Post-apo novinka The Last of Us se námi rozloučila posledním dílem druhou březnovou neděli. Seriál se mi určitě líbil, i když si pořád stojím za svým tvrzením, že je od začátku hrozně nadceňovaný.  

HBO umí. To už nám mnohokrát dokázalo. Styl jejich produkce je jiný, než u streamovacích služeb typu Amazon či Netflix, a právě díky tomu je zajímavý. HBO je totiž stále primárně televize. A v Americe (na rozdíl od Evropy), si 2x rozmyslí, než něco lidem pustí na placenou kabelovku. 

Nejlepší sci-fi seriál? Sci-fi, vážně?

Ale zpět ke zmíněnému nadceňování. Byl venku teprve druhý díl, když na mě odevšad začaly skákat články, jak je The Last of Us nejlepší sci-fi seriál všech dob. Nebo posledních pěti, deseti let? Už si nevzpomenu. Nad titulkem jsem si vždy jen odfrknul a začal přemýšlet, co všechno je lepší. 

V prvé řadě se nejedná o čistokrevné sci-fi. The Last of Us je post-apo horor. Zombíci jsou tu sice kytičkoví, ale pořád jsou to zombíci. V tomto žánru opravdu může být nejlepším seriálem, který kdy vznikl. Ale jako čistokrevné sci-fi bude vždy lepší Mandalorian (CSFD) z novějších a Battlestar Galactica (CSFD) z těch starších. Jako akční sci-fi je zatím asi nepřekonaná první řada Altered Carbon (CSFD), i když loňská novinka The Peripheral (CSFD) na ni hodně dotírá. 

Pokud rozšířím své obzory dál ke všemu, co má jen nálepku sci-fi, dostanu se až ke komiksovým adaptacím a The Boys (CSFD). The Boys je jednoznačně nejlepší seriál s nálepkou sci-fi, který kdy vznikl. A nesmím zapomenout ani na komediální sci-fi, ale tomu odjakživa vévodí Červený Trpaslík (CSFD). Tu asi nemusíme spekulovat o ničem dalším.

Až takhle je to jednoduché. 

Hlavní role

Bella Ramsey (Hra o trůny) jako Ellie byla často kritizována, jak se do role nehodí. Já nesouhlasím. Za mě naprosto výborně ztvárněná postava a Ellie je tak roztomile otravná, že si člověk po několika sarkastických poznámkách musí zamilovat. Pedro Pascal umí, což ví všichni, kdo viděli Mandaloriana nebo Hru o trůny. Tam netřeba víc komentovat.

Epizodní zápletky

last-of-us.jpg

Ty jsou víceméně dvojdílné, celkem tři a jsou proloženy dvěma zbytečnými díly. Ale k nim až za chvíli. Úvod do prvního dílu je naprosto famózní. Následně se děj troch uklidní, když se blíže seznámíme s hlavními postavami a jejich rolemi v novém světě. Tím se dostáváme ke třetímu dílu, který rozvířil mnoho emocí. Já k němu řeknu jediné: byl naprosto zbytečný a děj se téměř neposunul dál. 

V tuto chvíli bych měl poznamenat, že hru jsem nehrál. A tak nevím, do jaké míry dodrželi předlohu. Co ale vím, je, že třetí epizoda se dala nacpat do patnácti minut, vysvětlit souvislosti a hurá dál. Seriál totiž opět není primárně o nemrtvých potvorách, ale o střetech mezi přeživšími. Poučí se tvůrci někdy? Ovšem v takto krátké sérii jim to divák dokáže odpustit. 

Následuje další střet s konkurenční skupinou přeživších, tentokrát mnohem větší. Příběh se konečně posouvá a divák dostane za odměnu velkou porci akce. Aby se v další epizodě (už sedmé) mohl zchladit nad románkem hlavní hrdinky a její nejlepší kamarádky.

Opět retrospektivní epizoda a opět se nikam neposuneme. Chápu, že pro představitelku Ellie, která začala prohlašovat, že je osmibitová (nebo tak nějak, já těmto věcem nerozumím) to byla naprostá nutnost, ale my se tu akorát dozvíme, jak přišla ke kousanci. A navíc to bylo úplně fuk. 

Naproti tomu poslední dvě epizody byly ultimátní. V nich bylo dobré asi úplně vše; já tedy od seriálu odcházel s všeobecně pozitivním dojmem. A to je hlavní. 

Hodnocení CSFD: 81%
Moje hodnocení: i když zbytečně nadceňovaný, pořád dobrý seriál (70%)
Profil na CSFD

_ _