Velkou rekapitulaci všech seriálů, které sleduji a kterým v roce 2020 vyšla nová řada, jsem nedávno publikoval. Než se dostanu k titulům aktuálním, rád bych vše odbavil hezky postupně. A tak je na řadě rok 2021, který i přes částečný lockdown nabídl slušnou porci titulů. 

Bohužel, mé vzpomínky na některé sezóny už jsou značně mlhavé, a tak je asi nedokážu popsat, jak bych chtěl. Ale naštěstí si na CSFD vše poctivě hvězdičkuji (pro vlastní přehled), takže nějaké základní srovnání vytvořit dokážu.  

Odkaz (4. a poslední řada)

legacies.jpg

fantasy | dobrodružný

A hned první seriál musím trochu pomluvit, protože čtvrtou řadu Legacies nedokoukal do konce. Necromancer jako hlavní padouch je naprosto výborný, ale ani on nezvládl vykompenzovat nudné teenager drama, ve které se celý příběh postupně změnil. (Dostupnost: HBO)

Hodnocení CSFD: 70%
Moje hodnocení: není to špatné, jenom nudné (40%)
Profil na CSFD

Více k seriálu

See (2. řada)

akční | sci-fi | post-apo

To nejlepší, co mohl seriál nabídnout, už tvůrci spotřebovali v první sérii. Příběh pokračuje dál, hlavní hrdinové musí řešit nové výzvy, ovšem kromě jedné pořádné bitvy seriál začíná nudit. Ani si nejsem jistý, jestli chci vidět pokračování. (Dostupnost: Apple TV Plus)

Hodnocení CSFD: 82%
Moje hodnocení: průměrné a mnohem slabší, než první řada (50%)
Profil na CSFD

Více k seriálu

AHS: Double Feature (10. řada) 

horor

Desátá sezóna už pomalu nekonečného American Horror Story nám přinesla 2 oddělené příběhy, které se relativně povedly. Kvalita jde od Apokalypsy strmě dolů, nicméně 10. řada ještě pořád stojí za zhlédnutí. (Což o následující 11. bohužel říct nemůžu... Tam jsem nevydržel ani jeden díl.) (Dostupnost: Prime Video)

Hodnocení CSFD: 65%
Moje hodnocení: oba příběhy celkem fajn (55%)
Profil na CSFD

Více k American Horror Story

Sexuální výchova (3. řada)

komedie | drama

Po slabší dvojce si Sex Education zlepšila humor a určitě má smysl ve sledování pokračovat. Scénář sice reflektuje hyperkorektní výdobytky moderní doby, ale zrovna tady mi nevadí. Jsou podané s humorem, vždy souvisí se zápletkou a právě sem to tak nějak patří. (Dostupnost: Netflix)

Hodnocení CSFD: 82%
Moje hodnocení: stále nadprůměrná komedie, oproti 2. řadě zlepšení (57.5%)
Profil na CSFD

Více k seriálu

The Birch (2. řada) 

birch.jpg

horor | krátkometrážní

Miniseriál s obrovským potenciálem pokračuje druhou řadou, kde se stejné vyprávění opakuje v menších obměnách. Trochu mě zklamal zkrácený čas už tak krátkých epizod; ty mohly klidně být dvě v jedné. Pokračování je ale pořád napínavé a přinese nám nový příběh plný zoufalství a zajímavě zpracovaných úmrtí. (Dostupnost: Facebook Watch)

Hodnocení CSFD: N/A
Moje hodnocení: slabší, ale stále hezké pokračování (57.5%)
Profil na CSFD 

Celý seriál na Facebook Watch

Více k první řadě

Solar Opposites (2. řada)

animovaný | sci-fi | komedie

Solární protipóly si stále drží svůj standard slabší verze Ricka a Mortyho. Druhá řada je stejně v pohodě jako první, takže seriál stále doporučit můžu. (Dostupnost: Disney +)

Hodnocení CSFD: 82%
Moje hodnocení: pořád stejně vtipné (60%)
Profil na CSFD

VÍCE K SERIÁLU

South Park (Covidí speciály) 

animovaný | komedie

Městečko South Park nám v roce 2021 namísto plnohodnotné sezóny nadělilo 3 Covidí speciály ve 3 krátkých filmech. South ParQ Vaccination Special, Post Covid a Return of the Covid, které navazují na očkovací speciál z roku 2020. Po výborné 23. sérii jsou speciály trochu slabší, nicméně stále vtipné a koukatelné. (Dostupnost: HBO, Comedy Central)

Hodnocení CSFD: 83%
Moje hodnocení: konečně se vrátili k satiře aktuálního dění (60%)
Profil na CSFD 

Profil na IMDB (protože CSFD má nekompletní seznam epizod)

Více k prvnímu speciálu

Legends of Tomorrow (7. řada)

dobrodružný | komedie | superhrdinský

Legendy pokračují ve svých patáliích na americkém venkově 20. let minulého století. Zápletka celkem smysl dává, a tak se opět můžeme pobavit nad sci-fi nesmysly v podání této bláznivé bandy. (Dostupnost: Netflix)

Hodnocení CSFD: 64%
Moje hodnocení: stále pitomost, stále vtipné a návykové (62.5%)
Profil na CSFD 

Více k seriálu

Čas čarodějnic (2. řada)

discovery.jpg

fantasy | romantický

V druhé řadě se naši hrdinové přesunou do minulosti, kdy Anglii vládne Alžběta I. Právě tento přesun učinil seriál opět trochu zajímavějším, ovšem na druhou stranu se děj začíná trochu táhnout. Čas čarodějnic je v první řadě romantika, fantasy až v druhé. Ale slušného fantasy je tak zoufale málo, že i tento drobný nedostatek dokážu tvůrcům odpustit. (I když vlastně romantika JE fantasy, protože takové věci se v běžném životě nedějí.) (Dostupnost: Prime Video)

Hodnocení CSFD: 72%
Moje hodnocení: příjemná fantasy romantika (62.5%)
Profil na CSFD

Brooklyn 99 (8. a závěrečná řada)

krimi | komedie

Sedmá řada byla dokonalá a tato úroveň jednoduše nešla udržet po 2 sezóny. Blázniví policisté z okrsku 99 se s námi rozloučí v deseti epizodách, které nesmí vynechat žádný fanda policejních komedií. (Dostupnost: Prime Video, Apple TV)

Hodnocení CSFD: 69%
Moje hodnocení: pořád je to sranda (65%)
Profil na CSFD

Více k seriálu

_ _

Lucifer (6. a záverečná řada)

krimi | komedie | fantasy

Lucifer už pomalu začal působit jako uměle natahovaná show. Příběh byl konečně uzavřen a každý fanoušek seriálu si konec nesmí nechat ujít. Upřímně: mohlo to být lepší. A ještě upřímněji: mohlo to být i mnohem horší. (Dostupnost: Netflix)

Hodnocení CSFD: 73%
Moje hodnocení: důstojné rozloučení s Luciferem (65%)
Profil na CSFD

Více k seriálu

Britannia (3. řada) 

britania.jpg

historický | akční | mysteriózní

Seriál Britannia je jedním z těch, které se mi zatím nevešly do žádného seriálového přehledu, takže bych vám ho měl alespoň zběžně představit: Vikingové za dob Římské říše cinknutí trochou fantasy a nadpřirozena. Tento seriál z produkce HBO loni dostal pokračování v podobě třetí série, která se na rozdíl od druhé povedla mnohem víc. Alespoň v mých neodborných očích. (Dostupnost: HBO)

Hodnocení CSFD: 67%
Moje hodnocení: po nepovedené druhé řadě zlepšení (67.5%)
Profil na CSFD

Black Summer (2. řada)

horor | thriller | akční

Projekt studia Asylum s vážně myšleným zombie seriálem pokračoval i v roce 2021. Oproti pilotní řadě jsme dostali trochu komplexnější příběh, jenže právě tím se projekt začíná přesouvat do mainstreamových kolejí. Pořád je to super, ale já doufám, že potenciální třetí řada se zase vrátí na začátek. Nechci další Walking Dead. Chci něco nového, neohraného. (Dostupnost: Netflix)

Hodnocení CSFD: 66%
Moje hodnocení: kvůli odlišnému přístupu k příběhu trochu slabší, než první řada (67.5%)
Profil na CSFD

Více k seriálu

You (3. řada)

you-emmotional-supporters.jpg

thriller | drama | psychologický

Toxický vztah psychopata se v třetí sezóně otočí úplně jiným směrem, než by divák čekal. (Tedy už v závěru druhé). A v případě You je to vítaná změna, abychom neměli to samé jak přes kopírák. (Dostupnost: Netflix)

Druhá polovina 4. řady je právě dostupná na Netflixu.

Hodnocení CSFD: 74%
Moje hodnocení: velké zlepšení oproti druhé řadě (70%)
Profil na CSFD

Více k seriálu

Zámek a klíč (2. řada)

fantasy | dobrodružný

Pohádkové fantasy je stále příjemné a druhá řada mi udělala radost. Tentokrát i trošičku víc, než první. Co přesně se za těch 10 dílů stalo, už si úplně nepamatuji. Ale závěrečná bitva byla výborná, a právě ta ve mě zanechala výsledný dojem z pokračování. (Dostupnost: Netflix)

Hodnocení CSFD: 71%
Moje hodnocení: i tady lepší (70%)
Profil na CSFD

Více k seriálu

Rick a Morty (5. řada)

animovaný  | sci-fi | komedie

Jak jsem napsal výše, Rick a Morty vždy bude lepší, než Solární protipóly, ale oba seriály jsou pořád super. Nejlepší epizoda: E02 Motriplicity, spolu s Vat of Acid a Pickle Rick jedna z nejlepších epizod vůbec. (Dostupnost: HBO)

"They killed the decoy family!"

Hodnocení CSFD: 82%
Moje hodnocení: nové řady jsou malinko slabší, ale opravdu jen malinko (70%)
Profil na CSFD

Více k seriálu

Love, Death & Robots (2. svazek)

love-death-robots.jpg

animovaný | sci-fi | krátkometrážní

Láska, smrt a roboti je stále výborná podívaná a ta chvíle, kterou jednotlivé epizody trvají, se vyplatí. Nejlepší epizody: E04 Sníh na poušti + E06 Duch Vánoc(Dostupnost: Netflix)

Hodnocení CSFD: 73%
Moje hodnocení: stále výborná podívaná (70%)
Profil na CSFD

Tiger King (2. řada)

dokumentární

Pán tygrů je stále jedno velké WTF. Jenže jakmile se divák vzpamatuje z šoku první série, dostává se mu už jen "normálního" příběhu. Ale i tak ho chcete vidět. (Dostupnost: Netflix)

Hodnocení CSFD: 68%
Moje hodnocení: méně šokující, ale pořád slušné (72.5%)
Profil na CSFD

Více k seriálu

Co děláme v temnotách (3. řada)

shadows.jpg

horor | komedie

Tady si vůbec nepamatuji, co přesně se v třetí sérii dělo. Ale mé vlastní hodnocení mi jen potvrdilo, že seriál si pořád drží svou úroveň a studna potíží, se kterými se běžní upíří spolubydlící mohou potýkat, je bezedná. (Dostupnost: Hulu)

Hodnocení CSFD: 82%
Moje hodnocení: seriál si drží svou úroveň (75%)
Profil na CSFD

Více k seriálu

Zaklínač (2. řada)

witcher.jpg

fantasy | akční

Další seriál, kde mě pokračování bavilo víc, než úvod. Ten byl podobně zmatený, jako první 2 knihy, ale nyní už jsme se dočkali celistvého vyprávění. Tomu jsem sice vytknul spoustu věcí, nicméně celkový dojem byl lepší. Možná i proto, že jsem mezi sezónami zvládl knižní předlohu. (Dostupnost: Netflix)

Hodnocení CSFD: 66%
Moje hodnocení: určitě lepší, jak první řada (80%)
Profil na CSFD

Více k druhé řadě

Papírový dům (5. a závěrečná řada)

casa-del-papel.jpg

krimi | thriller

Rok 2021 přinesl i finální sezónu tohoto Netflixáckého megahitu, a ta se prostě povedla. Napětí je tu plná zadnice, hlavní postavy jsou pořád perfektní a zakončení solidní. (Dostupnost: Netflix)

Hodnocení CSFD: 79%
Moje hodnocení: perfektní finále, nejlepší nová sezóna tohoto seznamu (85%)
Profil na CSFD