jedná o nepřetržité vysílání bez reklam. Skladby jsou tentokrát standardní délky, ale o to nadupanější. Přecijen se jedná o Psychedelic trance / Goa - žánr, pro který má pochopení jen úzký okruh posluchačů. Abych byl přesnější, vysílají na třech kanálech: Progressive channel, Ambient / chillout a samozřejmě Schizoid channel. Je to opravdu nářez se vším všudy, snad jen musím upozornit, že přehnaný poslech má opravdu jistý vliv na roztěkanost a nervozitu. Což je ale jistě u každého individuální. Rozhodně doporučuji.

_ _

// Edit 29. 4. 2020: Ze zahraničních dnes už funguje bohužel jen Radio Schizoid