Přístupnost
Stylování formulářů snadno a rychle
Než si dáme další článek z dílny seriálového kritika, proložím své recenze jedním z oboru. Takový už jsem nepsal ani nepamatuji, ale snad si vzpomenu, jak se to dělá. A protože mé návody byly vždy cílené na kodéry začínající a mírně pokročilé, vezmu si pod lupu stylování formulářů. Úplné základy.
Co jsem dnes udělal pro svůj web #2
Měsíc únor se nesl ve znamení prací na vlastním webu. Drobností, které bylo potřeba udělat, jsem měl na seznamu vcelku dost. Od malých systémových úprav až po rozsáhlé stylování a optimalizaci pro telefony: právě to byl největší soubor změn, které bylo potřeba provést. A tak jsem zpět s druhým dílem seriálu "Co jsem dnes udělal pro svůj web".
Co jsem dnes udělal pro svůj web #1
Není to dlouho, co jsem psal, že do rubriky "O blogu" už toho asi moc přibývat nebude... Opak je zjevně pravdou, jelikož nápady se nerodí v hlavě každý den a já zrovna jeden takový dostal. O všemožných malých úpravách, které na mých stránkách probíhají, vždy informuji na Mikroblogu. Nový seriál článků asi bude opět pokračovat tam, ale minimálně úvodní příspěvek si zaslouží své místo mezi velkými články. A proč vlastně tohle všechno píšu?
mod_rewrite a hezké url díl III
Články o mod_rewrite pro hezké url mi dlouhodobě zaznamenávají velkou návštěvnost, což ale není ten důvod, proč jsem se rozhodl napsat díl už asi osmistý padesátý prvý. Některé věci je totiž nutné uvést po letech na pravou míru: předchozí díly měly v prvé řadě ukázat, že pomocí mod_rewrite lze dosáhnout cokoli, co si člověk jenom zamane. Každá aplikace, byť je sebehůř napsaná, má šanci na přátelská url.
Stránka 404 - důležitá součást každého webu
Stránka 404: dokument nenalezen je důležitá součást každého webu o více než jedné stránce, přesto na ni spousta vývojářů zapomíná nebo ji nemá vyřešenou správně. Dnes vám představím, jak takovou chybovou stránku vůbec vytvořit, pohovořím něco o základních komponentách, ze kterých by se měla skládat a v závěru zkusím na pár příkladech demonstrovat správně a nesprávně vytvořené 404ky.
CSS hacky pro nejpoužívanější prohlížeče: díl II
Jak jsem slíbil, přináším pokračování článku CSS hacky pro nejpoužívanější prohlížeče. Oproti prvnímu dílu zde najdete Internet Explorer až po verzi 11 a také poměrně problematické rozlišení Safari a Google Chrome. Většina CSS hacků naštěstí funguje stále dobře - jediné, s čím jsem měl trochu problém byla Opera. Možná i rozlišení některých verzí IE může být trochu složitější, ale neexistuje nic, co bychom nezvládli zapsat.
Úvod do HTML5: nové elementy a atributy
HTML5 se mi začíná líbit čím dál tím více. V testovacím režimu ho už zkouším i na svém blogu. Pro mnohé je to ale stále ještě velká neznámá, proto jsem se rozhodl některé novinky trochu přiblížit. Na úvod se budu věnovat novým elementům a novým atributům v porovnání s HTML4 nebo xHTML1.
Osm pravidel pro vkládání JavaScriptu do šablony
V dnešním článku se budu věnovat JavaScriptu úplně od začátku. Spousta začínajících vývojářů často chybuje v poměrně základních věcech, a tak bych rád uvedl některé z nich na pravou míru. Dodržování těchto pravidel vám pomůže dosáhnout čistého kódu, správné implementace složitých funkcí a naučí vás udržovat si pořádek v šablonách. Kromě tipů na nasazování vlastních či cizích knihoven uvedu i některé rady, jak předejít nepochopitelnému chování, na jehož řešení už bývá většinou pozdě, pokud nastane.
SEO nespočívá ve validním kódu. Prostě ne.
V následujícím článku se nedočtete, co udělat, jestliže vám najednou spadly pozice, ani rady, jak se umístit na první stránky vyhledávání. Jeho poselství je úplně jinde. Rád bych vyvedl z omylu všechny ty, kteří vehementně tvrdí, že pro dobré umístění webu je nutný validní (x)HTML kód. Tak tomu ani v nejmenším není. A o čem že to je?
Na co se dnes zapomíná při tvorbě webu
Vytvořit webové stránky není nic těžkého – dnes už se to umí spousta lidí, a tvorba webu se dokonce vyučuje i na středních školách. Ovšem vytvořit kvalitní internetovou prezentaci není nic jednoduchého. Nestačí jen nastavit velikost písma, texturu na pozadí a pár obrázků… Také grafika je nedílnou součástí dobrého webu, ovšem té se v tomto článku věnovat nebudu. I stránka s jednoduchou grafikou může být velice kvalitní, dodržuje-li některé zásady tzv. přístupného webu. Začínající webmasteři totiž nedodržují některé základní pravidla při tvorbě svých stránek. Dopadá to tak, že koukáte na weby s nečitelným textem, rozhozeným layoutem a spoustou animací, ze kterých Vás bolí oči.